Teraz Czytasz
Zaburzenia lękowe uogólnione

Zaburzenia lękowe uogólnione

Zespół lęku uogólnionego, nazywany również zaburzeniami lękowymi uogólnionymi, to jedno z najczęściej występujących i diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Kluczową cechą tej przypadłości jest długo utrzymujące się uczucie niepokoju, z którym pacjent nie potrafi sobie poradzić. Niepokój może wywoływać szereg symptomów somatycznych, takich jak nadmierna pobudliwość i napięcie mięśni, zaburzenia snu, bóle brzucha. Osoby dotknięte zespołem lęku uogólnionego są wycofane, zamknięte w sobie oraz wykazują skłonność do alienacji. Poniżej przyglądamy się z bliska temu zaburzeniu oraz podpowiadamy jakie przyczyny i objawy mogą wiązać się z nim wiązać.

Zespół lęku uogólnionego – przyczyny wystąpienia

Kluczową cechą lęków uogólnionych jest ich długi czas utrzymywania się. Często jest to przypadłość, w trakcie której lęk odczuwany jest stale, bez przerwy. Niezależnie co jest treścią stanów lękowych ani czego one dotyczą – utrzymują się długo i bez wyraźnej przyczyny. Zespół lęku uogólnionego rozwinąć się może u pacjentów w każdym wieku, w tym także u osób poniżej 18 roku życia. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej diagnozowany jest u pań. W grupie ryzyka lęków uogólnionych znajdują się ponadto osoby wchodzące w dorosłość, rozpoczynające swoje odważne i samodzielne życie.

Niekiedy momentem wyzwalającym pojawienie się objawów jest traumatyczne doświadczenie. Zdecydowanie częściej jednak pacjenci nie są w stanie wskazać konkretnej przyczyny. Na wystąpienie lęków uogólnionych wpływają zarówno predyspozycje genetyczne (wystąpienie podobnej przypadłości u członka rodziny), doświadczenia życiowe, czynniki środowiskowe, jak i typ osobowości.

Wielu badaczy uważa, że przyczyna może tkwić także w zaburzonej pracy neuroprzekaźników – przede wszystkim serotoniny oraz noradrenaliny. Twierdzenie to znajduje częściowe potwierdzenie w stosowanych formach leczenia. Okazuje się, że przyjmowanie odpowiednio dobranych leków regulujących pracę neurotransmiterów może przynieść znaczną poprawę nastroju i obniżyć intensywność objawów.

Symptomy zespołu lęku uogólnionego

Diagnoza zespołu lęku uogólnionego dokonywana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obserwacji jego zachowań. Osoby podejrzewające u siebie stany lękowe powinny jak najszybciej nawiązać kontakt z psychiatra online lub stacjonarnie, w celu umówienia wizyty.

Głównym objawem jest wystąpienie długo utrzymującego się lęku. Mogą mu towarzyszyć inne zespoły objawów, będących jego konsekwencją. Są to przede wszystkim: znaczna wrażliwość, nadmiernie napięcie mięśniowe, problemy ze snem, uczucie ciągłego zmęczenia, problem z koncentracją i uwagą. Intensywne stany lękowe mogą doprowadzić także do powstania różnego typu bólu i nerwobólu. Mogą być zlokalizowane w klatce piersiowej, brzuchu, karku, a także innych częściach organizmu.

Ponadto do typowych objawów lęków uogólnionych zaliczają się: duszności, zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, problemy trawienne, zanik apetytu, nadmiernie sucha jama ustna. Warto wspomnieć, że zespół lęku uogólnionego stosunkowo często występuje z innymi zaburzeniami typowo psychicznymi lub osobowościowymi. Może być to przede wszystkim depresja i nerwica.

 

Materiał sponsorowany, który opracowany został przez psychomedic.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę