Teraz Czytasz
Choinka sztuczna czy żywa? Poznajemy plusy i minusy obu rozwiązań

Choinka sztuczna czy żywa? Poznajemy plusy i minusy obu rozwiązań

Choinka to nieodłączny element świątecznego wystroju z którą związanych jest wiele bożonarodzeniowych tradycji. Wybór świątecznego drzewka nie zawsze jest oczywisty. Zarówno żywe iglaki, jak i choinki sztuczne mają swoje plusy i minusy, których poznanie pozwoli świadomie dokonać najlepszego zakupu. Poznaj nasze zestawienie zalet i wad świątecznych drzewek!

Choinka sztuczna – wybór na lata

Bogaty asortyment modeli w różnorodnych rozmiarach, które mogą służyć nam przez wiele lat to największe atuty sztucznego drzewka. Wiąże się to przede wszystkim z dużą oszczędnością pieniędzy, ale też czasu i miejsca. Raz kupione drzewko, po okresie świątecznym składamy i pakujemy w odpowiednio dobrany pokrowiec, w którym bez utraty jakichkolwiek walorów estetycznych, spokojnie przeczeka do następnego Bożego Narodzenia. Lekka rozkładana konstrukcja, odporność na uszkodzenia, blaknięcie igieł czy deformację gałązek, brak konieczności dodatkowej pielęgnacji i podlewania, to główne powody, dla których choinki sztuczne świąteczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Choinki sztuczne jak żywe

Rozłożysty świerk alpejski, klasyczna wysoka jodła czy kultowa sosna na pniu. Współcześnie dostępne sztuczne choinki do złudzenia przypominają prawdziwe okazy. Wolisz tradycyjne zielone drzewko, szukasz modelu, który wygląda niczym świeżo przywieziony z lasu iglak, wciąż oprószony śniegiem, z przyczepionymi gdzieniegdzie szyszkami? A może do Twojego nowocześnie urządzonego wnętrza potrzebujesz choinki na pniu, która od kilku lat wiedzie prym wśród najpopularniejszych bożonarodzeniowych trendów? W dostępnym obecnie asortymencie każdy znajdzie choinkę, która sprosta jego oczekiwaniom.

Choinka żywa – powrót do wielowiekowych tradycji.

Niezwykle klimatyczny zapach żywicy unoszący się po całym domu, cudowny blask intensywnie zielonego, mieniącego się w świetle igliwia i ta doskonała niedoskonałość. To niepodważalne atuty żywego drzewka, które przewyższa sztuczne również pod względem swej ekologiczności. Po okresie świątecznym pień może posłużyć jako materiał opałowy, a gałęzie z igliwiem jako dodatek do kompostu użyźniającego glebę. Co więcej, ukorzenione choinki świąteczne trzymane w donicach, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, mogą być wsadzane do ogrodu.

Żywa choinka jako drzewko bez wad?

Niestety nie, już sam coroczny zakup żywej choinki to niemały wydatek. Pochłania ona też więcej naszego czasu – należy pamiętać o jej podlewaniu i sprzątaniu osypującego się igliwia. Samo wniesienie i ozdobienie też jest dużo trudniejsze niż w przypadku sztucznego drzewka. Naturalne gałązki, chociaż nie pozbawione uroku, bywają bardzo kłujące, a przez swoją rozłożystość, nierzadko trudno przenieść je przez wąskie drzwi.

Jak dokonać wyboru?

Znając wady i zalety żywej i sztucznej choinki należy zastanowić jakie są nasze priorytety. Cenimy wygodę, nowoczesność i oszczędność? Czy jesteśmy w stanie znieść pewne niedogodności dla tradycyjnego zapachu naturalnego igliwia?

Nasz partner radzi

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę