Teraz Czytasz
4 pomysły na plexi w domu

4 pomysły na plexi w domu

Plexi kojarzy nam się często z tworzywem sztucznym wykorzystywanym w przemyśle lub w niszowych, specjalistycznych dziedzinach. W rzeczywistości po ten materiał sięgamy bardzo często również w życiu codziennym. Jeżeli jesteście ciekawi, w jaki sposób można wykorzystać plexi w domu, zapraszamy do lektury.

Ściany z plexi – rozwiązanie nie tylko do biura

W nowoczesnych aranżacjach plexi może posłużyć nam do stworzenia oryginalnej i trwałej ścianki działowej. Takie ściany z plexi możemy wykorzystać do wyznaczenia poszczególnych stref w pomieszczeniu czy subtelnego zamaskowania mniej reprezentacyjnej części mieszkania. Ściany z plexi już od dosyć dawna wykorzystywane są w powierzchniach biurowych. W tego typu lokalach używa się w tym celu najczęściej bezbarwnej plexi. Natomiast w domu często lepsza będzie ścianka działowa (więcej o niej przeczytacie w tekście: Ścianka działowa z plexi – czy to dobre wyjście?) z plexi mlecznej lub satynowej. Ciekawy efekt może dać również wykorzystanie na ściankę z plexi materiału o specjalnej fakturze. Takie możliwości daje na przykład specjalny rodzaj pleksi – PLEXIGLAS® Textures. Dużym plusem takiego rozwiązania jest stosunkowo łatwy montaż ścianki działowej z plexi. Zwykle wystarczą do tego listwy montażowe i specjalny klej. Analogicznie taką ściankę również o wiele łatwiej zdemontować lub przemieścić niż przepierzenie z płyty kartonowo-gipsowej.

Plexi do kuchni zamiast płytek

Plexi w domu już od stosunkowo dawna wykorzystywana jest we wszystkich miejscach, w których chcemy ochronić ścianę przed działaniem wody. Plexi do kuchni możemy wykorzystać bezpośrednio przy kuchennym zlewie jako tak zwany panel splashback. Coraz częściej można się jednak spotkać również z plexi do kuchni, która całkowicie zastępuje płytki ceramiczne nad blatem roboczym. Plexi zamiast płytek ma kilka istotnych zalet:

  • Plexi do kuchni zamiast płytek jest zwykle dużo tańsze niż płytki ceramiczne.
  • W większości przypadków plexi do kuchni możemy zamontować samodzielnie, oszczędzając dodatkowo na kosztach położenia płytek.
  • Plexi do kuchni jest łatwiejsze w pielęgnacji niż płytki, a dokładniej niż fugi pomiędzy płytkami, które mogą łatwiej ulec zabrudzeniu.

Na plexi do kuchni decydujemy się najczęściej w przypadku nowoczesnych aranżacji. Wizualnie tworzywo to wpisuje się idealnie w takie trendy architektoniczne.

Ścianka prysznicowa plexi – tańsza i bezpieczniejsza alternatywa

Plexi może być również stosunkowo tanią alternatywą dla kabin prysznicowych wykonanych z hartowanego szkła. Ścianka prysznicowa z plexi może być nawet o połowę tańsza niż modele szklane. Co więcej, plexi jest około 10 razy bardziej odporna na uderzenia niż szkło. Z plexi możemy skorzystać również, gdy jedna ze ścian naszej kabiny ulegnie uszkodzeniu. Możemy zamówić element z plexi o takich samych wymiarach i takiej samej grubości jak uszkodzona szyba i ją wymienić. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, że plexi jest podatna na zarysowania. Ściankę prysznicową z plexi musimy więc czyścić wyłącznie przy pomocy delikatnych szmatek i uniwersalnych detergentów. Kluczowe jest również dbanie o to, aby na ściance z plexi nie odkładał się osad z kamienia. Jego usuwanie może bowiem doprowadzić do uszkodzenia powierzchni.

Plexi na zamówienie – jak jeszcze można ją wykorzystać?

Jak jeszcze można wykorzystać plexi w domu?

  • Antyrama z plexi będzie o mniej więcej połowę lżejsza i 10 razy bardziej odporna na stłuczenia niż antyrama oprawiona w szkło. Plexi możemy wykorzystać również w klasycznych ramach z obrazami czy fotografiami.
  • W domowym biurze możemy wykorzystać plexi na biurko. Docięty na wymiar kawałek plexi ochroni blat biurka przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także pozwoli umieścić pod ręką różnego rodzaju ściągawki i potrzebne w codziennej pracy czy nauce informacje.
  • Osłona z plexi na okno to rozwiązanie, które stosuje się często w połączeniu z domowym klimatyzatorem. Taka osłona na okno ze specjalnym otworem na rurę wylotową klimatyzatora to świetna alternatywa dla kucia takiego otworu w ścianie.
  • Pleksi może również zastąpić pękniętą szybę w drzwiach wewnętrznych. Idealna do takich celów będzie plexi matowa lub mleczna.
fot, Monoapril13

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę