Teraz Czytasz
Cebulki kwiatowe – te gatunki kwiatów warto posadzić jesienią?

Cebulki kwiatowe – te gatunki kwiatów warto posadzić jesienią?

Jeśli chcemy, by nasz ogród od wczesnej wiosny mienił się kolorami, musimy zadbać o to jesienią. Wrzesień i październik to czas sadzenia kwiatów cebulowych. Lubimy je mieć na grządkach, bo zakwitają wcześnie, a ich barwy i zapachy wnoszą radość i nastrój wyczekiwanej wiosny. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić cebulki popularnych gatunków.

Tulipany (Tulipa) – evergreen wiosennej rabaty

Noszą miano najchętniej uprawianych roślin ozdobnych świata, bo ich duże, pięknie wybarwione kwiaty zawsze zachwycały ludzi. W siedemnastowiecznej Holandii wybuchła nawet tulipanowa gorączka, kiedy to ceny cebulek atrakcyjnych odmian windowano do niewyobrażalnych rozmiarów. Spekulacja cebulkami zakończyła się po kilku spektakularnych bankructwach, ale moda na tulipany pozostała i trwa do dziś. Mamy kilkanaście tysięcy odmian tych roślin w ogromnej gamie barw i form. Oprócz tradycyjnego kształtu kielicha, tulipany mogą być podwójne, pierzaste, w kształcie rozchylonego wazonu albo lilii. Występują w niemal wszystkich kolorach, od prawie czarnego do czystej bieli, jest też mnóstwo wielobarwnych.

W ogrodzie powinniśmy im wybrać słoneczne stanowisko o żyznej, przepuszczalnej glebie. Cebulki sadzimy na głębokość ich trzykrotnej wysokości (ta zasada dotyczy wszystkich roślin cebulowych), podlewamy i nawozimy. Gdy nadejdą mrozy, dobrze jest okryć ziemię gałązkami świerku czy suchymi liśćmi. Cebule tulipanów mogą pozostać w gruncie przez kilka lat – warto je wykopać jedynie wtedy, gdy rośliny zaczną słabiej kwitnąć. Przez lato należy je przechować w piwnicy i jesienią zasadzić na nowym stanowisku.
termin sadzenia cebulek tulipanów: od 15 września do 15 października
rozstawa cebul: ok. 15 cm

Krokusy (Crocus) – lawendowe łany z górskich łąk

Uwielbiamy krokusy, bo ich wspaniałe, kielichowate kwiaty rozwijają się wyjątkowo wcześnie, na marcowych rabatach, często jeszcze przykrytych śniegiem. Są we wszystkich odcieniach fioletu, choć mamy także odmiany białe, złocistożółte, purpurowe, płowe. Warto wiedzieć, że oprócz popularnych krokusów wiosennych, istnieją też gatunki jesienne, które – odrobinę wcześniej posadzone – ozdobią ogród we wrześniu i październiku. Potrzebują zalanego słońcem miejsca i przepuszczalnej, próchnicznej gleby. Zanim posadzimy cebule, warto je wcześniej zaprawić odpowiednim preparatem, bo krokusy są dość wrażliwe na choroby grzybowe. Bulwy najlepiej umieszczać w ziemi w grupach, po kilka czy kilkanaście sztuk. Krokusy będą wtedy wyglądać najładniej, tworząc na rabatach barwne dywany, coraz większe i bujniejsze z każdym kolejnym rokiem.
termin sadzenia cebulek krokusów: wrzesień-październik dla wiosennych, pierwsza połowa sierpnia dla jesiennych
rozstawa cebul: po 3-4 bulwy w odstępach ok. 5 cm

Narcyzy (Narcissus) – słoneczne kolory wczesnej wiosny

Marcowe i kwietniowe rabaty nie istnieją bez cebulek narcyzów – odpornych, niezawodnych, karnie budzących się co roku w pierwszych podmuchach ciepła. Wyrastają z nich przyjemnie pachnące, jasne kwiaty z charakterystycznym trąbkowym przykoronkiem. Wszystkie w świeżych kolorach nadchodzącej wiosny, w odcieniach żółci, oranżu, kremu i bieli. Większość wyrasta na wysokość 40-60 cm, lecz są także formy karłowate, nie sięgające 20 cm. Narcyzy nie są wymagające w uprawie. Lubią wilgotną, przepuszczalną glebę, ale będą dobrze rosły nawet na trawniku czy łące,. Warto tylko zadbać o odpowiedni czas sadzenia. Cebule powinny powędrować do gruntu wczesną jesienią, by zdążyły dobrze się ukorzenić przed zimą, znieść ją bez szwanku i już na progu wiosny rozwinąć swoje słoneczne kwiaty.
termin sadzenia cebulek narcyzów: sierpień i początek września
rozstawa cebul: 10-15 cm

Czosnki ozdobne (Allium) – kwiatowe kule duże i małe

Wyglądają bardzo dekoracyjnie, zarówno w wersji mini, jak i maxi. Mają oryginalne, kuliste kwiatostany w odcieniach fioletu, czasem w bieli. Osadzone na nagich łodygach, wzniesionych wysoko nad kępą wąskich liści, dodają rabatom niebanalnego wdzięku. W dodatku kwitną długo – od maja aż do końca lata. Odmian czosnków ozdobnych jest tyle, że z łatwością wkomponujemy je w każdy kąt ogrodu. Są zarówno miniaturki, które odnajdą się na skalniakach, jak i efektowne olbrzymy, sięgające 2 m, o kwiatostanach średnicy 30 cm. To rośliny łatwe w uprawie. Lubią słońce i piaszczysto-gliniastą glebę, dobrze znoszą też mroźne zimy. Mogą pozostać w jednym miejscu przez wiele lat.
termin sadzenia cebulek czosnków: koniec września – październik
rozstawa cebul: zależna od odmiany, dla czosnków olbrzymich – 30 cm; dla niższych – ok. 10 cm

Lilie (Lilium) – królowe początku lata

Strzeliste i smukłe są synonimem ogrodowego szyku. Mają niezwykle elegancki kształt i wspaniałe, pachnące kwiaty we wszystkich kolorach (z wyjątkiem niebieskiego). Rozwijają się z końcem wiosny i są atrakcyjne przez całe lato. Wyglądają delikatnie, ale to rośliny bardzo wytrzymałe i wiele efektownych odmian można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie – np. lilie azjatyckie, trąbkowe czy popularne ostatnio lilie drzewiaste (tzw. orienpety), rozrastające się w dwumetrowe krzewy obsypane ogromnymi kwiatami. Cebule lilii możemy sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Ziemia powinna być lekka, przepuszczalna (warto zaprawić ją wcześniej torfem lub kompostem), bo rośliny te lubią wilgotną glebę, ale nie tolerują zalania. Nie znoszą też przesadzania, warto więc starannie wybrać im miejsce, w którym będą mogły się zadomowić na dłużej. Pozostawione w gruncie dobrze zniosą nawet ostre zimy i poza warstwą ściółki nie potrzebują specjalnej ochrony przed mrozem.
termin sadzenia cebulek lilii: przełom września i października (także kwiecień)
rozstawa cebul: 30-40 cm dla lilii azjatyckich czy trąbkowych; 50-70 cm dla odmian drzewiastych.

Duży wybór wysokiej jakości cebulek kwiatowych oferuje sklep online sklep cebule-kwiatowe.pl, który specjalizuje się w sprzedaży cebulek kwiatów, sadzonek roślin ozdobnych oraz bylin kwiatowych popularnych i mniej znanych odmian.

Uprawa roślin cebulowych nie jest wielkim wyzwaniem, nawet dla początkujących ogrodników. Nie wymagają one wielkiej uwagi ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy w odpowiednim terminie zasadzić cebule w ziemi i spokojnie czekać, aż się przebudzą, malując zszarzałe po zimie rabaty feerią soczystych barw.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę