Teraz Czytasz
Jaką kurtkę wybrać na zimę?

Jaką kurtkę wybrać na zimę?

Wraz z nadejściem zimowych chłodów stajemy przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniej kurtki na tę porę roku. Oczywiście poza wyglądem decydującym czynnikiem powinna być funkcjonalność odzieży, jaką zamierzamy kupić. Chociaż w ostatnich latach zimy w Polsce są raczej łagodne, to jednak musimy być przygotowani na temperatury poniżej zera i opady śniegu. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakimi cechami powinna odznaczać się nasza kurtka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki na zimę.

Po pierwsze zwróćmy uwagę na materiał wierzchni, z jakiego została wykonana nasza kurtka zimowa. Materiały syntetyczne mają w zimę sporą przewagę nad włóknami naturalnymi. Lepiej sprawdzą się w trudnych zimowych warunkach. Kurtki wykonane z materiałów syntetycznych to także doskonała opcja dla osób trenujących na zewnątrz.

Rodzaje materiałów wierzchnich.

  • Poliester to niezwykle wytrzymały materiał. Trudno go uszkodzić, nie gniecie się i jest niezwykle łatwy do czyszczenia. Gładka powierzchnia włókien poliestrowych nie pozwala brudowi na osadzanie się. Odzież wykonana z poliestru jest niezwykle odporna na wilgoć i doskonale izoluje od zimna.
  • Poliamid oraz włókna akrylowe mają zbliżone cechy do poliestru. Poliamid jest niezwykle wytrzymały i świetnie chroni przed zimnem, a włókna akrylowe nadają materiałowi większej sprężystości.
  • Lycra i spandex odzież wykonana z tego rodzaju materiałów swoimi cechami jest zbliżona do bawełny. Jest milsza w dotyku od wymienionych wcześniej materiałów. Jest też bardziej chłonna.

Drugim, niezwykle ważnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał wewnętrzny, tzw. ocieplina. Priorytetem dla materiału wierzchniego jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, natomiast priorytetem dla ociepliny jest utrzymanie ciepła wewnątrz kurtki.

Rodzaje materiałów wewnętrznych.

  • Naturalne wypełnienie stosowane w kurtkach ma swoje zalety, ale również posiada wady. Atutem tego rodzaju wypełnienia jest lepsza wentylacja odzieży, dzięki naturalnym materiałom skóra lepiej oddycha. Niestety takie ocieplenie nie sprawdzi się w trudnych warunkach zimowych. Nie stanowi bardzo mocnej izolacji przed zimnem i długo schnie. Zdecydowanie tego rodzaju kurtki nie nadają się do uprawiania sportu w zimie.
  • Poliester to najpopularniejszy rodzaj ociepliny. Stosowany jest bardzo często w formie polaru lub ciepłej włókniny. Warstwa syntetyczna praktycznie nie przepuszcza powietrza, przez co niezwykle szybko się nagrzewa. Oczywiście tego rodzaju odzież idealnie sprawdzi się podczas zimowych aktywności.

Dodatkowe elementy, które powinna posiadać kurtka zimowa.

kurtka 4fInne ważne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu kurtki to:

  • Pikowanie, które zapobiega przemieszczaniu ociepliny.
  • Mankiety i ściągacze, to elementy pomagające w utrzymaniu ciepła wewnątrz kurtki.
  • Kaptur to opcjonalny element kurtki, który jednak zdecydowanie zwiększa funkcjonalność naszej odzieży.
  • Dodatkowa warstwa impregnacyjna niezbędna, kiedy stawiamy czoła trudnym warunkom pogodowym.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza kurtka jest wykonana z najlepszych materiałów, dzięki czemu będziemy mogli ją używać przez wiele sezonów, to najlepszym wyborem będzie odzież renomowanych producentów. Doskonałym pomysłem będzie zakup kurtki 4F, Adidas lub Nike. Marki te są gwarancją najwyższej jakości, więc z pewnością będziemy zadowoleni z dokonanego wyboru.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę