Teraz Czytasz
Jakie badania wykonać w trzecim trymestrze ciąży?

Jakie badania wykonać w trzecim trymestrze ciąży?

Monitorowanie przebiegu ciąży to dzisiaj obowiązek każdej kobiety. Zdrowy rozsądek i dbałość o dziecko wymusza bliższe przyglądanie się temu, co dzieje się z rozwijającym się płodem. Jednym z ważniejszych punktów na tej drodze jest wykonywanie badań, które pozwalają sprawdzić dobrostan dziecka i w razie problemów, możliwie szybko zareagować. Przeczytaj, jakie badania warto wykonywać w trzecim trymestrze ciąży.

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr ciąży?

Pierwszym tygodniem trzeciego trymestru ciąży jest 26 tydzień ciąży. To właśnie od tego momentu umownie mówimy o trzecim trymestrze, który trwa aż do rozwiązania, czyli do dnia porodu.

Trzeci trymestr to ostatni etap ciąży, w którym dziecko bardzo dynamicznie rośnie, przygotowując się do przyjścia na świat. Doskonalone są funkcje wszystkich układów i organów, w taki sposób, by przygotować dziecko do samodzielnego funkcjonowania po porodzie. Wszystko to sprawia, że przyszli rodzice powinni pamiętać o następujących rzeczach.

Systematyczny pomiar ciśnienia krwi

Ciąża często zmienia ciśnienie krwi. Nawet u osób, u których wcześniej było ono wzorcowe (na poziomie 120/60) w trakcie ciąży może dojść do podwyższenia lub obniżenia tych wartości.

Często wahania ciśnienia krwi w ciąży są trudne do zauważenia. Nie zawsze przyszła mama doświadcza objawów wysokiego lub bardzo niskiego ciśnienia krwi, dlatego tak istotna jest kontrola tego parametru – podczas każdej wizyty u ginekologa i samodzielnie w domu (szczególnie jeśli wartości budzą niepokój).

W trzecim trymestrze ciąży u 5% kobiet rozwija się gestoza (zatrucie ciążowe). Zazwyczaj pierwsze objawy widoczne są już po 20 tygodniu ciąży. Szybkie zdiagnozowanie problemu pozwala na monitoring i takie opiekowanie się kobietą i dzieckiem, by nie doszło do żadnych powikłań.

Badanie moczu

W trzecim trymestrze ciąży należy wykonywać systematyczne badania moczu. Ogólne badanie moczu jest proste i tanie. Pozwala uzyskać wiele informacji o stanie dziecka i Twoim.

Na finale ciąży przyszłe mamy są szczególnie narażone na infekcje dróg rodnych, które można szybko „wyłapać” podczas badania. Sporo informacji niesie również obecność białka w moczu (świadczące o rozwijającym się zatruciu ciążowym) oraz obecność cukru (podejrzenie cukrzycy).

Morfologia krwi

Oprócz badania moczu wykonuje się także morfologię, która pozwala szybko dowiedzieć się o rozwijającej się niedokrwistości.

Posiew z dróg rodnych

Najlepszy czas na wykonanie posiewu z pochwy to 35-37 tydzień ciąży, czyli tak naprawdę kilka tygodni przed porodem. To ważne, by wykonać badanie właśnie w tym momencie, ponieważ pozwala sprawdzić, z jakimi bakteriami już wkrótce spotka się dziecko podczas drogi przez kanał rodny. Jeśli badanie wykaże, że niezbędne będzie leczenie, można je przeprowadzić jeszcze przed porodem.

W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama częściej odwiedza gabinet ginekologa. Lekarz zwraca uwagę, by ciężarna monitorowała ruchy płodu, a na finale ciąży zaleca się wykonanie badań KTG. Bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza i nie bagatelizować niepokojących objawów. Czasami lepiej zareagować niepotrzebnie niż nie zareagować wcale.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Więcej o trzecim trymestrze na sosrodzice.pl
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę