Teraz Czytasz
Trwała ondulacja – czy to bezpieczny zabieg? Sprawdź zanim podejmiesz decyzję!

Trwała ondulacja – czy to bezpieczny zabieg? Sprawdź zanim podejmiesz decyzję!

Wiele kobiet marzy, aby efekt kręconych lśniących włosów zachował się na dłużej niż jeden wieczór. W tym przypadku za sprawą trwałej ondulacji marzenia mogą się spełnić. Jest to nowoczesny sposób, dzięki któremu każda kobieta może cieszyć się długotrwałym efektem sprężystych loków nawet do 10 miesięcy. Jeśli nie wiesz, na czym polega taki zabieg lub zastanawiasz się, czy jest on dla Ciebie — koniecznie zapoznaj się z tym artykułem! Rozwieje on Twoje wątpliwości, a także uchyli rąbka tajemnicy, jak dbać o włosy po zabiegu trwałej ondulacji!

4 różne rodzaje trwałej ondulacji

 • Trwała ondulacja zasadowa – jest dedykowana dla osób, które nie wykonywały wcześniej na włosach żadnych innych zabiegów chemicznych, na przykład rozjaśniania. Zabieg wykonywany jest na włosach silnych i zdrowych. Efektem tej metody można cieszyć się nawet do 10 miesięcy.
 • Trwała ondulacja kwaśna – sprawdza się do włosów, które były poddawane zabiegom chemicznym, a także dla tych, które są delikatne i słabe. Efekt ten utrzymuje się około 3 miesięcy.
 • Trwała ondulacja dwufazowa – stosowana jest po ondulacji kwaśnej w celu przedłużenia efektów. W tym przypadku używa się dwóch preparatów. Silniejszą substancję nakłada się  na odrosty. Natomiast słabszy produkt przeznaczony jest do tej części włosów, która już była wcześniej poddawana zabiegom ondulacyjnym.
 • Trwała ondulacja ziołowa – to najdelikatniejszy z zabiegów, ponieważ do jego wykonania używa się preparatów ziołowych. Dodatkową zaletą tej ondulacji jest odżywienie oraz nawilżenie włosów. Efekty utrzymują się od 2 do 3 miesięcy.

Przebieg zabiegu trwałej ondulacji

Nowoczesna trwała ondulacja wykonywana na prostych włosach przez fryzjerkę

Zabieg trwałej ondulacji trwa od godziny do dwóch. Na początku, jak każda stylizacja w salonie fryzjerskim zaczyna się od mycia włosów. Następnie pasma włosów nakręca się na wałki. Końcówki zabezpiecza się papierowymi płatkami. Tak przygotowane włosy są spryskiwane specjalnym płynem do ondulacji.

W składzie płynu jest między innymi tioglikolan amonowy. Ma on za zadanie przerwać związki dwusiarczkowe, łączące cząstki protein, które znajdują się w trzonie włosa. Pod wpływem zawartych w płynie związków, cząstki te pękają, dzięki czemu można nadać włosom dowolny kształt. Taki płyn nakłada się na około 20-40 minut, zależnie od kondycji włosów i ich długości, a przede wszystkim od efektów, które chcemy uzyskać.

Na koniec zabiegu, fryzjer spłukuje preparat i nakłada składnik, który ma na celu utrwalić, ale również zregenerować włosy.

Jaki jest koszt trwałej ondulacji?

Cena trwałej ondulacji zależy od dwóch czynników. Koszt waha się od 50 do nawet 200 zł za jeden zabieg. Na różnicę cenową mają wpływ:

 1. Długość włosów – im są one dłuższe tym cena adekwatnie wrasta.
 2. Rodzaj zabiegu – ondulacja zasadowa, kwaśna, dwufazowa, ziołowa. Powyżej zabiegi te zostały dokładnie opisane.

Trwała ondulacja nie dla każdego!

Zabieg trwałej ondulacji, nawet ten najbardziej inwazyjny, do którego używa się ziół, może być szkodliwy. Powody, przez które zaleca się rezygnację z trwałej to:

 • Farbowanie – jeśli włosy były wcześniej farbowane, należy powiedzieć o tym fryzjerowi, ponieważ trwałej ondulacji nie wykonuje się bezpośrednio po farbowaniu.
 • Ciąża – w pierwszym trymestrze środki chemiczne mogą być szkodliwe dla płodu – nie ma badań, które wykluczałyby ich negatywny wpływ.

Uwaga! W każdym przypadku, warto przed zabiegiem ondulacji wykonać test na alergię, zwłaszcza jeśli skóra jest wrażliwa.

Czy trwała ondulacja niszczy włosy?

Trwała ondulacja - efekt po zabiegu

To jedno z podstawowych pytań osób, biorących pod uwagę zabiegi, które znacząco ingerują w strukturę włosa. Trwała ondulacja włosów niekoniecznie będzie skutkować ich uszkodzeniem. Jednakże warto skonsultować się z profesjonalnym salonem fryzjerskim, który fachowo oceni strukturę włosa i dobierze odpowiednią do nich ondulację. Zabieg powinien być przeprowadzony poprawnie, ponieważ w najgorszym wypadku zniszczone pasma i rozdwojone końcówki będzie trzeba obciąć.

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Po zabiegu włosy są słabsze, w związku z tym należy o nie szczególnie zadbać. Warto wyposażyć się w grzebień, który ma szeroko rozstawione ząbki, dzięki temu unikniesz efektu puszących się włosów. Twoje loki będą wyglądać na zadbane i atrakcyjne.

Niezmiernie ważne są również odpowiednie kosmetyki. Poniżej kilka wskazań, o których należy pamiętać jeśli został wykonany zabieg ondulacji, zasady te sprawdzą się również dla osób, które posiadają naturalne kręcone włosy. Oto one:

 • Wybieraj szampony, które w składzie nie mają SLS/SLES.
 • Nakładaj maski do włosów, które są bogate w naturalne składniki.
 • Staraj się unikać suszenia włosów.
 • Wybieraj odżywki do włosów, które mają działanie nawilżające.
 • Nie używaj szczotki.
 • Nie rozczesuj włosów na sucho.

Pamiętaj! Włosy po trwałej ondulacji należy wymyć dopiero po 2-3 dnia od zabiegu. Dzięki temu skręt się wzmocni, a loki zostaną na dłużej.

Domowe sposoby na loki

Loki po trwałej ondulacji mogą się utrzymywać od 2 do nawet 10 miesięcy! Przed podjęciem decyzji o zabiegu, warto upewnić się, czy burza loków będzie komfortowa i wygodna. Przed umówieniem się na wizytę można wykonać taką fryzurę w domowych warunkach. Jej efekty będą utrzymywać się maksymalnie jeden dzień, a dzięki temu podejmiesz decyzję świadomie i pewnie!

Afro przy użyciu słomek

 1. Włosy umyj jak zawsze.
 2. Poczekaj aż włosy będą wilgotne.
 3. Rozczesz włosy.
 4. Na słomkę nawiń cienką warstwę włosów. Na jej końcu wsuń wsuwkę. Czynności te wykonuj dopóki wszystkie kosmyki nie zostaną nawinięte.
 5. Odczekaj do momentu aż włosy będą całkowicie suche (około 2-4h).
 6. Zdejmij słomki.

Dla utrwalenia efektów, przed nałożeniem pasm włosów na słomki nałóż piankę dedykowaną do loków.

Trwała ondulacja – podsumowanie

Trwała ondulacja na długich włosach

Nowoczesna trwała ondulacja z pewnością daleko odbiega od tych, które były przeprowadzane w latach 80. Warto jednak zachować ostrożność i przed zabiegiem wykonać test na alergię, a przede wszystkim skonsultować się z doświadczonym salonem fryzjerskim, który dobierze rodzaj trwałej ondulacji do włosów.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę