Teraz Czytasz
Czy stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne dla oczu?

Czy stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne dla oczu?

Soczewki kontaktowe to dobra alternatywa dla okularów korekcyjnych. Liczba osób, które z nich korzystają, stale wzrasta. Można je stosować jako podstawowy wyrób medyczny do korekcji wzroku, używać sporadycznie lub zamiennie z okularami. Czy korzystanie z tego typu produktów jest bezpieczne i czy każdy może ich używać?

Kto może używać soczewek kontaktowych?

Szkła kontaktowe mogą być stosowane przez szerokie grono użytkowników. Istnieje kilka sytuacji, kiedy specjalista może wykluczyć korzystanie z tego środka korekcji wzroku, lecz jest ich niewiele. Osoby, które mają cukrzycę, zespół suchego oka i kobiety w ciąży powinny skorzystać z dodatkowej konsultacji z lekarzem, ale nie są wykluczone z grona użytkowników szkieł kontaktowych. Alergia lub gorączka to stan, który wymusza zrobienie przerwy w stosowaniu tego typu wyrobów. Soczewki kontaktowe mogą być używane również przez dzieci. Już sześciolatki są w stanie obsłużyć szkła.

Produkt polecany jest zarówno przy krótko- i dalekowzroczności, jak i w przypadku takich wad jak astygmatyzm czy starczowzroczność.

Bezpieczne używanie soczewek

Używanie soczewek kontaktowych jest w pełni bezpieczne wówczas, gdy stosujemy się do odpowiednich zasad. Budowa oka to coś, co warto poznać przed pierwszą aplikacją, by zyskać pewność, że szkła nie mogą utknąć w oku, zaginąć w nim lub niebezpiecznie się przemieścić, gdy są prawidłowo umieszczane.  To nie jest trudne, gdy przestrzega się instrukcji otrzymanej od lekarza, który przy badaniu i określeniu wady wzroku, pokazuje, w jaki sposób umieścić soczewkę w oku. Podczas tego zabiegu należy mieć czyste ręce, położyć szkło na palcu wskazującym, rozchylić powiekę, by powstrzymać mruganie i spojrzeć w górę. Trening czyni mistrza. Po kilku razach aplikacja będzie przebiegała automatycznie, zajmując kilkanaście sekund.

Korzystając z tego środka korekcji wzroku, należy pamiętać o tym, by zmieniać wyrób odpowiednio często, nie przedłużać zalecanego czasu stosowania. Zasypianie w nieprzeznaczonych do tego szkłach kontaktowych może prowadzić do stanów zapalnych oczu i innych powikłań, dlatego trzeba wyrobić sobie rutynę zdejmowania szkieł przed snem. Soczewki dwutygodniowe i inne wielokrotnego użytku, można odpowiednio pielęgnować przez umieszczanie ich w pojemniku ze specjalnym płynem lub czyścić manualnie za pomocą dedykowanego płynu.

Jak troszczyć się o oczy?

W trosce o zdrowy wzrok ważne jest stosowanie produktów o odpowiednich parametrach. Recepta na soczewki kontaktowe różni się od tej okularowej, należy o tym bezwzględnie pamiętać przy zamawianiu wyrobów. Warto regularnie badać wzrok. Spędzając sporo czasu przed komputerem, a także korzystając z przyrządów takich jak smartfony czy tablety, które emitują niebieskie światło, warto dawać odpoczywać oczom co jakiś czas. Ważne jest też dobre oświetlenie i zachowanie odpowiedniej odległości od monitora. Zakrapianie oczu specjalnymi kroplami, jak te – https://www.bezokularow.pl/krople-do-oczu pomoże zadbać o ich prawidłowe nawilżenie, a to przekłada się na komfort widzenia.

Istotnym punktem w dbaniu o oczy jest również prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta. Warto swój jadłospis uzupełnić o zielone warzywa, które są bogate w luteinę chroniącą wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Znajdziemy ją m.in. w szpinaku, jarmużu, papryce, szczypiorze czy kapuście włoskiej. Również obfitują w nią owoce – borówki, porzeczki, jagody i jeżyny. Witamina A, której jest sporo m.in. w marchwi czy dyni, pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za pogorszenie widzenia. Podobną funkcję pełnią kwasy Omega-3.

Poza odpowiednią dietą, profilaktycznymi badaniami, korygowaniem wzroku, ważny jest też odpoczynek, odpowiednie wysypianie się oraz ochrona przeciwsłoneczna. Niezbędne jest zabezpieczanie oczu przed działaniem szkodliwych promieni.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę