Teraz Czytasz
Mieszkanie na piętrze z balkonem czy na parterze z ogródkiem – porównanie

Mieszkanie na piętrze z balkonem czy na parterze z ogródkiem – porównanie

Podczas wyboru wymarzonego mieszkania musimy nie tylko zwrócić uwagę na powierzchnię, układ pomieszczeń, ogrzewanie oraz okolicę, ale również na umiejscowienie samego lokalu w obrębie nieruchomości. Niezależnie od tego, czy mowa o bloku, apartamentowcu czy domu wielorodzinnym, wybór pomiędzy mieszkaniem na poziomie ziemi lub wyższych kondygnacjach ma swoje zalety oraz wady. W poniższym artykule zaprezentujemy mocne i słabe strony obydwu rozwiązań.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem – zalety i wady

W pierwszej kolejności należy rozwiać mity, które przez wiele lat narosły w sprawie parterowych lokalów. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje wysokiej jakości materiały, które znacznie poprawiają właściwości termoizolacyjne mieszkań, natomiast rozwój monitoringu przyczynił się do zmniejszenia ilości włamań. Solidne drzwi oraz okna stanowią nie tylko skuteczną barierę przeciwko złodziejom, ale również pomagają w ocieplaniu mieszkania. Zważywszy na fakt, że osiedla coraz częściej dysponują sprawnym systemem dozorowym, ryzyko włamania na parterze wcale nie jest zagrożeniem, przez które mamy rezygnować z upatrzonego lokalu.

Mieszkania na parterze posiadają własny ogródek, który sam w sobie jest ogromnym atutem. Otrzymujemy do dyspozycji kawałek zieleni, dający nam możliwość praktycznie dowolnej aranżacji. Popularny problem braku intymności na parterze można rozwiązać przez postawienie ogrodzenia lub posadzenie roślin. Tym sposobem zadbamy o naszą prywatność o wiele lepiej niż mieszkańcy wyższych pięter. Dodatkową zaletą jest brak konieczności korzystania ze schodów lub windy. Wystarczy, że przejdziemy przez próg i jesteśmy u siebie! Jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi, osób starszych lub borykających się z niepełnosprawnością. Nie można również zapomnieć, że w takim mieszkaniu możemy dysponować drugimi drzwiami, które wychodzą bezpośrednio do ogródka – wygoda gwarantowana.

Pomimo znacznie wyższej jakości ocieplenia, lokale na parterze wciąż będą nieznacznie chłodniejsze od mieszkań na wyższych piętrach. Związane jest to z rozchodzeniem się ciepła, gdyż ogrzane masy powietrza naturalnie unoszą się do góry. Wadą może być również obecność śmieci w ogródku, jednakże to zależy od naszych sąsiadów z góry – być może nigdy nie doświadczymy tego problemu.

Mieszkanie na piętrze z balkonem – zalety i wady

Naturalnie tego typu lokale oferują wspaniały widok oraz możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z mieszkania. Wybierając taką ofertę zapłacimy mniej za ogrzewanie, a także zyskamy możliwość łatwego odgrodzenia się od pobliskich okien, jeżeli nasze piętro należy do najwyższych w okolicy. Również hałasy ulicy lub osób w ogródkach będą mniej dokuczliwe, gdy znajdziemy się kilka lub kilkanaście metrów powyżej źródła dźwięku.

Mieszkanie na piętrze ma również swoje wady, lecz w dużej mierze zależą one od lokacji budynku. Jeżeli nasze znajduje się niżej niż położone w pobliżu lokale, nie będziemy mogli cieszyć się pełną swobodą na balkonie. W takiej sytuacji sąsiedzi z podobnych kondygnacji będą mogli dosłownie zajrzeć nam do mieszkania, więc konieczna będzie inwestycja w żaluzje lub rolety.

Nieruchomości w Oławie – mieszkania na każdy gust

Dzięki licznym inwestycjom w rejonie Oławy powstają osiedla, stworzone z myślą o wymagających klientach, którzy poszukują wygodnego mieszkania w nowoczesnych budynkach. Niezależnie od tego, czy preferujecie lokale na parterze, czy też na piętrze, oferty w okolicach Oławy z pewnością trafią w wasz gust.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę