Teraz Czytasz
Garnitur adekwatny do pory dnia – poznaj zasady stylizacji męskiej

Garnitur adekwatny do pory dnia – poznaj zasady stylizacji męskiej

Garnitur jest czymś obowiązkowym w męskiej garderobie. Założymy go na mnóstwo okazji, ale czy to oznacza, że wystarczy nam tylko jeden model? Niekoniecznie. Dobór garnituru zależy od okazji i… pory dnia.

Wydawałoby się, że dobrej jakości garnitur stanowi gwarancję, że będziemy wyglądać elegancko i z klasą. Tymczasem okazuje się, że nawet tutaj możemy popełnić gafę i nasz strój nie będzie adekwatny do okazji. Garnitury różnią się między sobą m.in. stopniem formalności. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co pora dnia ma wspólnego z garniturem?

Zacznijmy od wspomnianej pory dnia. Podstawowa zasada mówi, że w ciągu dnia nosimy garnitury w jaśniejszych kolorach. Sprawdzą się więc odcienie szarego lub niebieskiego. Natomiast po czerń, którą wciąż błędnie uważa się za wybór uniwersalny, sięgamy wieczorem. W dzień czerń bardzo rzucałaby się w oczy i byłaby zbyt formalna. Ponadto częściej ciemniejsze garnitury, w tym wspomnianą czerń nosi się zimą, kiedy jest dość ponuro, bezbarwnie i ciemno. Latem taki garnitur wyglądałby po prostu źle na tle barwnych kwiatów i owoców. Jeżeli zakładamy garnitur latem, to stawiamy na jasne odcienie. Dotyczy to zarówno garnituru biznesowego, jak i tego na wyjątkowe okazje jak wesele.

Garnitur musi być skrojony na miarę

Panowie, którym nie pasuje ich stary garnitur albo jeszcze nie zdążyli kupić nowego, nieraz chcą go pożyczyć od kogoś z rodziny lub znajomego. Tak nie robimy. Garnitur jest elegancki i szykowny, kiedy dobierzemy go do naszej sylwetki. Nie może być za ciasny, za luźny, nigdzie nie może się marszczyć. Będzie się to rzucało w oczy i na pewno nie zrobimy dobrego wrażenia na przyjęciu lub na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli zamierzamy wyjść w garniturze, to koniecznie we własnym i dobrej klasy, to nasza wizytówka. Warto wtedy przejrzeć garnitury Lancerto, gdzie wzorów jest mnóstwo i z pewnością wybierzemy coś idealnego.

Liczy się koszula

Eleganckie koszule męskie są nieodzowną częścią stylizacji z garniturem. Jeżeli dobierzemy niepasujący do okazji bądź samego garnituru model, to cała stylizacja straci swój odświętny charakter. Zrezygnujmy z koszul bardzo kolorowych i z krótkim rękawem – one nie są wcale eleganckie i do garnituru ich nie nosimy. Najbardziej uniwersalne będą koszule białe, ale w części przypadków możemy wybrać też koszulę w kolorze pastelowym lub w delikatny wzorek. Mankiet koszuli musi wystawać spod marynarki około 1 cm.

Nie zapominamy o dodatkach!

Krawat lub mucha, poszetka, pasek do spodni to dodatki, bez których stylizacja wyglądałaby na niedokończoną. Jeżeli chcemy dobrze wyglądać, a do tego czeka nas formalne lub ważne rodzinne wydarzenie, to musimy o nich pamiętać. Krawat lub mucha mają pasować kolorystycznie do poszetki, ale nie mogą być z tego samego materiału. Zawsze stawiamy na eleganckie skórzane paski do spodni z prostą klamrą. Pasek musi dobrze pasować do butów – jeżeli buty są brązowe, wybieramy brązowy pasek, a do butów czarnych pasuje czarny pasek.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę