Teraz Czytasz
Co warto wiedzieć na temat wiskozy?

Co warto wiedzieć na temat wiskozy?

Wiskoza pojawia się najczęściej w składach tkanin odzieży letniej. Tworzy przewiewne, delikatne bluzki, gładkie spodnie czy opływające ciało sukienki. Mogłoby się wydawać, że wiskoza jest więc tkaniną naturalną. Tymczasem zalicza się do grupy włókien sztucznych. Jak to możliwe i z czego właściwie jest wiskoza?

Czym jest wiskoza?

Klasyczna wiskoza to włókno celulozowe – włókno chemiczne pozyskiwane od roślin. Włókna wiskozowe powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy, której źródłem są drzewa, najczęściej iglaste. Stąd wątpliwość, czy zaliczyć wiskozę do tkanin naturalnych czy sztucznych. Koniec końców, wiskozę określa się włóknem pochodzenia naturalnego, podobnie jak bawełnę czy len. Ze względu na proces produkcyjny (obróbkę chemiczną), nazywamy ją natomiast włóknem sztucznym, podobnie jak poliester czy poliamid.

Odmiany wiskozy

Podczas obróbki celulozy można stworzyć z niej przędzę o różnych właściwościach, dlatego istnieje wiele różnych odmian wiskozy. Możemy spotkać wiskozę chłodną w dotyku i błyszczącą jak jedwab, puszystą jak wełna czy miękką jak bawełna. Wiskoza przyjmuje postać:

  • tkaniny,
  • dzianiny.

Może stanowić też domieszkę do innych włókien, zmieniając tym samym ich właściwości. Połączona z wełną nada jej miękkość i gładkość, a sztuczny poliester zamieni w tkaninę przewiewną i oddychającą.

Jakie zalety ma wiskoza?

Wiskoza bywa porównywalna do bawełny, jedwabiu, wełny, a nawet lnu. Wynika to z jej zdolności do przepuszczania powietrza. Wiskoza pozwala skórze oddychać, nie uczula i jest higroskopijna (pochłania wilgoć). Wszystkie te cechy zdecydowanie wyróżniają ją wśród włókien sztucznych, które uchodzą z reguły za nieoddychające. Wiskoza nie powoduje przegrzewania się ciała i zapewnia mu komfort, nawet podczas letnich upałów. Jest też miękka, elastyczna i wygodna w noszeniu. Nie krępuje ruchów i zapewnia dużą swobodę.

Wady wiskozy

Tkaniny wiskozowe nie są jednak idealne. Ich największą wadą jest podatność na odkształcenia. Zwłaszcza na mokro łatwo jest utracić ich formę, gdyż źle znoszą rozciąganie. Poza tym, odzież z wiskozy łatwo się gniecie, ponieważ nie jest szczególnie sprężysta. Problem ten bywa jednak tak nasilony w przypadku dzianiny wiskozowej, która łatwo rozprostowuje się na sylwetce. Wiskozę należy ostrożnie pielęgnować, gdyż niewłaściwie prana może rozciągnąć się lub skurczyć. Materiału nie wolno prać w gorącej wodzie. Niekiedy wskazane jest nawet wyłącznie pranie ręczne. W przypadku cięższych ubrań konieczne może okazać się suszenie na płasko, gdyż w pozycji wiszącej ciężka tkanina może nieodwracalnie się rozciągnąć. Wiskoza nie jest odporna na tak zwane pilingowanie (mechacenie się). Należy też chronić ją przed pleśnią, dokładnie susząc po każdym praniu przed złożeniem i umieszczeniem w szafce.

Jak prać wiskozę?

Ubrania z wiskozy należy prać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. W praktyce, zaleca się nie przekraczać temperatury 30 stopni i ostrożnie suszyć odzież, pamiętając o jej podatności na rozciąganie i utratę formy.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę