Teraz Czytasz
Bateria kuchenna – jaki rodzaj i kolor wybrać?

Bateria kuchenna – jaki rodzaj i kolor wybrać?

Odpowiednio dobrana bateria kuchenna powinna ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków, związanych z zachowaniem czystości w kuchni. Co to oznacza? Czy nie wystarczy po prostu kupić modelu, który nam się podoba? Okazuje się, że wybór baterii jest bardziej skomplikowany. Rodzajów baterii jest sporo, warto zatem wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować, żeby zmywanie naczyń nie stało się udręką.

Zachowanie proporcji – jak dobrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?

Zanim umieścisz baterię w koszyku zakupowym, zastanów się, do jakiego rodzaju zlewu ma ona być przeznaczona. Przy dużym i dwukomorowym, zbyt niska i mała bateria nie będzie wyglądać dobrze, a dodatkowo mycie naczyń, w szczególności dużych garnków, będzie niezwykle trudne. Wysoka bateria dobrana do małego zlewu to prosta droga do rozchlapywania wody dookoła przy każdym użyciu mocniejszego strumienia.

Jeśli nie masz jeszcze koncepcji, na jaki zlew się zdecydować, nie spiesz się z zakupem baterii do niego. Odpowiednie dopasowanie zapewni komfort i estetyczny wygląd w strefie przeznaczonej do zmywania.

Jedno- czy dwuuchwytowa? Który rodzaj baterii będzie najlepszy?

Różnica między baterią jedno-, a dwuuchwytową polega na sposobie dystrybucji wody. Pierwsze rozwiązanie pozwala jednym ruchem ustawić jej strumień oraz temperaturę. Jest to niezwykle wygodne i bardziej ekonomiczne w przypadku, kiedy kuchnia nie jest wyposażona w zmywarkę i każde zmywanie wykonuje się ręcznie.

Bateria dwuuchwytowa posiada dwa oddzielne kurki – jeden na ciepłą wodę, drugi na zimną. Regulowanie odpowiedniej temperatury jest w tym przypadku trudniejsze. Przy sporadycznym korzystaniu z takiej baterii nie będzie to dużym problemem. Baterie dwuuchwytowe będą świetnie pasować do kuchni urządzonej w stylu retro. Oryginalny design to jedna z ich największych zalet.

jaka bateria kuchenna.jpg

Stojąca czy wisząca? Rodzaje baterii ze względu na montaż

Istnieją dwa sposoby montażu baterii kuchennych. Baterie naścienne wymagają przygotowania już na etapie wykańczania kuchni. Montaż baterii stojącej jest mniej skomplikowanym i chętniej wybieranym rozwiązaniem. Osadza się ją na zlewozmywaku lub na kuchennym blacie. Dodatkowym atutem baterii stojącej jest brak ingerencji w ścianę i możliwość jej szybkiej wymiany lub naprawy w przypadku usterki.

Dlaczego rodzaj wylewki jest tak istotny przy wyborze baterii kuchennej?

Dobrze dobrana wylewka usprawnia kuchenne prace i powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wysoka zapewnia dużo przestrzeni do zmywania, a także może stać się prawdziwą ozdobą. Należy jednak sprawdzić, czy nie będzie zawadzała o szafki, jeśli kuchnia jest wyposażona w wiszące meble.

Utrudnienia w użytkowaniu mogą także pojawić się, kiedy zlew jest umiejscowiony pod oknem. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością dostęp do światła dziennego, jednak bateria nie może uniemożliwiać jego otwierania lub uchylania. Wylewki podokienne wyciągane, składane lub chowane nie ograniczają kuchni przed taką aranżacją.

Niskie wylewki będą idealne do niewielkich zlewozmywaków i kuchni o małym metrażu. Dzięki temu zostaną zachowane odpowiednie proporcje. Na ich wybór z powodzeniem mogą także zdecydować się właściciele zmywarek.

Wylewki wyciągane, umieszczone na elastycznym, wysuwanym wężu to nieoceniona wygoda nie tylko podczas zmywania naczyń, ale i przy utrzymaniu czystości zlewozmywaka. Wyposażone w obciążniki węże same chowają się w środku po zakończeniu ich używania.

bateria kuchenna.jpg

Kolor baterii kuchennych – jak go dobrać do wnętrza?

Nie tylko praktyczność ma znaczenie podczas wyboru baterii kuchennej. Jej kolor stanowi doskonałe wykończenie aranżacji tego pomieszczenia, a dzięki dostępnej kolorystyce możliwości są olbrzymie. Złote baterie wprowadzą odrobinę luksusu do wystroju kuchni. Białe sprawdzą się we wnętrzach klasycznych. Osoby ceniące sobie nowoczesny styl mogą pokusić się o zamontowanie czarnych lub srebrnych baterii. Kuchnię w stylu industrialnym dopełni bateria w kolorze miedzi.

Dopasowanie kuchennej baterii wymaga przemyślenia. Liczy się nie tylko jej ładny wygląd, ale także możliwości techniczne, praktyczność i przede wszystkim dostosowanie do własnych potrzeb. Stoisz przed wyborem baterii do swojej kuchni? Sprawdź na blogu reuter.com, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze!

Artykuł gościnny.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę