Teraz Czytasz
Co sprawdzi się lepiej – karnisz czy szyna?

Co sprawdzi się lepiej – karnisz czy szyna?

Dekorując własne wnętrze, wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem firan oraz zasłon. Jednak zanim dojdzie do zawieszenia estetycznych i eleganckich tekstyliów, muszą one mieć na czym wisieć. Na rynku nie brakuje ciekawych i jakościowych rozwiązań, z których może skorzystać każdy użytkownik. Tradycyjne karnisze znane są praktycznie wszystkim, jednak fascynującą alternatywą okazują się szyny sufitowe, które na pierwszy rzut oka są praktycznie niezauważalne. Sprawdź, który system lepiej pasuje do Twojego wnętrza i który spełni Twoje oczekiwania!

Karnisz czy szyna

Co sprawdzi się lepiej — karnisz czy szyna?

Szyna sufitowa to nowoczesny karnisz montowany zwykle do sufitu, rzadziej do ściany. Zasłony oraz firany mocuje się przy użyciu specjalnych żabek, klipsów bądź klamer. Szyny sufitowe, inaczej szyny KS, produkowane są głównie z aluminium. Nie są widoczne na pierwszy rzut oka, można je łatwo zamaskować i ukryć, jeśli jest taka potrzeba.

Karnisze drążkowe znane są nam od pokoleń. Są solidne i wytrzymałe, zawieszane na wspornikach, które przytwierdza się bezpośrednio do ściany nad oknem. Tekstylia w tym przypadku wieszane są przy użyciu żabek, klamerek bądź kółek. Na rynku nie brakuje karniszy drewnianych, ale popularne są również karnisze metalowe.

Zastanawiasz się, czy w Twoim wnętrzu lepiej sprawdzi się standardowy karnisz, czy jednak nowoczesne szyny do firan? Wiele zależeć będzie od tego, jakiego finalnie efektu oczekujesz. Jeśli firany bądź zasłony mają opadać, niczym z nieba, lepszym wyborem będą szyny do zasłon. Z drugiej strony, jeśli jesteś tradycjonalistą i preferujesz rozwiązania, które znasz, dobrym pomysłem będzie pozostanie przy karniszu.

Szyna sufitowa — wady i zalety

Do największych zalet szyn sufitowych zaliczymy łatwość ich montażu oraz prostotę obróbki. Szyny do firan można dowolnie przycinać, jak i łączyć je w nawet kilkumetrowe ciągi. Jak się okazuje, szyna na zasłony może świetnie sprawdzić się w przypadku sporych przeszkleń w domach czy w biurach.

Szyny wyprodukowane z aluminium charakteryzują się odpornością na promieniowanie słoneczne oraz na wilgoć. Oznacza to, że nawet narażone na te czynniki nie wyeksploatują się zbyt szybko — nie odkształcą się, ani nie zżółkną.

Karnisz czy szyna

Szyny sufitowe typu KS, jakie oferuje https://malgorzata.poznan.pl/, można łamać i ciąć zupełnie dowolnie, dzięki czemu z łatwością dopasują się do niestandardowych ścian, łuków, zakrętów.

Ten wyjątkowy system jest też bardzo prosty do zamaskowania. Wystarczy pomalować szynę, okleić ją. Można ją również zlokalizować w specjalnej bruździe, jednak takie rozwiązanie trzeba przemyśleć już na etapie budowania/wykańczania domu.

Szyny sufitowe doskonale sprawdzą się tam, gdzie odległość okna od sufitu jest niewielka. Można je z sukcesem zastosować również tam, gdzie okno osadzone jest w głębokiej wnęce, lub gdzie parapet dość mocno wystaje ze ściany.

Szyny sufitowe stosuje się również w przypadku dość ciężkich zasłon. Jeśli grube zasłony montowane są na całej długości ściany, w takim wypadku lepiej zastosować karnisze elektryczne.

Karnisz czy szyna

Karnisz — wady i zalety

Tradycyjne karnisze są przede wszystkim bardzo solidne i wytrzymałe. Nie straszne im są ciężkie kotary czy sporej długości firany. Dodatkowo standardowe systemy nośne mają bardzo dekoracyjny charakter, co z pewnością spodoba się wielu osobom wykańczającym dom. Karnisze idealnie dopasują się do wnętrz o charakterze rustykalnym, tradycyjnym, klasycznym czy glamour.

Karnisze drążkowe mają tę cechę, że można je z łatwością dopasować do każdego rodzaju wnętrza.

Ciekawą zaletą karniszy jest to, że można wykorzystać je do optycznej zmiany wysokości pomieszczenia. Jeśli sypialnia lub salon wydają się zbyt wysokie, a przez to nie do końca przyjemne w odbiorze, z łatwością zmienisz to z użyciem karniszy drążkowych.

Kolejną zaletą karniszy drążkowych jest także uniwersalność tego typu rozwiązania. Nie trzeba wcześniej specjalnie przygotowywać tekstyliów. Wystarczy wykorzystać do wieszania żabki bądź dedykowane agrafki.

Podsumowanie

Karnisze ścienne drążkowe oraz szyny sufitowe KS to najpopularniejsze rozwiązania na rynku. Możesz dobrać je względem własnych upodobań i efektu, jaki chcesz uzyskać w pomieszczeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zainwestować w inne rozwiązania, np. doskonałej jakości karnisze elektryczne, które są w stanie znacznie ułatwić życie człowiekowi. Jeśli rano masz dużo zasłon do odsuwania, a wieczorem do zasuwania — koniecznie wybierz nowoczesne i innowacyjne karnisze elektryczne!

 

Artykuł gościnny.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę