Teraz Czytasz
Zakupy świąteczne 2023 — jak zachować kontrolę nad budżetem?

Zakupy świąteczne 2023 — jak zachować kontrolę nad budżetem?

Świąteczna atmosfera sprzyja zakupom. Relaksująca, wesoła muzyka, kolorowe lampki, słodycze, piękne zapachy — wszystko to zachęca do kupowania. Zaopatrujemy się w prezenty, jedzenie, dekoracje… Pod wpływem impulsu łatwo dać się ponieść emocjom i stracić kontrolę nad własnym budżetem. Jak tego uniknąć?

5 rzeczy, które ułatwią planowanie i trzymanie się świątecznego budżetu

Planowanie i trzymanie się ustalonego budżetu na świąteczne prezenty, dekoracje i jedzenie to niełatwa sztuka. Wymaga determinacji, a także odpowiedniego przygotowania. Poznaj 5 wskazówek, które zdecydowanie ułatwią Ci zarządzanie finansami w okresie przygotowań do świąt.

1. Zaplanuj, ile i na co wydasz

Najważniejszy aspekt to planowanie. Warto ustalić, ile i na co wydasz. W ten sposób zaplanujesz wydatki, które łatwiej Ci będzie następnie kontrolować. Pamiętaj, by przewidzieć możliwość wystąpienia dodatkowych kosztów i założyć, że budżet może być większy od planowanego średnio o około 30%. Jeśli dodatkowe koszty nie wystąpią, pozostałe środki przeznaczysz na dowolny cel. Jeżeli z kolei się pojawią, nie będziesz się zmagać z finansowym kryzysem.

2. Korzystaj z dogodnych form płatności — kupuj na raty i z odroczoną płatnością

Podczas świątecznych zakupów warto korzystać z dogodnych metod płatności. Większe prezenty kup na raty, najlepiej z odroczeniem płatności. W ten sposób nie zamrozisz swoich środków. Po otrzymaniu i obejrzeniu produktów zdecydujesz, które z nich chcesz sobie zostawić, a które zwrócić i dopiero wówczas zapłacisz. Jeśli wybierzesz tę opcję, nie będziesz się martwić tym, że pieniądze będą zamrożone w okresie oczekiwania na zwrot. W każdej chwili możesz z nich skorzystać, ponieważ nie zapłacisz za nic aż do czasu otrzymania rzeczy. PayPo daje możliwość kupienia produktów w dogodnym momencie i dokonania płatności dopiero po 30 dniach.

3. Wybieraj sklepy oferujące możliwość darmowego zwrotu

Zakupy świąteczne nie zawsze są udane — szczególnie jeśli zamawiasz prezenty dla bliskich z nieznanych stron. Kupując, wybieraj więc te sklepy, które dają możliwość darmowego zwrotu lub wymiany. Dzięki temu unikniesz kosztów związanych z nietrafionymi zakupami, ponieważ w razie potrzeby po prostu odeślesz wybraną rzecz lub oddasz ją w sklepie stacjonarnym i kupisz inną.

4. Korzystaj z promocji i rabatów

Jak zmniejszyć wydatki związane ze świętami? Najlepiej kupować prezenty na promocjach i korzystać z rabatów. Sprawdzaj, czy w danym sklepie aktualnie nie trwa promocja i czy nie obowiązuje korzystny kod rabatowy. Porównaj również ceny danego produktu u kilku sprzedawców, aby kupować jak najtaniej, a tym samym po prostu oszczędzać.

5. Na bieżąco śledź swoje wydatki

Ustalenie konkretnego budżetu na świąteczne wydatki ma kluczowe znacznie w kontekście zarządzania pieniędzmi. Nie jest to jednak jedyny krok, który trzeba wykonać, aby utrzymać kontrolę nad finansami. Warto również stale śledzić wydatki, aby zawsze być z nimi na bieżąco. Gdy za coś zapłacisz, zobacz, jak ma się to do budżetu i w razie potrzeby zanotuj, by za kolejne prezenty zapłacić mniej. Jeśli uda Ci się wydać mniej niż przewidywał plan, zaoszczędzone środki wydasz w przyszłości na coś innego. Możesz też korzystać z odroczonych płatności, które pozwalają na więcej, ponieważ możesz zapłacić za zakupy nawet po 30 dniach.

Artykuł nie stanowi oferty. Korzystanie z usługi zależy od oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 97,9%. Szczegóły w regulaminie dostępnym na paypo.pl

Materiał sponsorowany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę