Teraz Czytasz
Czym jest secesja?

Czym jest secesja?

Różnorakie kierunki w sztuce pozwalają na poszukiwanie inspiracji i odnalezienie czegoś zachwycającego dla siebie. To właśnie sztuki piękne, takie jak malarstwo, rzeźba czy architektura dla wielu osób są sposobem na wyrażenie uczuć czy własny rozwój, który często dokonuje się w konkretnym kierunku, związanym z dziedziną czy stylem. Podziwianie ich jest dobrym sposobem na spędzanie czasu w sposób produktywny. Jednym z modernistycznych kierunków, który fascynuje wiele osób jest styl secesyjny.

Przyjrzyjmy się stylowi, którego celem było dążenie do jedności sztuki.

Jakie są korzenie secesji?

Secesja jest stylem przełomu XIX i XX wieku. Rozwinęła się ona w całej Europie i ze względu na to zyskała też różnego rodzaju synonimiczne nazwy. We Francji na przykład stosowano określenie art nouveau. Secesja rozpoczęła się jednocześnie w kilku miejscach na świecie. W połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku nastał czas apogeum rozwoju sztuki secesyjnej. W drugiej połowie styl ten był znany w całej Europie. Koniec secesji nastąpił jednak dosyć szybko, bo już w XX wieku.

Jakie są cechy charakterystyczne stylu secesji?

Najważniejszą i najbardziej znaną cechą jest linia, która nie powinna jednak być prosta, lecz giętka i mająca zaznaczać kontur. Może być ona kojarzona ze światem roślin – łodygami kwiatów czy traw. Fascynacja artystów orientem i naturą przejawiała się w bogactwie wzorów ornamentacyjnych, przede wszystkim opierających się na motywach zwierzęcych czy roślinnych. Motywy te w niektórych pracach były przekształcane, czasami aż do granicy abstrakcji. W sztuce przełomu XIX wieku popularne było wykorzystywanie asymetrycznych kształtów. Popularne i najchętniej wykorzystywane kolory to barwy jasne, na przykład odcienie bieli. Secesyjny charakter miały również barwy pastelowe. W ceramice czy biżuterii secesyjnej stosowano niezwykłą technikę, nazywaną płaską plamą. Pozwalała ona na stworzenie efektu zmian kolorów i ich połysku w zależności od oświetlenia. Celem sztuki secesyjnej było stworzenie nowego stylu, nie bazowano zatem na tradycji antycznej i utartych wzorcach.

Czym charakteryzuje się architektura secesyjna?

Architektura secesyjna opiera się przede wszystkim na odrzuceniu starożytnych wzorców i próbie stworzenia nowego stylu w sztuce. Architekt zatem tworzył dzieło, które nie nawiązywało do tradycji czy klasycznych wzorców. W architekturze secesyjnej dominuje zdobnictwo, tak zwana ornamentyka. Na elewacjach budynków, zaprojektowanych w tym stylu dostrzec można różnego rodzaju wzory, głównie zwierzęce czy roślinne. W Polsce tego rodzaju budowle znaleźć można na przykład w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Znajduje się na niej wiele fantastycznych i niezwykle zdobionych kamienic, które doskonale reprezentują sztukę secesyjną. Kolejnym elementem architektonicznym, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest klatka schodowa. To właśnie one bywają ulubioną częścią budynków wielu fanów secesyjnego stylu. Niezwykła ornamentyka secesyjnych klatek schodowych buduje ulotne wrażenie tajemniczości i fantastyczności, które zachwyca osoby, mające okazję się im przyjrzeć.

Secesja to niezwykły i urokliwy styl. Fascynuje on wiele osób przede wszystkim roślinnymi i zwierzęcymi zdobieniami oraz wyjątkową paletą kolorów. Popularne są nie tylko obrazy czy rzeźby w tym stylu, ale i architektura secesyjna. Rozrosła się ona również w Polsce, owocując wieloma pięknymi budynkami, które znaleźć można między innymi w Łodzi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę