Teraz Czytasz
Dlaczego warto polubić się z… bawełną

Dlaczego warto polubić się z… bawełną

Nie dość, że wygodna, to jeszcze przewiewna i antyalergiczna. Dzięki temu może być noszona przez wszystkich bez wyjątku – nic zatem dziwnego, że tkanina ta jest jedną z najczęściej kupowanych i wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. Dlaczego jeszcze warto lubić bawełnę? Sprawdźmy.

Bawełna – królowa tkanin

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest bawełna. To nic innego jak włókno wykorzystywane w przemyśle tekstylnym już od V wieku p.n.e. Już do tego czasu wiadomym było, że im dłuższe włókna tym lepszą jakością cechować będzie się przędza (co w późniejszym czasie obniży także koszty jej –  obróbki). Ciekawostką jest także fakt, że włókna mogą dochodzić aż do 6 centymetrów długości! I choć podczas obróbki poddawane są licznym procesom jak chociażby oczyszczanie, selekcjonowanie, czesanie czy skręcanie – utkana bawełna nie traci swoich wyjątkowych właściwości. A naprawdę dysponuje całkiem sporym orężem, przy którym bledną wszelkie inne materiały. Najistotniejsze z nich to chłonność, przewiewność i wytrzymałość. Bawełna jako materiał nie traci na miękkości, jest też tkaniną którą bez trudu da się wyprasować. Z pewnością dlatego wykorzystywana jest nie tylko do szycia ubrań, ale i bielizny pościelowej czy zasłon.

bawełna

Materiał na schwał

Tkanina bawełniana jako materiał naturalny, ma całkiem spore pole do popisu w gospodarstwie domowym. Każda bowiem rzecz z niej wykonana zyskuje i na wyglądzie, i na jakości. Bawełna świetnie wchłania wilgoć z otoczenia, charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie, jest odporna na wysoką temperaturę prania i prasowania. Dlatego śmiało możesz wyposażyć swoje wnętrze w bawełnianą pościel, bawełniane ściereczki, koce czy zasłony. Jako prawdziwy cud natury nie tylko zapewni komfort, ale – co bardzo ważne – nie będzie także uczulać! A to w dobie wszechobecnych alergii należy uznać za zaletę numer jeden.

Bawełna świetnie wpisuje się także w aktualne trendy modowe, dzięki swojej naturalności. Wykonane z niej sukienki, spódnice, tuniki, bluzki i apaszki to lekkość i przewiewność w czystej postaci. Doskonale sprawdzające się latem, zapewniające optymalne ciepło także w zimie – czego chcieć więcej? I co najlepsze – z powodzeniem możesz uszyć je samodzielnie. Wystarczy tak naprawdę odrobina szczerych chęci, wolnego czasu i materiału. Jeśli nie masz czasu na poszukiwania stacjonarnych sklepów z materiałami, nie martw się, bawełna na metry jest dostępna w wielu pasmanteriach i hurtowniach online.

Naturalność ma tutaj jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpisujący się w obecne trendy bycia eko. Zrównoważona moda bowiem to nie tylko zachowania konsumenckie – to także, a może przede wszystkim, to czym się otaczamy, w czym mieszkamy i co na siebie ubieramy.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę