Teraz Czytasz
Odchudzanie – jak robić to bezpiecznie i prawidłowo?

Odchudzanie – jak robić to bezpiecznie i prawidłowo?

Coraz częściej staramy się pracować nad swoją sylwetką, gdyż dzięki niej budujemy nie tylko lepsze samopoczucie, ale i zdrowe i sprawnie funkcjonujące ciało. W erze, kiedy większość z nas otrzymuje prace, która zmusza do całodziennego siedzenia przed komputerem, organizacja jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest wręcz kluczowa zarówno dla utrzymania kondycji, jak i wzmocnienia ciała, które z czasem lubi się rozleniwiać.

 

Brak zbyt wielu nadprogramowych kilogramów to również większa pewność siebie, zarówno w sytuacjach związanych z byciem w związku, jak i tych bardziej codziennych lub biznesowych. Odpowiedniej wagi i dobrego rozwoju fizycznego nie można kupić, wybierając sobie określone wartości z półki – a przynajmniej nie do końca, gdyż w idealnym świecie taka transakcja nie powinna wymagać ani trochę wysiłku, a tak nie jest. Karnety na siłownie, dbanie o dietę, zdrowe odżywianie… ważne jest aby robić to wszystko z głową. Jak? W kilku prostych krokach i systematycznie (UWAGA! Wymagana jest silna wola).

Zacznij od wizyty u lekarza

Kiedy byłeś/aś ostatnio u swojego lekarza rodzinnego – tak profilaktycznie, aby zbadać ogólną kondycję swojego ciała? Rozpoczęcie odchudzania to nie tylko zmiany w sposobie odżywiania i składnikach diety, ale przede wszystkim indywidualnie dopasowany program ćwiczeń i produktów, które zamiast się odkładać, będą zapewniały nam energię i dobre samopoczucie. Podczas badania może okazać się bowiem, że rezygnacja z któregoś ze składników, jest w twoim przypadku niewskazana – zaniedbanie w tym względzie może być szkodliwe, a przecież nikt nie chce osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego. Lekarz rodzinny musi dać nam jedynie skierowanie na kilka podstawowych badań, a gdy będziemy już je mieli można będzie udać się do miejsca, gdzie profesjonalne porady odżywiania są codziennością – do dietetyka.

Jakie badania warto przeprowadzić?

Najbardziej newralgicznymi badaniami, które na pewno przydadzą się podczas układania indywidualnej diety w gabinecie dietetyka, są w tym przypadku:
– testy alergiczne (uczulenie na składniki pokarmowe występuje coraz częściej),
– badanie krwi i moczu (na tej podstawie można określić prawidłowość funkcjonowania poszczególnych narządów i ewentualnie wykryć potencjalne ogniska przyszłego zagrożenia),
– testy za cholesterol i cukier we krwi,
– badania wysiłkowe (ogólna ocena kondycji układu krwionośnego jest podczas aktywnego odchudzania szczególnie istotna).

U dietetyka

Kiedy mamy już ogólną wiedzę dotycząca stanu naszego organizmu możemy udać się w końcu do dietetyka. Oczywiście taka wizyta będzie nas trochę kosztować, jednak profity płynące z wiedzy, jaką nabędziemy podczas konsultacji, są wręcz niemożliwe do wycenienia. Pierwsza wizyta to zawsze wywiad i zbieranie informacji. Na następnej otrzymujemy specjalnie dla nas ułożony plan żywienia i sugestie na temat ćwiczeń. Potem wystarczy raz w miesiącu udać się na konsultacje i analizować postępy oraz trudności. Ważne jest więc aby być szczerym podczas wstępnej i każdej kolejnej rozmowy, gdyż bez tego nie mamy co liczyć na widoczne efekty. W razie czego wiedza i doświadczenie dietetyka pozwoli ci na szybką zmianę produktów, które nie wpływają na ciebie zbyt dobrze. W przeciwnym razie zostaje ci trzymać się planu żywieniowego i obserwować efekty – szybki spadek wagi może z czasem zwolnić, jednak nie musimy się tym przejmować. A 100 zł raz na miesiąc to wcale nie tak ogromny wydatek za dobre samopoczucie i zdrowe ciało, prawda?

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę