Teraz Czytasz
Czym się różni się czujniki ruchu od czujnika obecności?

Czym się różni się czujniki ruchu od czujnika obecności?

Planując zakup czujnika ruchu i obecności powinniśmy wiedzieć, czym się one od siebie różnią. To podstawa, by wybrać odpowiedni model, który sprawdzi się w naszym domu. Podpowiadamy, na co zwrócić w tej kwestii uwagę!

Wiele osób nie odróżnia tego, czym charakteryzuje się czujnik ruchu i czujnik obecności, tymczasem to niezwykle ważna kwestia, pokazująca, że oba urządzenia mają inne zadania. Czujnik ruchu – jak jego nazwa wskazuje – został tak skonstruowany, by bardzo precyzyjnie wykryć ruch o zakresie 30-40 cm. Inaczej funkcjonuje czujnik obecności, który wykrywa już nawet niewielkie ruchy, na przykład pisanie na klawiaturze.

Jak działa czujnik ruchu? Co jest ważne?

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie światła. Jeśli chcemy, by było włączone przez jedną minutę, czujnik ruchu odmierzy ten czas. Tak przynajmniej jest w najprostszych modelach, gdzie światło po ustalonym czasie gaśnie, mimo że ruch trwa. To więc – jak sądzą niektórzy – bardziej odmierzacze czasu, gdyż porządny czujnik stale wykrywa ruch. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na odpowiedni model.

Czujnik obecności – charakterystyka

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czujnik obecności jest urządzeniem zdecydowanie bardziej czułym, gdyż wykrywa już minimalne ruchy. Nie dziwi więc, że montuje się je najczęściej w takich miejscach jak biura czy toalety. Na rynku dostępnych jest wiele czujników obecności, ale ich właściwości są tak słabo sprecyzowane, że ciężko określić, czy mamy do czynienia ze sprzętem wartym uwagi.

Zasada jest jednak prosta – liczą się tzw. punkty przełączania, których im więcej, tym większa pewność, że czujnik wykryje mniejszy ruch. Najczęściej ich liczba to 1700, ale najlepsze na rynku urządzenia mają nawet tych punktów 4800. Jeśli producent nie podaje tej wartości to lepiej zrezygnować z zakupu takiego czujnika, bo tak naprawdę nie wiemy, czy sprzęt sprawdzi się “w boju”. W dobrze zaopatrzonej hurtowni elektrycznej, gdzie pracują poinformowani w temacie sprzedawcy na pewno uda nam się znaleźć odpowiedni model.

Kupujemy czujnik – o czym pamiętać?

  • Przeznaczenie czujnika – gdzie ma się znaleźć?

Wybierając czujnik ruchu i obecności zawsze powinniśmy zwrócić uwagę, w jakim miejscu zamierzamy go zainstalować. Przykładowo, w garażu wystarczająco sprawdzi się czujnik ruchu, który działa w technologiach HF lub PIR. Ważne jednak, aby był odporny na działanie takich czynników jak wilgoć czy pył.

  • Zasięg – kluczowy parametr

Niezwykle ważny jest zasięg urządzenia – może wynosić od jednego do kilkudziesięciu metrów. Wiadomo, że w większości przypadków nie ma co decydować się na największy zasięg (co jak wiadomo, podwyższa cenę sprzętu), jednak właściciele rozległych posesji muszą to dobrze przemyśleć, wybierając czujnik, który zarejestruje ruch w każdym obszarze (za sprawą różnych stref detekcji).

  • Oprawa na czujniku?

Dobrze też zwrócić uwagę na oprawy oświetleniowe z wbudowanymi czujnikami ruchu, które można stosować wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Bardzo często takie oprawy wyposażone są w czujniki zmierzchu, dzięki czemu nie działają w ciągu dnia, a uaktywniają się po zapadnięciu zmroku.

Jest kilka niezwykle istotnych kwestii w odniesieniu do czujnika ruchu i obecności. Rozumiejąc te zależności uda nam się dobrać odpowiedni zestaw.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę