Teraz Czytasz
Zeszyty mogą być ciekawe!

Zeszyty mogą być ciekawe!

Zeszyty towarzyszą człowiekowi przez prawie całe życie, już od wczesnych lat szkolnych aż po koniec kariery zawodowej, a często nawet i dłużej. Wiele osób lubi robić w nich na co dzień notatki i nie używa ich wyłącznie do nauki czy zawodowo. Występują one w różnych postaciach i choć najpopularniejszy jest format a5, to w użytku poza szkołą podstawową oraz średnią większą popularnością cieszą się zeszyty a4. Są razem z segregatorami na kartki bardzo lubiane przez studentów wszelkich możliwych kierunków, lubią je też osoby robiące pamiętniki. Przyrodnicy, którzy robią często szkice terenowe albo wklejają w nie drobne rośliny, wprost nie mogliby się bez nich obyć.

Jakie rodzaje zeszytów można spotkać?

Są ich dziesiątki, ale zeszyt a4 zazwyczaj występuje w kilku podstawowych rodzajach, które powszechnie można dostać w większości dobrych sklepów papierniczych. Najpopularniejsze z nich są te w kratkę, które są uważane za najbardziej uniwersalne. Sporą estymą cieszą się również gładkie, których bardzo wiele osób używa do tworzenia szkiców czy rysowania. Wśród studenckiej braci zaś, a już w szczególności tej z kierunków ścisłych, najczęściej spotyka się milimetrowe, które ułatwiają tworzenie rzutów technicznych oraz kalkowe.

Mniej popularne zeszyty a4, które spotyka się już zdecydowanie rzadziej, to te w linie oraz nutowe. Zazwyczaj są one produkowane w innych, mniejszych formatach. Ostatnią kategorią są zaś papiery kolorowe, które użytkowane są przede wszystkim w szkole podstawowej i sprzedawane w wygodnych blokach a4 w każdym osiedlowym papierniku. Jak widać jest tego całkiem sporo.

Trochę historii i ciekawostek

Już w starożytności uczniowie używali do zapisywania słów swoich mistrzów glinianych tabliczek, a w średniowieczu pisali na pergaminie. Papier upowszechnił się pod koniec XIX w., ale znormalizowane rozmiarowo zeszyty a4 i a5 to już wiek XX. W Polsce bardzo długo nazywane były brulionami i nazwa „zeszyt” upowszechniła się na dobre dopiero w latach siedemdziesiątych.

Choć w podstawówce rzadko można spotkać zeszyt a4, to jego mniejsze odpowiedniki często są specjalnie dostosowywane do potrzeb konkretnych przedmiotów. W tych do religii znajdują się cytaty z Biblii oraz informacje o istotnych świętach i uroczystościach, a historyczne na marginesach mają nadrukowane szczególnie istotne daty. Podobne zabiegi stosowane są w przypadku biologii, języków, a nawet matematyki i chemii, gdzie niekiedy producent przemyca niektóre popularnie używane wzory. Takie dostosowanie zeszytów pojawiło się w Polsce w ostatniej dekadzie XX w. i zyskało sporą popularność.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę