Teraz Czytasz
Barwa światła

Barwa światła

Barwa oświetlenia jest równie ważna jak jego moc. Jeśli robisz sufit podwieszany i używasz do niego taśmy LED to W zależności od wybranego koloru, wygląd pomieszczenia może zmieniać się z znaczący sposób. Dodatkowo nie każda barwa sprawdzi się np. przy wykonywaniu prac biurowych w domu, czy do czytania. Jaki kolor oświetlenia dobrać do konkretnych zastosowań?

Czym jest barwa światła?

Barwa światła określa jaki kolor ma dane źródło oświetlenia. Wyrażana jest w kelwinach (K). Typowe wartości jakie przyjmują żarówki i taśmy LED do zastosowań w domach będą posiadać barwę z zakresu 2000 – 7000K. Im niższa wartość, tym światło będzie bardziej zbliżone do koloru czerwonego. Wyższe wartości z kolei będą posiadać niebieski odcień.

Jaka barwa światła

Współczesne rozwiązania pozwalają w znaczący sposób zróżnicować sposób oświetlania pomieszczeń. Głównym źródłem światła mogą być tradycyjne żarówki, ale coraz częściej są one wspierane przez panele i taśmy LED. Pozwalają one na stworzenie klimatycznego nastroju i dekorację pomieszczeń przy użyciu oświetlenia. Dodatkowo zróżnicowanie barw i inteligentne źródła światła pozwalają na wybranie konkretnej barwy w zależności od wykonywanych czynności. Najczęściej polecanymi barwami do konkretnych pomieszczeń są:

  • 2700/3000K – prywatny dom/mieszkanie;
  • 4000K – również dom/mieszkanie, powierzchnie magazynowej, praca biurowa, kuchnie w lokalach gastronomicznych czy sklepy;
  • 6000K – pracownie lakiernicze.

Przeznaczenie barw światła

Jak już wcześniej wspomniano, różne barwy światła będą posiadały inne zastosowanie ze względu na swój charakter. Poniżej zostanie przedstawionym krótka charakterystyka poszczególnych kolorów:

  • poniżej 2000K – światło o takiej temperaturze może pełnić funkcję jedynie ozdobną. Jest bardzo podobne do palącej się świeczki.
  • 2200K – ciepłe oświetlenie również pełniące funkcję ozdobną, ale wykorzystywane także w pomieszczeniach wypoczynkowych.
  • 2700-3000K – światło o barwie zbliżonej do tradycyjnych żarówek (2800K). Doskonale sprawdzi się w domach i mieszkaniach ze względu na tworzenie ciepłego nastroju. Nie jest jednak polecana do pracy, ponieważ może przyspieszać uczucie zmęczenia.
  • 4000K – uniwersalna barwa światła o neutralnym kolorze. Będzie pasować do większości pomieszczeń i mebli. Jest najczęściej wybierana do zastosowań prywatnych, ale również komercyjnych jak sklepy czy biura. Jest to kolor najbardziej zbliżony do światła słonecznego, przyjemny dla oczu. Nie wywołuje również senności w przeciwieństwie do cieplejszych odcieni. Znajduje również zastosowanie w oświetleniu ogrodów, terenów zielonych czy parkingów.
  • 6000K – światło o barwie całkowicie białej. Może sprawdzić się w pomieszczeniach do pracy, jednak niektóre osoby mogą przy nim odczuwać już dyskomfort, szczególnie przy dużej mocy żarówek. Doskonale jednak sprawdza się w taśmach LED. Biała barwa pełni funkcję dekoracyjną i wygląda elegancko.
  • 10000K – podobnie jak barwa poniżej 2000K znajduje zastosowanie jedynie ozdobne. Posiada wyraźny niebieski odcień, podobny do koloru błękitu nieba.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę