Teraz Czytasz
Bawełna, mikrowłókno czy flanela – jak wybrać pościel idealną?

Bawełna, mikrowłókno czy flanela – jak wybrać pościel idealną?

Podczas zakupu pościeli, na pierwszy plan często wysuwają się cena i design. Niestety, nawet tania i interesująca wizualnie pościel, nie spełni naszych oczekiwań, jeżeli nie będzie wykonana z wysokiej jakości materiału. Na rynku dostępne są poszewki z różnego rodzaju tkanin, dlatego łatwo jest się pogubić. Jak więc wybrać najlepszą pościel?

Pościel bawełniana – sprawdzone rozwiązanie

Włókno bawełniane jest wykorzystywane od tysięcy lat. Dużą popularnością cieszą się także pościele z bawełny i z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Są przede wszystkim lekkie i przewiewne, dlatego świetnie sprawdzają się podczas upałów. Bawełna bardzo dobrze przepuszcza powietrze, a dodatkowo ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. Jest więc polecana osobom, które mają problemy z nadmiernym poceniem się w nocy.

Pościel bawełniana nie sprawia też problemów z utrzymaniem w czystości. Można ją prać w wysokich temperaturach. Warto jednak pamiętać, że pościel kolorowa jest narażona na blaknięcie, dlatego bezpieczniej jest prać ją w 40°C.

Bawełna jest ceniona również przez alergików, ponieważ nie uczula. Możliwość prania w wysokiej temperaturze znacznie ułatwia również pozbywanie się mikroorganizmów i alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego.

Zaletą bawełny jest też łatwe farbowanie i wybielanie. Dzięki temu, na rynku dostępne są poszewki w tak wielu wzorach i kolorach. Pościel zdobioną m. in. motywami roślinnymi, zwierzęcymi, geometrycznymi lub 3D znajdziemy w sklepie Poscielove. Bawełniane poszewki z łatwością dopasujemy więc do wystroju sypialni lub dziecięcego pokoju.

Czy jednak pościel z bawełny posiada wyłącznie zalety? Oczywiście, tak nie jest. Warto pamiętać, że bawełna dość mocno się gniecie, dlatego wymaga prasowania.

Pościel z mikrowłókna – miękka i ciepła

Podczas poszukiwań odpowiedniej pościeli, często możemy natknąć się na takie określenia, jak „mikrowłókno”, „mikrofibra” lub „mikrofaza”. Co jednak one oznaczają? Mikrowłókno składa się z włókien, których średnica nie przekracza 10 μm. W praktyce, jest wyjątkowo miękkie i sprężyste, a jednocześnie wytrzymałe. Określenia „mikrowłókno” i „mikrofaza” to synonimy, dlatego nie należy dopatrywać się różnic, między pościelami, wykonanymi z tych materiałów. Nieco inaczej wygląda to w przypadku mikrofibry. Jest to wyjątkowy typ mikrowłókna, składający się z bardzo cienkich włókien poliestrowych i nylonowych. Warto jednak mieć na uwadze, że w branży pościelowej, wszystkie te określenia stosuje się zamiennie, dlatego nie ma dużego znaczenia, którego z nich użyje producent.

Jedną z największych zalet pościeli z mikrowłókna jest z pewnością przyjemna w dotyku faktura. Tego typu poszewki są znacznie bardziej śliskie, niż tradycyjna bawełna, dlatego przypominają satynę bawełnianą lub jedwabną. Przypadną więc do gustu zwolennikom bardziej eleganckiej, połyskującej pościeli.

Mikrofaza sprawdza się przez cały rok. Zimą, jej cienkie, ale gęste włókna doskonale zatrzymują ciepło. Latem z kolei, pościel z mikrowłókna przyjemnie chłodzi oraz wchłania wilgoć i dobrze przepuszcza powietrze. Te właściwości sprawiają też, że tkanina nie sprzyja rozwojowi roztoczy kurzu domowego, dzięki czemu jest bezpieczna dla alergików.

Istotną zaletą mikrofazy jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykonana z niej pościel nie jest podatna na rozciąganie i mechacenie. Mikrowłókno należy prać w niższych temperaturach, niż bawełnę, ale za to w mniejszym stopniu się gniecie, dlatego nie trzeba go prasować.

Warto jednak pamiętać, że pościel z mikrowłókna również posiada pewne ograniczenia. Do jej prania nie należy używać środków zmiękczających, ponieważ mogą spowodować blaknięcie wzorów. Optymalną temperaturą do prania jest 30°C.

Pościel flanelowa – idealna na jesień i zimę

Pościel z flaneli jest zdecydowanie mniej popularna, ale również godna uwagi. Najważniejszą z jej zalet jest oczywiście doskonała izolacja termiczna, dlatego pościel z flaneli doskonałe sprawdza się w sezonie-jesienno zimowym. Warto jednak pamiętać, że latem, większości osób będzie pod nią za ciepło. Podobnie jak klasyczna bawełna, flanela dobrze przepuszcza powietrze, dlatego zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Flanelowe poszewki posiadają również charakterystyczną fakturę, którą zawdzięczają technice produkcji materiału. Flanelę pozyskuje się przez drapanie i strzyżenie tkaniny, dlatego powstają drobne włoski o długości kilku milimetrów. Dzięki temu, flanela jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Wykonana z niej pościel nie jest sztywna, dlatego przyjemnie otula ciało.

Do zalet flaneli należy również wytrzymałość. Ciasny splot tkaniny sprawia, że materiał nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez powodu, flanelowe koszule należą do odzieży roboczej.

Żeby jednak flanela zachowała swoje właściwości, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Najlepiej jest prać wykonaną z niej pościel oddzielnie, z dodatkiem płynu zmiękczającego. Flanelowe poszewki zazwyczaj mają wyraziste wzory i kolory, dlatego należy używać łagodnych detergentów i niezbyt wysokich temperatur (najlepiej ok. 40°C), żeby zachowały estetyczny wygląd przez długi czas.

Wybór idealnej pościeli jest oczywiście kwestią indywidualną. Warto zastanowić się, które cechy są dla nas najważniejsze, a które można pominąć. Jeżeli cenimy sobie przede wszystkim łatwą pielęgnację, dobrym wyborem będzie pościel bawełniana. Zwolennicy miękkich i lekko śliskich tkanin mogą zdecydować się na mikrowłókno, a prawdziwe zmarzluchy – na flanelę. Wybór pościeli jest tak szeroki, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę