Teraz Czytasz
O czym warto pamiętać wybierając buty dla dziecka?

O czym warto pamiętać wybierając buty dla dziecka?

Odpowiedni wybór butów dziecięcych może mieć ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się układu kostnego pociechy. Właściwie dopasowane obuwie będzie chroniło dzieci w każdym wieku przed niezdrowym sposobem chodzenia oraz wadami postawy. Na co warto zwrócić uwagę, aby zakupione buty okazały się bezpieczne dla maluchów i wspierały ich prawidłowy rozwój?

Wybór butów dla dziecka – podstawowe zasady

Poszukując odpowiedniego obuwia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby było miękkie. Właściwie dopasowane buty dziecięce muszą umożliwiać noszącej je osobie pełen zakres ruchów stopą. Nóżki maluchów nie mogą być niczym skrępowane. Dzięki temu możliwy będzie ich prawidłowy rozwój. Aby upewnić się, że wybrany rodzaj obuwia jest odpowiedni dla dziecka, należy zaobserwować, czy pociecha może w nich swobodnie kucać. Zaleca się również zwrócić uwagę na to, aby obuwie było właściwie dopasowane. Powinno przylegać do stopy i nie zmieniać swojego położenia względem niej w trakcie chodzenia. Ważne jest, aby trzymało się na nóżce dziecka na wysokości śródstopia. W innym razie mogłoby powodować nieprawidłowe stawianie stóp i nieprzyjemne obtarcia. Wybierając buty dziecięce warto również zwrócić uwagę na istotny element, jakim jest zapiętek. Ten fragment buta nie może być zbyt sztywny. Powinien jednak przylegać do pięty i chronić stopę przed przesuwaniem się do przodu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Planując zakup dziecięcych butów warto pamiętać też o tym, aby podeszwa nie była zbyt śliska. Modele antypoślizgowe zapewnią pociechom bezpieczeństwo. Zaleca się kupowanie egzemplarzy, które zapewniają amortyzację wstrząsów, jednak umożliwiają ich równomierne rozłożenie na powierzchni stopy. Warto również zwrócić uwagę na materiał wykonania i dopasowanie do warunków pogodowych. Najbardziej polecane rozwiązania to naturalne surowce, takie jak skóra, które zapewniają odpowiednią oddychalność. W kategorii buty dziecięce sportowe pojawiają się również modele z tworzyw sztucznych o korzystnych właściwościach. W sezonie letnim warto stawiać na obuwie odkryte. W tym przypadku również modele z syntetycznych materiałów zapewniają stopom oddychalność. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie obuwie sznurowane czy zapinane na rzepy. Pierwsze modele umożliwiają bardziej dokładne dopasowanie buta do wielkości stopy. Buty na rzepy powinny być akcesoriami wysokiej jakości zapewniającymi duży zakres regulacji. Obuwie dostosowane do wielkości stopy i zapotrzebowania dziecka z pewnością okaże się korzystnym wyborem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę