Standard wykończenia realnie wpływa na cenę nieruchomości. Dlatego w niektórych przypadkach przeprowadzenie mniejszego lub większego remontu przed sprzedażą może okazać się korzystne i zyskowne. Co warto wiedzieć o standardzie wykończenia, aby skutecznie podnieść wartość domu lub mieszkania?
Standard wykończenia nie jest zawarty w sztywnych ramach
Nie istnieją żadne sztywne normy określające granice poszczególnych standardów wykończenia wnętrz. Ogólnie przyjmuje się podział na „stan deweloperski” oraz „wykończenie pod klucz”. Stan deweloperski jest określony w umowie. Poszczególni deweloperzy mogą stosować zatem swoje indywidualne standardy, od których zależy to, ile prac wykończeniowych i instalatorskich nabywca będzie musiał wykonać na własną rękę. Wykończenia wnętrz pod klucz pozwalają natomiast od razu wprowadzić się, bez potrzeby przeprowadzania prac wykończeniowych we własnym zakresie.
Wykończone nieruchomości można podzielić na niski standard, średni standard, a także standard wysoki. Przy niskim standardzie mamy do czynienia z lokalem, który jest stary lub zaniedbany i wymaga poważnego remontu, bądź został wykończony niewielkim kosztem – np. podłogi i meble zostały wykonane z materiałów bardzo niskiej jakości. Średni standard to mieszkania, które przy nieszczególnie dużym nakładzie prac i kosztów można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz aktualnych trendów. Wysoki standard to natomiast bogato wykończone mieszkania i apartamenty, w których wykorzystano wysokiej klasy materiały oraz nowoczesne technologie podnoszące jakość życia i poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości.
Najważniejszy jest dobry plan
Prace remontowe, które podniosą wartość nieruchomości przed sprzedażą, muszą zostać wcześniej odpowiednio zaplanowane. Należy rozpocząć od określenia budżetu oraz przygotowania listy rzeczy, które wymagają remontu w pierwszej kolejności. Warto przy tym zwracać uwagę na szczegóły – niektóre drobne poprawki da się wykonać niskim kosztem, a przyniosą one sporą wartość dodaną w oczach klienta. Wydatki powinny być stale monitorowane, a budżet powinien zakładać około 10-20% marginesu bezpieczeństwa na koszty, które mogą ujawnić się dopiero po rozpoczęciu prac.
Co w szczególny sposób zwiększy wartość nieruchomości?
Nie wszystkie remonty i prace wykończeniowe są tak samo opłacalne. Wartość nieruchomości dla nabywcy można dosyć łatwo zwiększyć, przeprowadzając renowację kuchni oraz łazienki. Zastosowanie stylowych i wyszukanych materiałów w połączeniu z funkcjonalnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami w tych pomieszczeniach robi wrażenie i może skłonić do zakupu. Ponadto warto skupić się na tym, aby nieruchomość była w odpowiednim stanie technicznym – już samo malowanie i naprawa pęknięć oraz innych małych uszkodzeń może przynieść spory zysk.
Dla potencjalnego nabywcy z pewnością istotne będą też kwestie związane ze zużyciem energii. Dlatego, aby zwiększyć wartość nieruchomości, można wziąć pod uwagę wykonanie takich prac jak m.in. wymiana okien i drzwi, docieplenie i poprawa elewacji, remont dachu czy modernizacja instalacji elektrycznej. Osiągnięcie wysokiego poziomu energooszczędności wiąże się z wyraźnym wzrostem wartości budynku.
Podsumowując, zwiększenie standardu wykończenia może okazać się bardzo opłacalne, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Właściwie opracowany plan pozwoli wyciągnąć możliwie wysokie zyski z inwestycji, a także przełoży się na efektywne wykonanie prac. Warto przy tym korzystać z porad fachowców z różnych dziedzin. Ich wiedza oraz znajomość rynku pozwala uniknąć błędów, które mogą pojawić się w trakcie planowania wydatków.
Artykuł sponsorowany.