Teraz Czytasz
Jaki młynek do kawy wybrać?

Jaki młynek do kawy wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele młynków do mielenia kawy. Czym różnią się od siebie poszczególne typy młynków? Dowiesz się z naszego artykułu.

„Na imię mam młynek, na nazwisko kawowy”

W domu każdego miłośnika „małej czarnej” powinien znaleźć się młynek do kawy. Zwłaszcza jeżeli posiadany przez nas ekspres nie ma fabrycznie wbudowanego młynka. Jednak nawet jeśli posiadamy ekspres z młynkiem, warto zaopatrzyć się autonomiczne urządzenie do mielenia kawy, które otworzy przed nami wiele nowych możliwości w kawowym świecie i da wiele przyjemności. Również w kawiarniach czy restauracjach chcących serwować kawę wysokiej jakości powinien znaleźć się odrębny młynek. Świeżo zmielona kawa to zdecydowanie najlepszy wybór dla wszystkich kawoszy. Mielenie ziaren uwalnia ich najcenniejsze smaki i aromaty. Bez względu na to w jakim urządzeniu będziemy parzyć napar, dla uzyskania najlepszego efektu ziarna należy zmielić bezpośrednio przez zaparzeniem kawy.

młynek do kawy

Młynki ostrzowe i żarnowe

Jeśli chodzi o podział młynków ze względu na rodzaj systemu mielącego, możemy wyróżnić młynki ostrzowe lub żarnowe. Młynki ostrzowe to bardzo ekonomiczna opcja, która ma niestety przełożenia na jakość mielenia kawy. Ostrza takiego młynka mielą kawę szybko, jednak uzyskana kawa nie jest zmielona równomiernie. Skutkiem ubocznym takiego mielenia jest też duża ilość uzyskanego pyłu. Ponadto ostrza młynka powodują, iż ziarna kawy nagrzewają się, co niesie za sobą ryzyko przepalenia kawy, a w konsekwencji – ich nadmierną gorycz. Takiego problemu nie będziemy mieli przy użyciu żarnowego młynka do kawy. Młynek żarnowy zmieli kawę równomiernie i precyzyjnie. Wiele młynków żarnowych ma regulowany stopień mielenia kawy, dzięki czemu możemy dostosować rodzaj mielenia do konkretnego sposobu parzenia kawy.

Młynki ręczne i automatyczne

Młynki możemy również podzielić na urządzenia ręczne i automatyczne. Młynek ręczny sprawdzi się idealnie zarówno w warunkach domowych, jak i w podróży. Takie napędzane siłą mięśni ręczne młynki pamiętamy jeszcze z domów naszych babć czy mam. Ich niewątpliwymi zaletami, poza mobilnością, są też mała awaryjność i niewielkie rozmiary w porównaniu z automatycznymi odpowiednikami. Taki młynek to też idealna propozycja dla kawoszy, którzy uwielbiają celebrować moment parzenia kawy. Niespieszne, ręcznie sterowane ruchy młynka to czysta przyjemność w rytmie slow life. Prawdziwa kawowa medytacjo-celebracja! Z kolei automatyczne młynki do mielenia kawy to, jak wskazuje ich nazwa, urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym. Taki młynek do kawy gwarantuje dużą oszczędność czasu i wspaniałe rezultaty, które docenią wszyscy bariści. Są to bardzo wytrzymałe i solidne urządzenia, które w większości wyposażono w stalowe żarna. Elektryczne młynki do kawy posiadają najczęściej kilka stopni mielenia ziaren.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę