Teraz Czytasz
Foteliki dziecięce – czym kierować się podczas wyboru?

Foteliki dziecięce – czym kierować się podczas wyboru?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka może przyprawić rodziców o zawrót głowy. Warto rozejrzeć się nad odpowiednim modelem nieco wcześniej, bowiem fotel będzie potrzebny już na etapie przewożenia dziecka ze szpitala. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przeglądając ofertę fotelików samochodowych?

Fotelik dla dziecka – dlaczego należy zamontować go w samochodzie?

Fotelik dziecięcy samochodowy to sprzęt, który ma zapewnić młodemu podróżnikowi najwyższy poziom ochrony w trakcie podróży pojazdem. Jest niezbędny od pierwszych chwil jego życia, czyli już od momentu przewozu do domu. Ma służyć maluchom do czasu, gdy będą mogły samodzielnie korzystać z pasów bezpieczeństwa. Moment ten następuje wówczas, gdy wzrost pasażera przekroczy 150 cm.

Fotelik samochodowy, podobnie jak pasy bezpieczeństwa, to wymóg prawny. Nieprzestrzeganie odgórnie wyznaczonych zasad grozi nie tylko mandatem, ale i ogromną krzywdą u dziecka w momencie, gdy przydarzy się wypadek lub kolizja. Fotelik może uratować nie tylko zdrowie dziecka, ale i jego życie.

Poszczególne modele fotelików samochodowych przeznaczone są do różnych kategorii wiekowych dzieci. Grupa 0 i 0+, skierowana jest dla maluchów o wadze 0-10 kg oraz 0-13 kg. Posiadają one nieco inną niż modele dla starszaków konstrukcję, która umożliwia przewożenie podróżnika w półleżącej pozycji. Grupa I dedykowana jest dla maluchom o wadze 9-18 kg, grupa II dla dzieci ważących 15-25 kg, a grupa III – 22-36 kg. Wybór odpowiednio dopasowanego zabezpieczenia jest ważną, dla bezpieczeństwa dziecka, sprawą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Oto kilka ważnych czynników, które powinny determinować wybór fotelika samochodowego dla dziecka:

  • regulacja siedziska i jej zakres,
  • działanie regulacji pasów, a także pozostałych części. Warto pamiętać, że dziecko szybko rośnie. Funkcje te umożliwią dopasowanie poszczególnych elementów do potrzeb podróżników w różnym wieku – nawet do 12. roku życia,
  • jak może być montowany fotelik w samochodzie. Czy proces jest prosty?
  • materiał, z którego wykonane jest siedzisko. Należy sprawdzić, czy jest przewiewny –dziecko nie będzie się wówczas pocić,
  • czy sprzęt posiada naklejkę z symbolem potwierdzającym spełnienie norm ECE 44/03 bądź 44/04.

Sprzęt w postaci fotelika samochodowego dobrze jest przymierzyć do pojazdu i sprawdzić, w jaki sposób należy go przymocować.

Jaki powinien być idealny fotelik samochodowy?

Marka Recaro to niemiecki producent sprzętów dla dzieci, takich jak wózki i foteliki dziecięce. W ich ofercie znajdują się m.in. modele obrotowe, które pozwalają na proste i szybkie wpięcie oraz wyjęcie dziecka po podróży. Funkcjonalny fotelik posiada kilka pozycji pochylenia, co zapewnia maluchowi komfortową i wygodną jazdę.

Jednym z ważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla dziecka jest wygoda podczas jazdy. Ważne, aby sprzęt wykonany był z najwyższej jakości materiałów o wysokiej przewiewności. Dodatkowo na przepływ powietrza wpływają siateczkowe wstawki w tapicerce oraz otwory w skorupie fotela. Dzięki nim maluszek z pewnością będzie miał zapewniony najwyższy komfort.

Co jeszcze wyróżnia foteliki Recaro? Każdy model posiada ochronę boczną (ASP). Dzięki niej możliwe jest rozłożenie energii po całej konstrukcji. To z kolei sprawia, że siła, oddziałująca na dziecko, jest zminimalizowana. W przypadku bocznej kolizji maluch ma zapewnioną dodatkową ochronę. Równie ważny jest także proces montażu. System ISOFIX ułatwia i usprawnia ustawienie sprzętu w odpowiedniej pozycji.

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Tyłem do kierunku jazdy w foteliku samochodowym najczęściej przewozi się najmniejsze dzieci, czyli niemowlęta. Dobrze jest jednak wydłużyć moment wprowadzenia zmian do co najmniej 2. roku życia lub do chwili, gdy dziecko przekroczy określony na modelu fotelika wzrost lub wagę. Mięśnie szyi dziecka nie są w pełni wykształcone, w związku z czym nie utrzymują głowy maksymalnie mocno. W przypadku kolizji lub nagłego hamowania istnieje więc zagrożenie urazów szyjnych bądź złamań kręgów, co może prowadzić do trwałego kalectwa.

Kupno wysokiej jakości, bezpiecznego fotelika samochodowego to obowiązek każdego odpowiedzialnego rodzica. To jedno z wyzwań, bowiem wybór odpowiedniego modelu może okazać się bardzo trudny. Warto więc rozeznać się na rynku dziecięcym i poszukać sprzętu, który będzie dla malucha wygodny i komfortowy, a przede wszystkim – bezpieczny.

Artykuł sponsorowany recaro-kids.pl

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę