Wbrew pozorom, dobór koloru do wnętrza to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Musi on nie tylko współgrać z wystrojem pomieszczenia, ale i być dobrany do klimatu, który chcemy osiągnąć w naszych czterech kątach.
Kolor a nastrój
Bardzo ważny jest fakt, że barwy ścian wpływają na nasz nastrój, samopoczucie. Pamiętajmy, że kolory będą z nami na co dzień – będziemy je widzieć tuż po przebudzeniu, gdy będziemy odpoczywać czy spędzać czas w gronie najbliższych. Warto zadbać o to, by kojarzyły nam się pozytywnie. Zatem, jakie barwy wybrać? Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, odprężeniu, relaksie, warto wybrać kolor niebieski – od błękitu po granat. Nie jest on jednak dobrym kolorem, jeśli chcemy, by nasze cztery kąty były przytulne – kojarzy się z chłodem. Podobnie kolor biały – powiększa przestrzeń „ochładzając” ją. Świetnie sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych, jak i również w kontraście ze zdecydowanymi, mocnymi dodatkami – poduszkami, zasłonami. Barwy natury, jak beż, czerń czy szarość sprzyjają koncentracji, dają poczucie bezpieczeństwa, dlatego dobrze sprawdzą się w gabinecie, gdzie pracujemy, biblioteczkach czy salonie. By je przełamać, możemy wybrać dodatki w zdecydowanych kolorach.
Jeśli zależy nam na pobudzeniu, zastrzyku energii czy pobudzeniu do działania, wybierzmy kolor pomarańczowy, żółty bądź czerwony. Barwy te rozjaśniają dom, przywołują wspomnienia o plaży, lecie. Dodają energii nawet w pochmurny dzień. Jeśli nasze wnętrze jest słabo oświetlone, te kolory sprawdzą się w nim idealnie. Dodatkowo, sprzyjają pobudzaniu apetytu (szczególnie żółty), dlatego warto barwy te zastosować w kuchni bądź jadalni. Pamiętajmy jednak, że mocne kolory zastosowane w nadmiarze mogą powodować rozdrażnienie, dlatego jeśli boimy się przesady, warto zastosować je w dodatkach bądź połączyć z innymi, chłodnymi barwami, np. z szarością.
Kolor a pomieszczenie
Jak zostało wspomniane wcześniej, kolor nadaje się idealnie do „manipulowania” wielkością pomieszczenia. Jeżeli chcemy je optycznie powiększyć, wybierzmy barwy jasne, które odbijają światło, a tym samym dają wrażenie dużo większej przestrzeni. Bardziej intensywne barwy sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, jednocześnie stwarzając wrażenie przytulności.
Dobierając kolor, powinniśmy także zwrócić uwagę na światło w pomieszczeniu. Kolor różni się w zależności od padającego światła – czy to dziennego, czy sztucznego, dlatego musimy sprawdzić jak duża ilość światła dziennego „wpada” do naszego pokoju. Im mniej światła, tym kolor powinien być jaśniejszy. Jeśli nasze okna wychodzą na południe lub zachód, wybierzmy farby w chłodnych odcieniach. Jeśli światła jest niewiele, a dodatkowo pada ono pod dużym kątem, lepiej sprawdzą się barwy ciepłe.
Pamiętajmy również, że kolor ścian ma dopełniać wnętrze. Wybierzmy taki, który będzie z nim współgrał, np. do ciemnych mebli wybierajmy jasne barwy – i odwrotnie. Nasze meble nie powinny zlewać się z tłem, a z nim kontrastować. Zbyt wiele barw może sprawiać wrażenie chaosu, dlatego wybierzmy takie w podobnej gamie kolorystycznej.
Jeśli chcemy osiągnąć we wnętrzu wrażenie trójwymiarowości, możemy zestawiać ze sobą mat i połysk w jednakowych barwach. To bardzo modne i nowoczesne rozwiązanie. Innym, zyskującym na popularności, pomysłem jest połączenie farby i tapety. W tym wypadku pamiętajmy, że kolor ścian powinien pojawić się również na tapecie.
Artykuł powstał we współpracy z drabinka.pl