Teraz Czytasz
Buty dziecięce na ciepłe dni – jakie wybrać?

Buty dziecięce na ciepłe dni – jakie wybrać?

Zakup odpowiednich bucików dla dziecka jest bardzo istotny z uwagi na kształtowanie się prawidłowych wzorców ruchowych oraz przyszłej postawy malucha. W przypadku źle dobranego obuwia, które nie trzyma stopy lub wymaga dodatkowego wysiłku do utrzymania go na nodze, ryzykujemy nieprawidłowościami w zakresie rozwoju układu kostno-stawowego. Dowiedz się, jak wybrać buciki dziecięce na ciepłe dni.

Jakie powinny być buciki dla dziecka?

Dobre buty dla dziecka również te na ciepłe dni nie mogą ograniczać naturalnych ruchów stopy – muszą dać się swobodnie wyginać oraz skręcać. Stopa w bucie musi się dobrze trzymać i nie powinna przesuwać się do przodu, ani do tyłu. Jeśli decydujemy się na buciki sznurowane, należy wziąć pod uwagę to, że chociaż umożliwiają lepsze dopasowanie obuwia do stopy, to ich zakładanie będzie nieco bardziej czasochłonne. Wewnętrzna wkładka powinna być około 1 cm dłuższa względem długości stopy, żeby zapewnić dziecku komfort i wygodę, bez jednoczesnego przesuwania się stopy w bucie.

Cechy odpowiednich bucików na ciepłe dni

Buciki na lato muszą być przewiewne, lekkie i wygodne. Powinny zapewniać stopie odpowiedni przepływ powietrza i możliwość oddychania. Dzięki temu unikniemy otarć, pęcherzy i tworzenia się nagniotków, a jednocześnie ograniczymy ryzyko nadmiernego pocenia się skóry w bucie. Materiał powinien dobrze odprowadzać pot i mieć wyprofilowane wkładki. Nawet kiedy kupujemy sandałki, muszą mieć zabudowaną piętę.

Buty sportowe czy sandałki na lato?

Na cieplejsze dni dobrze jest zaopatrzyć dziecko zarówno w sandałki, jak i w buty sportowe. To, które wybierzemy do chodzenia w dany dzień, zależy od aktywności, które zaplanujemy w tym czasie. Jakie obuwie wybrać?

  • Sandałki – są maksymalnie odkryte, ale muszą posiadać sztywny zapiętek i stosunkowo elastyczną podeszwę. Paski, które zazwyczaj spotykamy w sandałkach, powinny być regulowane i nie mogą być zbyt cienkie, ponieważ będą doprowadzać do powstawania otarć.
  • Buty sportowe – umożliwiające dowolne zginanie stopy, wykonane z oddychających materiałów i wyposażone w antypoślizgową podeszwę. W szkołach często wymaga się, by dziecko posiadało buty z białą podeszwą na zajęcia wychowania fizycznego – kupując obuwie sportowe, warto uwzględnić również takie zastosowanie. Czubki butów nie powinny się nadmiernie zwężać, ponieważ dziecko musi mieć możliwość swobodnego rozstawiania palców.

Dzieci w wieku rozwojowym nie powinny nosić butów używanych, niezależnie od tego, czy są to buty po starszym rodzeństwie, czy obcej osobie. But dopasowuje się na stałe do konkretnej stopy, zatem nawet jeśli buciki były założone przez kogoś innego, nawet tylko kilka razy, maluch nie powinien ich nosić. Niezależnie od rodzaju bucika, trzeba zwracać uwagę na to, by ten nie miał całkowicie płaskiej podeszwy, a wyprofilowaną.

Buty profilaktyczne

Wielu rodziców, chce uniknąć kształtowania się u dziecka wad postawy, wyposaża swoje pociechy w buty lub wkładki ortopedyczne, które nie są im potrzebne. Tego rodzaju obuwie może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i osłabić zdrową stopę, jeśli lekarz nie zaleci ich noszenia. Rozwiązaniem takiego problemu mogą być buty profilaktyczne, które z zasady mają zapobiegać wadom, a nie zapewniać ich leczenie. Dzięki temu but niejako wymusza prawidłowe ułożenie stopy przez dziecko, ale nie utrzymuje w określonym położeniu samodzielnie.

Klapki wyłącznie na basen i na plażę

Klapki do chodzenia na co dzień się nie sprawdzają, ponieważ wykonane są z materiałów takich jak guma lub tworzywa sztuczne, zatem nie zapewniają skórze odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Nie usztywniają stopy i nie utrzymują jej w prawidłowej pozycji, zatem klapki i buciki do wody, powinny pozostać wyłącznie bucikami przeznaczonymi na basen lub plażę. Tam potrzebne są nieco inne parametry obuwia takie jak szybkie schnięcie, nie zsuwanie się ze stopy, ochrona przed potencjalnie ostrymi przedmiotami, które mogą znajdować się w wodzie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę