Teraz Czytasz
Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na półkach aptek i drogerii. Co warto wiedzieć o tego rodzaju preparatach? Jakie kosmetyki są faktycznie naturalne, a jakim jedynie nadano taką nazwę? Czy stosowanie kosmetyków naturalnych przynosi korzyści?

Czy kosmetyki naturalne to jedynie przejściowa moda?

Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania produktami, które określane są jako „naturalne”, „bio” i „ekologiczne”. Świat zachwycił się tzw. preparatami koreańskimi, bazującymi na naturalnych wyciągach z roślin. W Polsce powstaje coraz więcej marek określających swoje produkty jako naturalne. Jest to zatem zauważalny trend, jednak czy zostanie z nami na dłużej czy będzie przejściową modą? Wygląda na to, że raczej to pierwsze – kosmetyki naturalne są skuteczne, dodatkowo dla wielu osób są lepszą alternatywą od preparatów z długim składem, które często powodują podrażnienia. Nim jednak sięgniemy po pierwszy lepszy z brzegu produkt z „naturą” na opakowaniu, dowiedzmy się paru istotnych rzeczy.

Kosmetyki naturalne – jakie warunki muszą spełniać?

Aby dany preparat został uznany za naturalny kosmetyk przez znaną jednostkę certyfikującą, powinien:

  • posiadać w składzie minimum 95% składników pochodzenia naturalnego (np. substancje mineralne, oleje roślinne lub odzwierzęce);
  • bazować na surowcach z odnawialnych źródeł
  • nie posiadać na liście składników modyfikowanych genetycznie
  • nie posiadać na liście składników tzw. PEGów, parabenów, syntetycznych perfum, fenoksyetanolu, czy składników sztucznie barwiących
  • być pakowany w sposób biodegradowalny.

Wszystkie te warunki spełniają kosmetyki marki Weleda, która dodatkowo może się poszczycić pozyskiwaniem surowców do swoich preparatów w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla ludzi i bioróżnorodności. Oddziały marki Weleda znajdują się na całym świecie i bazują na lokalnie dostępnych składnikach oraz recepturach, które zostały potwierdzone na przestrzeni wielu lat.

Zalety stosowania kosmetyków naturalnych – czy naprawdę warto?

Jest wiele powodów, dla których warto do swojej pielęgnacji wprowadzić kosmetyki naturalne. Z punktu widzenia etycznego, kosmetyki te są przyjazne środowisku, nie są testowane na zwierzętach i wspierają lokalne biznesy, czego nie można powiedzieć o koncernach. Natomiast co dobrego dla naszej skóry może zrobić wysokiej jakości kosmetyk naturalny?

Zmniejszone ryzyko alergii

Kosmetyki naturalne posiadają krótkie składy i bazują na certyfikowanych substancjach czynnych. Dlatego polecane są osobom ze skórą skłonną do podrażnień. Sprawdzają się tym samym w pielęgnacji noworodków i niemowląt – Weleda posiada całą serię produktów dostosowanych do potrzeb maluchów od 1. dnia życia (Calendula, Baby Derma Biała Malwa).

Substancje, które naprawdę działają

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat naturalnych kosmetyków jest to, że ich działanie jest rzekomo słabsze od tych „tradycyjnych”. Tymczasem preparaty naturalne bazujące na wyciągach roślinnych jak np. Wygładzający krem pod oczy z dzikiem róży Weleda czy Krem natychmiastowo nawilżający skórę Weleda z organicznym olejem słonecznikowym i wyciągiem z bratka, nagietka i rumianku naturalnie wspierają fizjologiczne procesy występujące w skórze, a nie jedynie „maskują” problem. Kosmetyki bazujące na sztucznych związkach, niewystępujących w przyrodzie naturalnie, takich jak np. silikony, co prawda nadają połysku włosom czy sprawiają, że preparat gładko się rozprowadza, jednak nie są asborbowane przez organizm, który w żaden sposób nie może czerpać z nich substancji niezbędnych do funkcjonowania.

Dodatkowym plusem naturalnych kosmetyków jest fakt, że posiadają dobrze przyswajalną konsystencję – Odświeżający balsam do stóp Weleda szybko się wchłania i chroni przed odciskami, a emulsje do ciała tej marki pozostawiają na skórze niewidoczną i niewyczuwalną barierę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Wszechstronne dbanie o zmysły

Stosowanie kosmetyków naturalnych z naturalnymi wyciągami to uczta dla wszystkich zmysłów. Subtelny zapach wyciągów roślinnych jest wyjątkowo przyjemny i długo się utrzymuje.

Gdzie kupować kosmetyki naturalne?

Warto mieć świadomość, że kosmetyki naturalne są znacznie bardziej podatne na utlenianie i działanie czynników zewnętrznych, niż „tradycyjne”. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie takie preparaty kupujemy. Kosmetyki Weleda sprzedawane są w aptekach, co gwarantuje zachowanie najwyższych standardów magazynowania, jak również przesyłki (w przypadku aptek online). Pamiętajmy, że niektóre produkty, jak np. serum, mogą wymagać przechowywania bez dostępu do światła i w chłodnym miejscu.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę