Teraz Czytasz
Jaka szczoteczka dla dziecka – soniczna czy elektryczna?

Jaka szczoteczka dla dziecka – soniczna czy elektryczna?

Szczoteczki soniczne oraz elektryczne to bardzo popularne urządzenia przeznaczone do oczyszczania zębów i dziąseł. Okazuje się, że mogą być one stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Urządzenia przeznaczone dla młodszych użytkowników muszą jednak wyróżniać się określonymi cechami. Jaka powinna być szczoteczka dla dzieci oraz który typ będzie dla nich najlepszy?

Szczoteczka soniczna znajduje się w grupie szczoteczek elektrycznych, lecz wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych, które przyczyniają się do tego, że generowane przez główkę czyszczącą drgania soniczne docierają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien. Dzięki temu nie ścierają nieczystości w sposób mechaniczny.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Podczas pracy szczoteczki sonicznej cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i skutecznie je oczyszczają. Częstotliwość fal dźwiękowych w szczoteczce sonicznej wynosi 260 Mhz, co wpływa na 96 000 ruchów wykonywanych w ciągu minuty!

Szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki czyszczące. Wyposażone są w kilka trybów pracy (np. codzienny, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł itd.) oraz funkcje ułatwiające proces szczotkowania zębów (czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). W zestawie ze szczoteczką soniczną znajdziesz końcówki, które należy wymieniać po trzech miesiącach.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej. Jego skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych jest dużo wyższa niż
w przypadku manualnych szczoteczek do zębów. Szczoteczka elektryczna posiada silniczek elektryczny oraz oferuje możliwość wyboru trybu pracy i odpowiedniej końcówki wymiennej. Jej okrągła główka czyszcząca jest w stanie wykonać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy za pomocą szczoteczki tradycyjnej wykonamy jedynie kilkaset ruchów w tym samym czasie. Sposób działania szczoteczki elektrycznej jest uzależniony od typu danej szczoteczki. Możemy wyróżnić kilka typów szczoteczek elektrycznych, m.in. szczoteczki rotacyjne, szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, szczoteczki soniczne, szczoteczki ultradźwiękowe itd. Najczęściej jednak, gdy mówimy o szczoteczce elektrycznej, mamy na myśli szczoteczkę rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną.

Cechy szczoteczki do zębów dla dzieci

Jakie cechy powinna posiada szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci? Takie urządzenie powinno różnić się od szczoteczek przeznaczonych dla dorosłych. Jej składowe elementy muszą być odpowiednio mniejsze – zarówno korpus, jak i główka czyszcząca – aby możliwe było swobodne manewrowanie szczoteczką w jamie ustnej. Oprócz tego rękojeść powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem, aby urządzenie nie wypadało z dłoni podczas szczotkowania zębów. Ponadto szczoteczka soniczna czy też elektryczna dla dzieci nie może poruszać się z taką samą prędkością, z jaką poruszają się przyrządy dla dorosłych. Wszystko z uwagi na bezpieczeństwo wrażliwych dziąseł oraz szkliwa zębowego. Istotne jest również to, aby włosie w główce czyszczącej nie było zbyt twarde.

Niektóre szczoteczki soniczne i elektryczne dla dzieci wyposażone są w możliwość połączenia ich z aplikacją w smartfonie oraz monitorowania całego procesu mycia zębów. Takie rozwiązanie pozwala nauczyć dziecko prawidłowych nawyków higienicznych. Oprócz tego szczoteczka dla dzieci ma zachęcać do regularnej higieny jamy ustnej, dlatego jej obudowa powinna być była kolorowych, bajkowych motywów.

Która szczoteczka dla dziecka będzie najlepsza?

Działanie szczoteczek sonicznych jest z reguły delikatniejsze niż działanie szczoteczek elektrycznych (rotacyjnych), nawet pomimo większej liczby ruchów wykonywanych przez te pierwsze. Ponadto szczoteczki soniczne przystosowane są do generowania ruchów wymiatających oraz pulsacyjnych, które przez specjalistów uważane są za bezpieczniejsze dla szkliwa zębowego oraz dziąseł, zwłaszcza w przypadku dzieci. Zainteresowała Cię specyfika tego typu przyrządów? Warto przed zakupem porównać kilka modeli szczoteczek sonicznych i elektrycznych, a największą uwagę zwrócić na prędkość mycia, ilość trybów pracy i dodatkowe akcesoria w zestawie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę