Teraz Czytasz
Jak zoptymalizować koszty budowy domu? Jakie materiały wybrać?

Jak zoptymalizować koszty budowy domu? Jakie materiały wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie często wydaje się dobrym pomysłem, wszak biorąc pod uwagę ceny czynszu, miesięczny koszt rachunków oraz rata kredytu są niższe. Oczywiście nadal domy jednorodzinne nie są tanią inwestycją. Jednak stosując pewne triki można nieco obniżyć koszty i sporo zaoszczędzić. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Wybór działki to podstawa

Wiadomo, że jeżeli będziecie chcieli zakupić działkę w centrum dużego miasta, to jej cena może być horrendalnie duża. Dlatego też lepiej wybierać działki budowlane poza miastem, które są często czterokrotnie tańsze. Pamiętajcie również, że wcale nie musicie kupować dużej działki, gdyż także na tej mniejszej możecie postawić funkcjonalny dom, a przy tym nadal cieszyć się małym ogródkiem. Wybór projektu domu również jest niezwykle istotny. Tutaj panuje jedna zasada, im mniej udziwnień, a więc spadzistych dachów czy kondygnacji, tym cena jest niższa. Dodatkowo coraz więcej osób rezygnuje z podpiwniczenia. Swoją drogą piwnice często są zalewane, a koszty ich budowy są relatywnie wysokie. Dlatego też ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór projektu domu bez podpiwniczenia. Już na takich elementach jesteście w stanie naprawdę sporo zaoszczędzić.

Budowa domu systemem gospodarczym

Decydując się na budowę domu, warto mieć przygotowane jakieś oszczędności. Absolutnie nie należy przygotowywać wszystkich transz kredytu bankowego, gdyż wtedy rata Waszego kredytu hipotecznego może być naprawdę wysoka. Biorąc pod uwagę rosnący wibor, może się potem okazać, iż nie będzie Was stać na spłatę. Skoro to już wiadome, to czas przejść do tego, jak budować dom. Oczywiście możecie wynająć firmę. Jeżeli decydujecie się na takie rozwiązanie, warto byście porównali więcej ofert, a gdy już wybierzecie tę jedną, to nie zapomnijcie podpisać umowy, w której zawarty będzie kosztorys, ale też termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Nie zapomnijcie również sprawdzić opinii. Jeżeli chcecie zaoszczędzić, to możecie zdecydować się na budowę domu systemem gospodarczym. Polega on na tym, że niektóre prace wykonacie samodzielnie i w ten sposób sporo zaoszczędzicie. Na pewno możecie wykopać grunt pod fundamenty, ale i położyć podłogi czy pomalować ściany. Pamiętajcie jednak, że takich prac możecie się podejmować, jeżeli macie o tym jakiekolwiek pojęcie, gdyż w innym przypadku możecie żałować.

Jakie materiały wybierać?

Wbrew pozorom zbytnia oszczędność na materiałach budowlanych zupełnie się nie sprawdza, gdyż tanie materiały są zwyczajnie słabej jakości. Dlatego też warto wybierać takie, które są mocne, nawet jeżeli kosztują więcej. Dotyczy to choćby wykończenia dachu. Lepiej zapłacić za dachówki ceramiczne niż wybrać blachodachówkę czy dachówki betonowe. Liczy się również wybór fundamentów. Nie ma się co oszukiwać na tym etapie także nie należy oszczędzać. Ławy fundamentowe warto układać z betonu C12/15. Dodatkowo pamiętajcie, że jeżeli grunt jest słaby, szerokość ław musi być większa. Takie prace wymagają dużej wiedzy i najlepiej powierzyć je fachowcom. Można również zdecydować się na fundamenty z żelbetonu, czyli ze zbrojonego betonu.

Dobre ogrodzenie, czyli jakość i trwałość

Dom już na etapie budowy warto ogrodzić. Takie rozwiązanie pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko kradzieży materiałów, ale i włamania. Należy również pamiętać, że ogrodzenie musi być mocne i niezawodne, gdyż tylko wtedy sprawdzi się w czasie większego wiatru, czy w innych niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na pewno warto wykonać ogrodzenie z elek betonowych. Są one tanie, a przy tym bardzo funkcjonalne. Nawet pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych, dużej wilgoci nie ulegają uszkodzeniu. Zapewniają przy tym trwałą konstrukcję ogrodzenia. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja na lata. Swoją drogą trzeba przyznać, że elki betonowe naprawdę dobrze się prezentują i wpisują się w aktualne trendy. Dlatego spełnią oczekiwania najbardziej wymagających. Z elek betonowych możecie także wykonać także półki do ogródka skalnego. Dobrze zabezpieczają grunt przed osuwaniem się.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę