Teraz Czytasz
Zmarszczki palacza zdradzają Twój wiek? Pozbądź się ich w ciągu kilku chwil!

Zmarszczki palacza zdradzają Twój wiek? Pozbądź się ich w ciągu kilku chwil!

Pionowe zmarszczki wokół ust to problem estetyczny, który – wbrew nazwie – dotyka nie tylko nałogowych palaczy. Mogą wystąpić nawet u osób młodych, dodając im sporo lat. Jeśli zauważasz je u siebie, koniecznie sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Ze zmarszczkami palacza na pewnym etapie swojego życia boryka się każdy. Pionowe bruzdy nad górną wargą to jeden z typowych rodzajów zmarszczek mimicznych, powstających naturalnie wraz z utratą sprężystości skóry. U niektórych jednak pojawiają się one zbyt szybko, odbierając zadowolenie z własnego wyglądu i postarzając nas w oczach otoczenia. Co może być przyczyną powstawania zmarszczek palacza? Czy są jakieś sposoby, by opóźnić ich pojawienie się?

Skąd te zmarszczki?

Pojawiające się nad wargą pionowe bruzdy mają tylko po części związek z paleniem papierosów. W pewnym wieku ich pojawienie się jest zupełnie normalne – są wyraźnym przejawem tego, że komórki naszej skóry powoli tracą zdolność do produkowania elastyny i kolagenu, czyli substancji odpowiedzialnych za to, że nasza skóra pozostaje sprężysta i gładka. Nałogowi palacze są jednak narażeni na ich pojawienie się znacznie częściej i to w młodym wieku. Pamiętajmy jednak, że to nie jedyna przyczyna ich wystąpienia.

„– W dermatologii do wielu problemów estetycznych trzeba podchodzić holistycznie, uwzględniając cały szereg czynników. Pod uwagę bierze się nie tylko wiek i płeć pacjenta, ale także aspekty takie jak genetyka, ogólny stan zdrowia, styl życia, dieta, stosowane kosmetyki i wiele innych. Każda z tych kwestii może mieć bezpośrednie przełożenie na szybsze zachodzenie procesów starzenia się skóry. Jeśli nieodpowiednio się odżywiamy, żyjemy w ciągłym stresie, a dodatkowo nie dbamy o właściwą ochronę naszej cery, nie możemy dziwić się, że negatywne zmiany zachodzą szybciej” – wyjaśnia specjalista z zakresu dermatologii, dr n.med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Oczywiście nazwa charakterystycznych zmarszczek nie jest przypadkowa, ponieważ najczęściej ich wystąpienie zauważamy właśnie u nałogowych palaczy. Związane jest to ze znacznie większym obciążeniem mięśni mimicznych, a dokładniej mięśnia okrężnego ust. Szacuje się, że osoby regularnie sięgające po papierosy przeznaczają na palenie nawet kilkadziesiąt minut dziennie! Zwróćmy uwagę, że podobne skutki może przynieść również częste picie przez słomkę, picie z butelki, a nawet żucie gumy.

Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się zmarszczek wymienia się również nieodpowiednio dobrane kosmetyki albo ich brak, a także zbyt małą ochronę skóry przed działaniem słońca. Prowadzi to bezpośrednio do wysuszania naszej cery i przyspiesza procesy starzenia.

Jak radzić sobie ze zmarszczkami palacza?

Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek sposoby zwalczające powstawanie zmarszczek, zatroszcz się o swój dobrostan. W opóźnianiu wszelkich procesów starzenia, kluczową rolę odgrywa zdrowa dieta, jakościowy sen oraz odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

Wśród metod przeciwdziałających pojawieniu się nieestetycznych zmian wokół warg, wskazuje się np. ćwiczenia, które mają pobudzić komórki skóry do większej aktywności. Efektywne może być również wykonywanie masaży, mechanicznie stymulujących skórę i wygładzających jej powierzchnię. Można je przeprowadzić w czasie codziennej pielęgnacji, z wykorzystaniem ulubionych kremów nawilżających. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność tych metod jest znacznie niższa niż technik stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów pozwalających pozbyć się tego szpecącego problemu jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Odpowiada on za odpowiednie nawilżenie skóry, a także stymuluje komórki do większej aktywności. Zabieg pozwala nam osiągnąć niemal natychmiastowy rezultat – bruzdy ulegają wygładzeniu, skóra jest gładka i odżywiona. Efekt ten znika jednak z upływem czasu, ponieważ kwas hialuronowy ulega rozłożeniu poprzez działanie hialuronidazy. Lekarz może również zaproponować wykonanie zastrzyków z toksyny botulinowej, czyli botoksu.

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowe. Wykonuje się je z powodzeniem na obszarze całego ciała, a dzięki nowoczesnym głowicom także na skórze twarzy. Ich działanie najogólniej polega na tym, by dotrzeć do głębokich warstw skóry, doprowadzić do obkurczenia włókien kolagenowych i pobudzić komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny do wzmożonego działania. W efekcie struktura skóry ulega wyraźnemu zagęszczeniu, poprawia się jej sprężystość, a w lustrze możemy zobaczyć, że jest wyraźnie gładsza i świeża.

Pomocny w usuwaniu zmarszczek mimicznych jest również thermolifting. Działa on podobnie jak laseroterapia. Tutaj na tkanki skóry działamy jednak promieniowaniem podczerwonym. Dociera ono na odpowiednią głębokość tkanki, by tam doprowadzić do zwiększenia naturalnych procesów regeneracyjnych. Włókna kolagenowe zostają podgrzane i obkurczają się, dzięki czemu skóra staje się bardziej naprężona. Swoją aktywność zwiększają również fibroblasty, co pozwala uzyskać efekt jędrnej i młodej skóry na dłużej.

Czy to bezpieczne?

Wiele osób obawia się przeprowadzania zabiegów estetycznych w ogóle, a już zwłaszcza tych, które wykonuje się na skórze twarzy. Boimy się nienaturalnych efektów, długiego okresu rekonwalescencji, podrażnień, a nawet blizn. Czy te obawy są słuszne?

„– Metody zabiegowe w gabinetach medycyny estetycznej z roku na rok są udoskonalane. Liczy się jednak nie tylko dostęp do nowoczesnych technologii, ale również wiedza i doświadczenie specjalistów. Tylko doświadczony lekarz będzie w stanie wybrać odpowiednią metodę usuwania zmarszczek mimicznych i przeprowadzić ją tak, by była bezpieczna dla pacjenta. Dlatego w Klinice Krajewski dbamy o to, by odpowiednio zdiagnozować problemy pacjentów, co pozwala nam przygotować i wdrożyć plan leczenia dostosowany do ich potrzeb i oczekiwań” – wyjaśnia ekspert, dr Maciej Krajewski.

Pamiętajmy o tym, że czas rekonwalescencji po zabiegu uzależniony jest od stanu skóry pacjenta, ale na ogół można wrócić do codziennych aktywności bezpośrednio po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej. Nowoczesne technologie pozwalają coraz efektywniej walczyć z oznakami starzenia się skóry, a ciągle udoskonalane metody zabiegowe przynoszą doskonałe i natychmiastowe rezultaty.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę