Teraz Czytasz
Jak wyczyścić biżuterię – domowe sposoby na przedłużenie blasku

Jak wyczyścić biżuterię – domowe sposoby na przedłużenie blasku

Po zakupie naszych srebrnych lub złotych dodatków, zaliczających się do metali szlachetnych, musimy pamiętać o tym, że pomimo wysokiej odporności chemicznej będą one narażone na działanie kwasów utleniających. Oznacza to, że nasza biżuteria z czasem będzie bardziej matowa i zauważymy na niej delikatne zabrudzenia (ciemny lub zielony nalot).

Każdy kontakt biżuterii z różnorodnymi kosmetykami, wodą morską, a nawet naszym ciałem, pozbawia ją blasku, a co za tym idzie – naszego zadowolenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak wyczyścić biżuterię.

Po oględzinach swojej biżuterii podziel ją na rodzaje kruszców, czy też metod wykończenia:

Srebro oksydowane

Dodatki ze srebra oksydowanego traktuj z dużą ostrożnością. W tym przypadku nie stosuj przeznaczonych do czyszczenia srebra preparatów. Jedyne czego potrzebujesz, to ściereczka do czyszczenia srebra + woda i płyn do mycia naczyń.

Srebro z kamieniem naturalnym

Jeśli znajdzie się wśród Twoich dodatków biżuteria srebrna (https://irbis.style/pl/menu/bizuteria-243.html) z kamieniem naturalnym pamiętaj, żeby do jej czyszczenia używać tylko ściereczki do czyszczenia srebra.

Srebro bez kamienia

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić srebrną biżuterię bez kamienia spieszymy ze wskazówkami. Zaopatrz się w ściereczkę do czyszczenia biżuterii i zacznij polerowanie (przesuwając ściereczkę w tył i przód) do uzyskania odpowiedniego rezultatu. Jeśli nie jest satysfakcjonujący – użyj środka czyszczącego, wypłucz pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatnie do sucha ściereczką z mikrofibry. Możesz też skorzystać z wybranego domowego sposobu. Kilka z nich odnajdziesz na końcu artykułu.

Biżuteria pozłacana

Pozłacana biżuteria ze względu na wykończenie w postaci złotej powłoki wymaga delikatnego traktowania. Stwórz roztwór ciepłej wody z mydłem i sodą oczyszczoną, umieść w nim biżuterię na kilka minut, a po wyjęciu wytrzyj do sucha. Możesz też skorzystać z gotowych chusteczek do czyszczenia srebra i złota.

Jak wyczyścić złoto?

Złote dodatki z kryształkami i kamieniami nie powinny wylądować w wodzie, użyj delikatnej ściereczki z mikrofibry lekko zanurzając ją w wodzie, odciśnij nadmiar i zacznij czyszczenie biżuterii. Na samym końcu pamiętaj o wysuszeniu.

Do złotej biżuterii bez kamienia użyj ściereczki do polerowania i preparatu do czyszczenia złota.

Możesz też wybrać jedną z trzech domowych metod: 

  1. Gorąca woda + soda oczyszczona w proporcji 1 łyżka sody na szklankę wody. W takim roztworze mocz biżuterię przez kilka minut, a po wyjęciu opłucz i wysusz.
  2. Biały ocet + soda oczyszczona w proporcji 2 łyżki sody na pół szklanki octu. Mocz biżuterię przez 2-3 godziny, po wyjęciu opłucz i osusz. Idealne do uporczywego nalotu.
  3. Sok z cytryny – zanurz biżuterię w szklance soku i pozostaw na kilka godzin, następnie wypoleruj ściereczką z mikrofibry i umyj w wodzie z mydłem.

Pamiętaj, że polerowanie i utrzymywanie biżuterii w czystości przedłuża jej piękny wygląd – właśnie za niego ją tak uwielbiamy. Zrób selekcję już dziś i wypróbuj nasze domowe sposoby na czyszczenie srebra i złota.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami marki Irbis – https://irbis.style/.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę