Teraz Czytasz
Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny – jakie wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny – jakie wybrać?

Ceny mieszkań przyprawiają o zawrót głowy, a mimo to popyt na nie nie słabnie. Nieruchomość warta kilkaset tysięcy złotych powinna być dobrze ubezpieczona – szczególnie jeśli na jej zakup wzięło się długoterminowy kredyt.

Banki udzielają kredytów hipotecznych pod zastaw zakupionej nieruchomości. Nic więc dziwnego, że wymagają, aby była ona ubezpieczona. Kredyt zaciągamy na wiele lat – w tym czasie wiele może się wydarzyć. Należy pamiętać również o tym, aby zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek śmierci lub braku zdolności do pracy kredytobiorcy. Dlaczego? Ponieważ w sytuacji, gdy nie będą mieli z czego spłacać kredytu, bank zabierze im mieszkanie. Co więcej, w zależności od sytuacji i rodzaju umowy może żądać spłaty pozostałych zobowiązań, jeśli wartość mieszkania nie będzie wystarczająca.

Ubezpieczenie przy kredycie

Podczas podpisywania umowy kredytowej możesz otrzymać możliwość wykupienia ubezpieczenia mieszkania „przy kredycie”. Z reguły jest to specjalna oferta ubezpieczenia grupowego, które będzie korzystne cenowo. Warto przyjrzeć się temu, jaką ochronę zapewnia taka umowa. Może się okazać bowiem, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie tzw. mury, czyli będzie skuteczne wyłącznie wówczas, gdy uszkodzeniu ulegną stałe elementy konstrukcyjne mieszkania.

Ubezpieczając mieszkanie, należy pamiętać o tym, że ceny nieruchomości wciąż rosną – ubezpieczenie grupowe zawierane jest najczęściej na sumę równą wartości nieruchomości w dniu zakupu. Po 10 latach może się okazać, że wypłacona po szkodzie kwota będzie niewystarczająca na pokrycie powstałych szkód. Lepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie, które zakłada wycenę nieruchomości w dniu szkody, nie zaś w dniu zawarcia umowy.

Indywidualne ubezpieczenie nieruchomości

Polisa indywidualna daje większą dowolność, jeśli chodzi o wybór rozszerzeń. Ponadto możesz je wykupić bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenie mieszkania online komponujesz zgodnie ze swoimi potrzebami. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość ubezpieczenia mieszkania z elastyczną sumą ubezpieczenia. W ten sposób niwelujesz ryzyko niedoszacowania nieruchomości, gdy wydarzy się szkoda. Kolejną kwestią jest możliwość ubezpieczenia również tych elementów wyposażenia, które nie wchodzą w skład podstawowej umowy. W tym wypadku każdy właściciel mieszkania ma zupełnie inne potrzeby.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje szkód powstałych u sąsiada w wyniku szkody, która miała miejsce w Twoim mieszkaniu. Indywidualne ubezpieczenie możesz rozszerzyć o pakiet OC – oferty towarzystw są w tym segmencie bardzo interesujące. Wraz z pakietem możesz otrzymać szereg usług dodatkowych, np. wizytę fachowca czy sprzątanie po szkodzie. Praktyczna pomoc w takich sytuacjach jest szczególnie cenna.

Bez względu na wybór formy ubezpieczenia mieszkania, które kupiliśmy na kredyt, niezmiernie ważne jest zapoznanie się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To dokument, który bardzo dokładnie określa zakres polisy – obowiązki Twoje oraz te, które bierze na siebie ubezpieczyciel.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę