Teraz Czytasz
Resweratrol – czym jest i kiedy okazuje się pomocny?

Resweratrol – czym jest i kiedy okazuje się pomocny?

Resweratrol to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy polifenoli. W największych ilościach występuje w skórkach czerwonych winogron. Dzięki temu wina, które otrzymuje się z fermentacji soku wraz ze skórkami tych owoców, są bogate we wspomniany składnik. Pytanie jednak, jakie właściwości posiada resweratrol i kiedy warto sięgnąć po produkty zawierające ten związek chemiczny?

„Paradoks francuski” i źródła występowania

Czerwone winogrona i otrzymywane z nich wino nie są jedynym źródłem resweratrolu. Składnik ten występuje również w korzeniu rdestowca ostrokończystego, orzeszkach ziemnych, owocach jagodowych (morwach, borówkach amerykańskich, czarnych porzeczkach, truskawkach, malinach), jabłkach, eukaliptusie i świerku. Poza tym, wykazano obecność tego związku w kakao, czekoladzie oraz w skórkach pomidorów.

Na resweratrol zwrócono uwagę za sprawą „paradoksu francuskiego”. Zauważono bowiem, że w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego, pomimo diety bogatej w tłuszcze nasycone, występuje niski wskaźnik śmiertelności związany ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Fakt ten związany jest z regularnym spożywaniem czerwonego wina gronowego – charakteryzującego się niskim stężeniem alkoholu oraz wysoką zawartością antyoksydantów.

 

W walce z różnymi schorzeniami

Przeprowadzone badania wykazały, że resweratrol obniża ryzyko występowania chorób układu krążenia. Wszystko za sprawą tego, że składnik ten zmniejsza wnikanie złego cholesterolu (LDL) w ściany naczyń krwionośnych oraz hamuje proces utleniania lipidów. Dodatkowo, resweratrol wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki, chroni witaminę C przed nadmiernym ubytkiem, działa przeciwzapalnie i promieniochronnie.

Zgodnie ze współczesnymi ustaleniami, omawiany składnik zapobiega tworzeniu się nowotworów. Resweratrol nie tylko blokuje każdy etap w procesie rozwijania się choroby, ale także hamuje zdolność namnażania się komórek nowotworowych. Ponadto, kolejne badania udowodniły, że spożywanie tego związku obniża poziom fibrynogenu – odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi i zwiększającego ryzyko zawału serca.

W przypadku osób, które stosują dietę wysokokaloryczną i wysokotłuszczową, resweratrol oddziałuje również na regulację równowagi energetycznej. To z kolei może powstrzymywać choroby dietozależne, np. otyłość i towarzyszące jej zaburzenia metaboliczne. Związek ten aktywuje bowiem białko, które wpływa na unormowanie apetytu.

 

Resweratrol na poprawę kondycji skóry

Preparaty z resweratrolem, nakładane bezpośrednio na skórę, poprawiają naturalne procesy naprawcze. Nie tylko zwiększają odporność komórek na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie, ale także przedłużają żywotność. Ponadto, składnik ten zapobiega niszczeniu włókien kolagenowych i elastynowych oraz doskonale radzi sobie w walce z wolnymi rodnikami, które bezpośrednio przyczyniają się do pogorszenia struktury skóry, utraty jędrności czy nadmiernej podatności na podrażnienia i pojawianie się przebarwień.

Po systematycznym stosowaniu preparatów z resweratrolem zmniejsza się ilość i głębokość zmarszczek, poprawia się stopień nawilżenia cery oraz wzmocniony zostaje proces gojenia i regeneracji. Związek ten jest również odpowiedzialny za hamowanie aktywacji enzymu tyrozynazy, a w rezultacie – wpływa na rozjaśnianie przebarwień. Dodatkowo, za sprawą wspomnianych preparatów komórki skóry stają się młodsze i bardziej witalne oraz posiadają większe zdolności do odnowy komórkowej i regeneracji uszkodzeń.

 

Resweratrol wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Zarówno spożywanie tego składnika, jak i dostarczenie go z zewnątrz, wpływa pozytywnie na skórę oraz ludzki organizm. Jest tak, gdyż właściwości resweratrolu opierają się głównie na działaniu antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym. Te cechy związku z grupy polifenoli mają bardzo duże znaczenie w spowalnianiu procesu starzenia się skóry, jak również w zapobieganiu chorobom układu krążenia czy nowotworom.

 

O Autorce:

Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w salonie kosmetycznym Qclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę