Teraz Czytasz
Ekologiczne ogrzewanie domu – co to właściwie znaczy?

Ekologiczne ogrzewanie domu – co to właściwie znaczy?

Podczas budowy czy termomodernizacji domu można obecnie wybierać spośród wielu różnych rozwiązań grzewczych. Nie wszystkie są tak samo przyjazne środowisku, dlatego wyróżnia się grupę ekologicznych źródeł ciepła. Z tego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym jest ogrzewanie ekologiczne?

Jak sama nazwa wskazuje, ekologiczne ogrzewanie domu charakteryzuje się tym, że podczas pracy emituje do atmosfery niewielkie ilości zanieczyszczeń. Z tego względu do grupy rozwiązań ekologicznych zalicza się kotły na biomasę. Chociaż pracują one na paliwo stałe, to zasilane są np. pelletem. Oznacza to, że nie korzystają z wyczerpywalnych paliw kopalnych, tylko z zasobów odnawialnych – drzew. Jeżeli zdecydujesz się na kocioł na biomasę, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na oznaczenia. Te, które spełniają wymogi Normy Europejskiej i mają certyfikat piątej klasy lub oznaczenie ecodesign, należą do grupy najbardziej ekologicznych. A co za tym idzie, są jednymi z najbardziej efektywnych kotłów. Gdy wybierzesz takie urządzenie, masz pewność, że spełnia ono rygorystyczne wymogi dot. efektywności energetycznej oraz emisji zanieczyszczeń nałożone przez Unię Europejską.

Obok kotłów na biomasę jako ekologiczne ogrzewanie domu kwalifikują się także kondensacyjne kotły gazowe na gaz ziemny. Z uwagi na technologię, w której zostały wykonane, podczas pracy zużywają mniej paliwa i jednocześnie emitują mniej dwutlenku węgla. Są więc bardziej efektywne i w mniejszym stopniu wpływają na środowisko niż zwykłe kotły gazowe. One także muszą spełniać wymagania, które wynikają z norm, więc przed zakupem sprawdź oznaczenia.

Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domów pozostają pompy ciepła, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką. Do swojej pracy nie wymagają paliw, przez co nie zachodzi w nich proces spalania, a więc nie emitują żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki wykorzystaniu drugiej zasady termodynamiki, mogą przekazywać energię z otoczenia do cieplejszego wnętrza domu. Jeżeli są zasilane energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej, niemal nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto takie rozwiązanie pozwala zyskać większą niezależność.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup tego rozwiązania, sprawdź, jakie masz możliwości. Najbardziej popularne, z uwagi na koszty i łatwość montażu, są powietrzne pompy ciepła. Gruntowe pompy są znacznie droższe ze względu na konieczność przeprowadzenia prac ziemnych, ale świetnie sprawdzają się także w chłodniejszych rejonach kraju. Niezależnie którą z nich wybierzesz, otrzymasz bezobsługową instalację grzewczą o długiej żywotności.

ekologiczne-ogrzewanie (5).jpg

Jakie zalety mają ekologiczne systemy?

Oprócz wspomnianego wcześniej mniejszego wpływu na środowisko, ekologiczne ogrzewanie domu jest bardziej efektywne. W każdym ze wspomnianych przypadków do ogrzania tej samej powierzchni wykorzystują znacznie mniej paliwa lub energii (w przypadku pomp ciepła). To z kolei przekłada się na mniejsze wykorzystanie zasobów, a co za tym idzie, oszczędność na ogrzewaniu domu w perspektywie długoterminowej.

Wraz z rozwojem technologii systemy stają się nie tylko coraz bardziej zautomatyzowane, ale także przystępne cenowo. Jeżeli skorzystasz z dofinansowania do wymiany ogrzewania, koszty inwestycyjne dodatkowo zmaleją.

Na rynku znajdziesz kilka różnych rozwiązań pozwalających na ogrzewanie domu w sposób ekologiczny. To, jakie wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich możliwości. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić wszystkie oznaczenia i skorzystać z fachowego doradztwa. Zatrudnij także certyfikowanych fachowców do wykonania całej instalacji.

Artykuł sponsorowany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę