Soczewki kontaktowe to dobra alternatywa dla okularów korekcyjnych. Liczba osób, które z nich korzystają, stale wzrasta. Można je stosować jako podstawowy wyrób medyczny do korekcji wzroku, używać sporadycznie lub zamiennie z okularami. Czy korzystanie z tego typu produktów jest bezpieczne i czy każdy może ich używać?
Kto może używać soczewek kontaktowych?
Szkła kontaktowe mogą być stosowane przez szerokie grono użytkowników. Istnieje kilka sytuacji, kiedy specjalista może wykluczyć korzystanie z tego środka korekcji wzroku, lecz jest ich niewiele. Osoby, które mają cukrzycę, zespół suchego oka i kobiety w ciąży powinny skorzystać z dodatkowej konsultacji z lekarzem, ale nie są wykluczone z grona użytkowników szkieł kontaktowych. Alergia lub gorączka to stan, który wymusza zrobienie przerwy w stosowaniu tego typu wyrobów. Soczewki kontaktowe mogą być używane również przez dzieci. Już sześciolatki są w stanie obsłużyć szkła.
Produkt polecany jest zarówno przy krótko- i dalekowzroczności, jak i w przypadku takich wad jak astygmatyzm czy starczowzroczność.
Bezpieczne używanie soczewek
Używanie soczewek kontaktowych jest w pełni bezpieczne wówczas, gdy stosujemy się do odpowiednich zasad. Budowa oka to coś, co warto poznać przed pierwszą aplikacją, by zyskać pewność, że szkła nie mogą utknąć w oku, zaginąć w nim lub niebezpiecznie się przemieścić, gdy są prawidłowo umieszczane. To nie jest trudne, gdy przestrzega się instrukcji otrzymanej od lekarza, który przy badaniu i określeniu wady wzroku, pokazuje, w jaki sposób umieścić soczewkę w oku. Podczas tego zabiegu należy mieć czyste ręce, położyć szkło na palcu wskazującym, rozchylić powiekę, by powstrzymać mruganie i spojrzeć w górę. Trening czyni mistrza. Po kilku razach aplikacja będzie przebiegała automatycznie, zajmując kilkanaście sekund.
Korzystając z tego środka korekcji wzroku, należy pamiętać o tym, by zmieniać wyrób odpowiednio często, nie przedłużać zalecanego czasu stosowania. Zasypianie w nieprzeznaczonych do tego szkłach kontaktowych może prowadzić do stanów zapalnych oczu i innych powikłań, dlatego trzeba wyrobić sobie rutynę zdejmowania szkieł przed snem. Soczewki dwutygodniowe i inne wielokrotnego użytku, można odpowiednio pielęgnować przez umieszczanie ich w pojemniku ze specjalnym płynem lub czyścić manualnie za pomocą dedykowanego płynu.
Jak troszczyć się o oczy?
W trosce o zdrowy wzrok ważne jest stosowanie produktów o odpowiednich parametrach. Recepta na soczewki kontaktowe różni się od tej okularowej, należy o tym bezwzględnie pamiętać przy zamawianiu wyrobów. Warto regularnie badać wzrok. Spędzając sporo czasu przed komputerem, a także korzystając z przyrządów takich jak smartfony czy tablety, które emitują niebieskie światło, warto dawać odpoczywać oczom co jakiś czas. Ważne jest też dobre oświetlenie i zachowanie odpowiedniej odległości od monitora. Zakrapianie oczu specjalnymi kroplami, jak te – https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu pomoże zadbać o ich prawidłowe nawilżenie, a to przekłada się na komfort widzenia.
Istotnym punktem w dbaniu o oczy jest również prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta. Warto swój jadłospis uzupełnić o zielone warzywa, które są bogate w luteinę chroniącą wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Znajdziemy ją m.in. w szpinaku, jarmużu, papryce, szczypiorze czy kapuście włoskiej. Również obfitują w nią owoce – borówki, porzeczki, jagody i jeżyny. Witamina A, której jest sporo m.in. w marchwi czy dyni, pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za pogorszenie widzenia. Podobną funkcję pełnią kwasy Omega-3.
Poza odpowiednią dietą, profilaktycznymi badaniami, korygowaniem wzroku, ważny jest też odpoczynek, odpowiednie wysypianie się oraz ochrona przeciwsłoneczna. Niezbędne jest zabezpieczanie oczu przed działaniem szkodliwych promieni.