Teraz Czytasz
Wybieramy lampy do salonu – czym się kierować?

Wybieramy lampy do salonu – czym się kierować?

Oświetlenie to bardzo istotny element, który może mocno zmienić charakter wnętrza. Z tego powodu podczas wyboru lamp należy zwrócić uwagę na szereg aspektów dotyczących funkcjonalności dobranych rozwiązań, a także ich estetyki. Obecnie szeroki wybór tego typu produktów nie ułatwia nam szybkiej decyzji, dlatego warto podczas zakupu lampy do salonu kierować się kilkoma kryteriami. Jakimi? Podpowiadamy.

Rodzaj lampy

Wybierając lampy do salonu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, ile źródeł światła potrzebujemy w tym pomieszczeniu, a także jak powinny być one rozmieszczone, ponieważ te czynniki w dużej mierze determinują rodzaj potrzebnego oświetlenia. Na przykład lampy stojące mogą stanowić źródło światła punktowego, które ułatwia pracę, czytanie książki, ale i nadaje odpowiedni klimat podczas wieczornego wypoczynku na kanapie przed telewizorem.

Ich zaletą jest również fakt, iż bardzo łatwo jest je przestawiać, dzięki czemu można je dostosować do nowej koncepcji aranżacji salonu w każdym momencie. Lampy wiszące mogą stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu, jeżeli są umieszczone na suficie. Z kolei kinkiety boczne doskonale sprawdzają się w roli dekoracyjnego dodatku.

Funkcja lampy

Wybierając poszczególne lampy do salonu, warto zastanowić się również nad ich funkcją. Zazwyczaj modele wiszące, choć dobrze jeżeli są ozdobne, to ich głównym zadaniem jest oświetlenie całości pomieszczenia. Z kolei na przykład lampy stołowe to eleganckie dodatki stanowiące źródło światła punktowego. Mogą być umieszczone na komodzie lub stoliku przy którym pracujemy. Jednak na przykład kilka takich lamp zapalonych wieczorem daje niesamowity klimat w pokoju, zapewniając intymną atmosferę domownikom. Jeżeli nasz salon połączony jest z kuchnią lub jadalnią, wówczas warto zadbać również o doświetlenie stołu. W tym celu najlepiej wykorzystać wiszące lampy sufitowe.

Design lampy

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając lampy do salonu, jest ich design. Powinny one korespondować ze stylem, w jakim urządziliśmy to wnętrze. Dlatego w pomieszczeniach utrzymanych w klimacie glamour najlepiej sprawdzą się kryształowe żyrandole. Z kolei w industrialnych i loftowych salonach warto postawić na surowe modele bez zbędnych zdobień, przypominające lampy wykorzystywane niegdyś w fabrykach. W klasycznych wnętrzach doskonale prezentować będzie się na przykład sześcioramienny żyrandol, który nada takiemu pomieszczeniu szyku i elegancji, a jednocześnie zapewni mu dobre doświetlenie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę