Okna zamawia się raz na jakiś czas do domu. Wymiana okien to wyższa konieczność, i z reguły rzadko okna się wymienia. Ale przy zakupie okien należy uwzględnić kilka czynników, które powodują, że okna przez lata będą miały cechy i właściwości, na których zależało nam przy zakupie.
Niewielu kupujących interesują czysto techniczne właściwości okien, współczynniki, stopy i materiał, z którego są wykonane, sposób spojenia szkła, rodzaj gazu między szybami czy technologia produkcji. Większość z nas się na tym nie zna, i tego typu fachowy żargon potrafi nas po prostu denerwować, bo jak tu wybrać okno, skoro nic nie rozumiemy z tego, o czym mówi nam sprzedawca? Ostatecznie idziemy do salonu, i wiemy, jakie cechy powinno mieć okno, które chcemy zamówić.
Sprzedawca mówi żargonem technicznym?
Chcielibyśmy, aby sprzedawca w prostych słowach powiedział, ile okno będzie kosztowało, jakie ma właściwości, czy będzie chroniło przed hałasem, jak będzie chroniło przed utratą ciepła? Jak długo będzie posiadało swoje właściwości? Nie chcesz liczyć komór, słuchać o zastosowanych wzmocnieniach, producencie szyby czy typie zaczepów. Skąd masz wiedzieć, ile komór wybrać? Na dobrą sprawę chcesz mieć najlepsze okno na miarę swoich możliwości.
Trudno nam, laikom, dyskutować z fachowcami. Nie znamy technologii, szczegółów technicznych i przewagi jednych rozwiązań nad innymi. To tematy rozmów dla fachowców, projektantów, konstruktorów. My chcemy tylko, aby nasze okna miały określone właściwości, które dla nas wydają się być absolutnie niezbędne. O ile niewiele nam nie mówi wielkość współczynnika przenikania ciepła, o tyle zrozumiemy stwierdzenie, że okno nie przepuszcza ciepła z wewnątrz pomieszczenia, a także, że szyba w największe mrozy jest ciepła, że okno jest szczelne i zatrzyma w domu sporo ciepła. Jednak parametry z naszego punktu widzenia są ważne, o wiele ważniejsze, niż technologia zastosowana podczas ich produkcji.
Oceń sam, jakie właściwości okna są dla ciebie najważniejsze
Najważniejsze, z twojego punktu widzenia parametry znajdziesz na karcie wyrobu. Na karcie producent obowiązkowo musi podać informacje dotyczące tego, w jakim stopniu okno chroni nasz dom przed stratami ciepła, na ile tłumi hałas, który dochodzi z ruchliwej ulicy. Z karty dowiesz się, czy okno jest bezpieczne, odporne na porywisty wiatr, czy jest szczelne i nie będzie przeciekać podczas zacinającego deszczu.
Karta produktu umożliwia konkretne porównanie okien różnych producentów. Bo ostatecznie dobre okno to takie, które odpowiada naszym konkretnym wymaganiom i oczekiwaniom, niekoniecznie zaś spełnia wyśrubowane normy i charakteryzuje się najlepszymi parametrami.
Dobre okno to znaczy jakie?
Okazuje się, że dobre okno dla każdego oznacza co innego, bo ostatecznie dla każdego z nas liczy się coś innego. Ze względu na panujące u nas warunki klimatyczne, najważniejszy jest niski współczynnik U, niski, znaczy dobry. Pozostałe parametry powinny być na odpowiednim poziomie, zwłaszcza, że w ślad za ich wysokimi odznaczeniami idzie coraz większa cena. Ważny również jest wygląd, a także cena, gdyż nie czarujmy się, na pewno nie chcemy przepłacać, lecz rozsądnie chcielibyśmy zapłacić za okna przyzwoitej jakości.
Pamiętaj o design
Do tego dochodzi kształt okna, wybarwienie. Już na etapie projektu elewacji planuje się rozmieszczenie, wielkość oraz kształt okien, co ma podkreślić wygląd zewnętrzny obiektu. Ale okna to nie tylko wygląd zewnętrzny, to również wygląd wnętrza domu. Podczas planowania na przykład okien łukowych, należy pamiętać, że nowoczesne rolety rzymskie lub drewniane żaluzje niezupełnie się przy nich sprawdzą. Okna powinny być umieszczone minimum 20 cm od sufitu, należy tu uwzględnić sufity podwieszane. To ważne, bo później nie ma problemu z zawieszeniem karniszy czy rolet lub żaluzji, okno będzie się również bez problemu otwierało.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina. |