Opóźnia procesy starzenia, pięknie pachnie, działa kojąco i antybakteryjnie oraz wygładza i nawilża suchą skórę… Masło shea sprawdza się świetnie zarówno jako kosmetyk do ciała, ust, twarzy, jak i włosów. Jest też naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, nie podrażnia skóry i przyczynia się do gojenia ran oraz zmniejszenia widoczności rozstępów. Jakie jeszcze właściwości posiada masło shea? Jak je stosować i gdzie kupić ten produkt, by wyróżniał się najwyższą jakością? Sprawdź koniecznie!
Masło shea – czym jest?
Masło shea zwane także masłem karité jest olejem roślinnym pozyskiwanym z nasion drzewa masłowego (Masłosz Parka), które występuje naturalnie w zachodniej i środkowej Afryce. Owoce Masłosza są żółte i mają kształt elipsy, a ich nasiona sięgają 2,5 cm długości. Samo drzewo może osiągać wysokość nawet do 25 metrów.
Pozyskiwane z owoców tego drzewa masło shea ma biało-beżowy kolor. Zawiera nasycony kwas stearynowy i kwas oleinowy. W maśle shea znajdziemy też witaminy A, E i F. Jeżeli rozgrzejemy je w dłoniach, przybiera oleistą postać. Ma słabo wyczuwalny smak i delikatny, naturalny zapach.
Warto wiedzieć, że masło karité jest dodawane także do produktów spożywczych, takich jak np. najwyższej jakości wyroby czekoladowe. W Afryce z kolei używa się go do przyrządzania posiłków. Na rynku znajdziemy nie tylko czyste masło shea, ale i wiele produktów kosmetycznych, które zawierają ten produkt w składzie.
Masło shea nierafinowane i rafinowane – różnice
Nierafinowane masło shea – nie zostało poddane mechanicznemu oraz termicznemu oczyszczaniu. Pięknie nawilża skórę, jest bogate w substancje odżywcze, w tym fitosterole i witaminy oraz kwas stearynowy i jednonienasycony kwas oleinowy. Ma grudkowatą konsystencję i biało-beżową barwę. Posiada niezwykłe właściwości regenerujące i nawilżające, jednak ma znacznie krótszy termin przydatności, niż masło rafinowane.
Masło shea rafinowane – zostało poddane procesowi rafinacji, czyli oczyszczeniu. Masło to ma wówczas konsystencję pasty i biały kolor. Taki zabieg wydłuża termin ważności produktu, a dzięki temu znacznie łatwiej go przechowywać.
Masło shea – właściwości
Masło shea bierze też udział w odbudowie warstwy hydro-lipidowej naskórka. Dzięki zawartym w nim fitosterolom jest świetnym rozwiązaniem na przesuszoną skórę i doskonale chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Dzięki bogactwu witamin E, A i F naturalne masło shea działa nawilżająco, łagodząco i ochronnie. Witamina E chroni skórę przed stresem oksydacyjnym oraz działaniem wolnych rodników. Witamina A zapewnia elastyczność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Z kolei witamina F przyczynia się do regeneracji bariery ochronnej skóry i wykazuje działanie przeciwzapalne. Co więcej, pomaga także wyregulować pracę gruczołów łojowych.
Produkt ten chroni nas przed promieniowaniem UV, jednak jego faktor jest dosyć niski (SPF 3-4), dlatego podczas opalania koniecznie należy dodatkowo zastosować krem ochronny z wyższymi filtrami. Masło shea sprawdzi się jednak idealnie jako produkt zabezpieczający wysuszoną skórę po opalaniu. Przyspiesza jej regenerację i łagodzi podrażnienia po oparzeniach słonecznych.
Przyczynia się też do zmniejszenia podrażnień. Często poleca się je osobom z AZS czy różnego rodzaju alergiami, ponieważ jest bardzo dobrze tolerowane. Świetnie nawilża, łagodzi swędzenie wywołane ukąszeniami owadów, a także przyczynia się do zmniejszenia widoczności rozstępów i różnego rodzaju blizn.
Masła Shea – zastosowanie
Masło shea znajdziemy nie tylko w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej czy włosów. Jest ono również popularnym dodatkiem do margaryn i czekolad z wyższej półki. W Europie czyste masło shea spotkać możemy najczęściej w postaci produktów kosmetycznych, rzadziej natomiast jako produkt spożywczy.
- Masło shea w pielęgnacji ciała – dzięki temu, że masło shea uelastycznia i zapewnia ulgę suchej skórze, warto regularnie nakładać je na całe ciało lub stosować jako dodatek do kąpieli.
- Masło shea w pielęgnacji włosów – można stosować je jako maskę na całą długość włosów lub serum na suche i rozdwojone końcówki. Regularne stosowania nawilża skórę głowy, łagodzi wszelkie podrażnienia i nadaje elastyczności i blasku naszym pasmom. Przyczynia się także do wzmocnienia cebulek. Jak stosować maskę do włosów z masła shea? Masło karité rozpuść w kąpieli wodnej i rozprowadź po całej długości włosów. Lekko wmasuj też w skórę głowy. Odczekaj 20 minut i spłucz. Taka maska jest idealnym rozwiązaniem szczególnie po zastosowanych wcześniej zabiegach fryzjerskich, w tym po rozjaśnianiu czy prostowaniu.
- Masło shea do pielęgnacji ust – produkt ten szybko regeneruje suche i spierzchnięte usta. To także doskonałe zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem i mrozem. Jak stosować masło shea na usta? Wystarczy posmarować je cienką warstwą produktu kilka razy dziennie. Na bazie masła shea można wykonać też domowy peeling odżywczy do ust. Wystarczy dodać do niego odrobinę cukru i gotowe!
- Masło shea pod oczy – skóra pod oczami jest delikatna i znacznie bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Stosując masło shea w tym obszarze twarzy, przyczyniamy się do redukcji cieni i obrzęków, a także uelastyczniamy skórę i głęboko ją nawilżamy. Sposób użycia masła shea pod oczy jest bardzo prosty. Wystarczy rano i wieczorem nałożyć porcję kosmetyku i delikatnie wklepać.
- Używanie masła shea na dłonie i stopy – masło shea zapobiega wysuszaniu skóry na stopach i dłoniach. Natłuszcza spierzchnięte pięty i łagodzi wszelkie podrażnienia. Odżywia i regeneruje też skórę naszych dłoni i sprawia, że stają się aksamitne i miękkie w dotyku. Dla uzyskania lepszego efektu warto nanieść grubą warstwę kosmetyku na stopy i dłonie przed spaniem i nałożyć rękawice oraz skarpety ochronne. Rano nasza skóra będzie nie do poznania!
Jak stosować masło shea do pielęgnacji twarzy trądzikowej?
Dzięki temu, że masło shea nie podrażnia skóry i ma delikatny zapach może być stosowane do wszystkich typów cery, np. jako składnik kremów, peelingów czy maseczek. Sprawdzi się także w pielęgnacji cery problematycznej.
W swoim składzie zawiera pochodne kwasu cynamonowego, co sprawia, że działa przeciwzapalnie i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z kolei witamina A i E przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i wyrównuje koloryt skóry. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie masła karité punktowo na powstałe zmiany.
Gdzie kupić czyste masło shea dobrej jakości?
Nie warto kupować produktów tego typu w hipermarketach. Ich pochodzenie i metoda rafinacji często budzą wątpliwości, a promocje podyktowane są kończącymi się terminami ważności. Sprawdzone produkty znajdziesz np. na https://ecoflores.eu/.
Masła shea do pielęgnacji całego ciała można używać w czystej postaci, ale nie tylko! Ten rewelacyjny produkt posłuży też jako dodatek np. do domowych kosmetyków DIY. Przygotowanie takich specyfików sprawia mnóstwo satysfakcji. Mają one też pewny skład i pozbawione są niepotrzebnych substancji syntetycznych.
Podsumowanie
Masło Shea nawilża i odżywia skórę, jest też niezwykle pomocne podczas pielęgnacji włosów, twarzy, ust czy suchej skóry stóp i dłoni. Koi podrażnienia, wspomaga procesy gojenia, a także zabezpiecza końcówki włosów przed wysuszeniem i rozdwajaniem. Działa przeciwzmarszczkowo i bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Może być stosowane pomocniczo przy występujących zmianach trądzikowych. Zawiera też wiele cennych witamin.
Pamiętajmy jednak, by w tego typu kosmetyki zaopatrzyć się w sprawdzonych źródłach. Wówczas mamy pewność, że są one skarbnicą wielu składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na naszą skórę.