Teraz Czytasz
Wszywka alkoholowa w Warszawie – produkt antyalkoholowy zawierający w składzie Disulfiram

Wszywka alkoholowa w Warszawie – produkt antyalkoholowy zawierający w składzie Disulfiram

Disulfiram będący organicznym związkiem chemicznym stanowi aktywny składnik wszywki alkoholowej, który wywołuje awersję alkoholową.

Obecnie uznaje się, że najskuteczniejszą metodą wychodzenia z uzależnienia jest psychoterapia łącząca podejście poznawcze i behawioralne. Mimo swojego działania i możliwości wyjścia z choroby alkoholowej na stałe terapia ma dwa minusy – po pierwsze: aby Pacjent realnie mógł osiągnąć swój cel musi wykazywać się dużym samozaparciem i wysokim poziomem motywacji, a po drugie: terapia jest czasochłonna, trwa co najmniej kilka miesięcy, a niektóre osoby potrzebują wsparcia do końca życia. Stąd też popularność grup wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy.

Z tego powodu wiele osób szuka innych rozwiązań, które pomogą osiągnąć im upragniony efekt szybciej. Jest to o tyle ważne, że alkoholicy są spragnieni sukcesu, zmęczeni ciągłymi porażkami oraz stanami depresyjnymi, które im na co dzień towarzyszą.  Przykładem działania, które pomaga w walce z uzależnieniem, umacniając działanie terapii, a jednocześnie umożliwia zmianę nastawienia do używki tworząc awersję alkoholową jest Esperal – wszywka alkoholowa, której substancją czynną jest Disulfiram.

W jaki sposób działa Disulfiram i w jakim celu podaje się wszywkę?

Wszywka alkoholowa w Warszawie ma postać tabletki, która wyglądem podobna jest do popularnej aspiryny. Podaje się ją podskórnie. Jest to działanie celowe, ponieważ w ten sposób lek uwalnia się w ciągły sposób. Proces wchłaniania się tabletki z substancją czynną trwa w zależności od indywidualnej sytuacji Pacjenta od 8 do 12 miesięcy. Podanie do wnętrza ciała odbywa się w ramach zabiegu chirurgicznego, dzięki czemu tabletki nie można wyjąć samodzielnie, a jedynie w asyście lekarza. Tym samym aby pozbyć się wszywki należy odczekać kilka miesięcy lub udać się ponownie na zabieg. Celem podania Esperalu są oczywiście działania antyalkoholowe.

Uwalniany Disulfiram wywołuje swojego rodzaju alergię (nadwrażliwość) na alkohol. Oznacza to, że człowiek z zaszytą wszywką podczas picia alkoholu zaczyna reagować objawami psychosomatycznymi. Są one wywoływane dzięki reakcji disufiramowej, spowodowanej zaburzeniami metabolizowania alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram blokuje działanie enzymu wątroby o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, odpowiedzialnego za trawienie alkoholu. W praktyce oznacza to nawet kilkunastogodzinny dyskomfort, ból i lęk. Zaburzenia pracy wątroby w tym aspekcie powodują kumulację w organizmie toksyn, szczególnie aldehydu octowego. Związek ten uznawany jest za nawet 30 razy bardziej toksyczny, niż sam etanol, tym samym powoduje zatrucie alkoholowe, nieco zbliżone formą do kaca, jednak jest znacznie bardziej dokuczliwe o wyższym stopniu natężenia objawów.

Objawy reakcji disulfiramowej

Łącząc działanie Disulfiramu i etanolu Pacjent musi liczyć się z następującymi objawami:

 • Ból: głowy, w klatce piersiowej, mięśni,
 • Nudności, biegunka, wymioty,
 • Duszności i problemy z oddychaniem,
 • Kołatanie serca, gwałtowne zmiany ciśnienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • Zaczerwienienie skóry na twarzy,
 • Przemijająca impotencja,
 • Drgawki i drżenia mięśni,
 • Strach i lęk,
 • Wzmożone pocenie się,
 • Wzmożone pragnienie i brak apetytu,
 • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji,
 • W skrajnych przypadkach pojawia się zawał, paraliż, a nawet może dojść do śmierci Pacjenta.

Wykonanie zabiegu

Podanie wszywki alkoholowej jest całkowicie bezpieczne, niebolesne oraz mało inwazyjne. Ze względu na te trzy atuty, jest to metoda bardzo często wybierana przez alkoholików. Jest to mało skomplikowana ingerencja chirurgiczna, polegająca na nacięciu skóry na długość około 1-2 cm i wypreparowaniu głębokiego tunelu, sięgającego aż pod powięź. Całość procedury trwa około 30 minut. Implantacja wszywki alkoholowej wykonywana jest przez lekarza chirurga, który manipuluje sterylnymi i jednorazowymi narzędziami.

Zazwyczaj miejscem podania tabletki jest pośladek, ponieważ jest to miejsce o najwyższym poziomie bezpieczeństwa pod kątem anatomicznym, ponieważ nie przebiegają przez niego skomplikowane sploty nerwów, czy też naczyń krwionośnych. Dość często Pacjenci wybierają również ramię lub łopatkę.

Pierwszym etapem zabiegu jest wizyta wstępna z lekarzem, podczas której szczegółowo badany jest stan zdrowia danej osoby i dopiero na podstawie uzyskanych danych, swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia lekarz kwalifikuje do zabiegu. Jeżeli stwierdzi obecność przeciwwskazań medycznych, może przełożyć zabieg na inny termin lub odmówić jego wykonania. Szczególną uwagę kładzie się na:

 • Skontrolowaniu trzeźwości – jeżeli Pacjent nie zachował minimum 24godzinnej abstynencji lub badanie alkomatem wykazuje nietrzeźwość lekarz zaleca odbycie odtruwania alkoholowego,
 • Zdiagnozowaniu stanu zdrowia Pacjenta – przeciwwskazania zdrowotne do zabiegu to: zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, choroby i schorzenia psychiczne (w tym wcześniejsze próby samobójcze), choroby układu sercowego, naczyniowego i krwionośnego. Co więcej, w przypadku niektórych schorzeń, jak np. cukrzyca, padaczka, choroby serca, choroby układu oddechowego, Esperal może pogłębić już istniejące problemy zdrowotne.
 • Wykluczeniu ciąży lub okresu karmienia piersią w przypadku kobiet.
 • Upewnieniu się, czy Pacjent nie wykazuje nadwrażliwości na Disulfiram i inne składniki tabletki.
 • Upewnieniu się, czy Pacjent chce wykonać zabieg dobrowolnie, bez nacisku ze strony innych, zna i rozumie konsekwencje złamania abstynencji, a także wie w jaki sposób działa wszywka alkoholowa.

Dodatkowo jest to moment, w którym określana jest indywidualnie niezbędna dawka. Lekarz bierze tutaj pod uwagę m.in. stopień uzależnienia Pacjenta oraz jego ciężar ciała.

Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego. Formą przypomina te podawane przez stomatologów. Dzięki temu Pacjent podczas zabiegu, jak i chwilę po wyjściu z gabinetu nie odczuwa bólu.

Kiedy znieczulenie działa, lekarz przechodzi do nacięcia skóry sterylnymi narzędziami, a następnie głęboko pod powięzią umieszcza lek. Powstała rana zaszywana jest szwami. W przypadku podania szwów nierozpuszczalnych konieczna jest kolejna wizyta po około 7-14 dniach, kiedy miejsce się wygoi, aby je zdjąć. Jeżeli Pacjent miał podane szwy rozpuszczalne nie ma takiej potrzeby.

Zabieg kończy się zabezpieczeniem rany opatrunkiem oraz podaniem znieczulenia miejscowego.

Wszywka alkoholowa w Warszawie – czynności przed i po zabiegu

Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze jest tutaj zachowanie abstynencji lub przejście przez odtrucie alkoholowe. Warto jednak przemyśleć strój przed zabiegiem. Dobrze by było, aby ubranie było luźne, nie krępowało ciała i go nie obcierało.

Należy również na czas określony przez lekarza zrezygnować ze wzmożonych ćwiczeń fizycznych i dźwigania.

Z kolei po zabiegu powstałą ranę należy przemywać wodą z mydłem, odkażać antyseptykiem, a także regularnie zmieniać opatrunki, aby nie doprowadzić do zakażenia rany.

Dodatkowo jeszcze tego samego dnia można wrócić do swoich codziennych aktywności. W kwestii prowadzenia samochodu – sam Esperal i przebieg zabiegu nie wyklucza zdolności do kierowania pojazdem, jednak ze względu na podane znieczulenie lepiej jest zapewnić sobie towarzystwo osoby zmotoryzowanej.

Wszywka alkoholowa – możliwe skutki uboczne zabiegu

Większość skutków ubocznych zależne są od stylu życia Pacjenta i przestrzegania zaleceń lekarza. Tym samym może dojść do zakażenia i infekcji w przypadku braku odpowiedniej higieny. Ciężkie ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do rozejścia szwów oraz przesunięcia wszywki. Z kolei łączenie etanolu z Disulfiramem wywoła reakcję disulfiramową. Należy tutaj uważać również na poszczególne leki, kosmetyki, chemikalia i produkty spożywcze zawierające alkohol.

Innym skutkiem ubocznym, który na szczęście jest rzadko spotykany to odrzucenie wszywki przez organizm – jeżeli w miejscu implantacji pojawi się obrzęk, wyciek surowicy i zaczerwienienie należy zgłosić się do specjalisty. Czasami dochodzi do wystąpienia torbieli po zabiegu, przez co może ona mieć mniejszą skuteczność lub w ogóle nie zadziałać.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa

Cena zabiegu ustalana jest indywidualnie z lekarzem na wizycie wstępnej. Niemniej jednak patrząc na ilość wydawanych pieniędzy na alkohol – cierpiąc na uzależnienie alkoholowe – wszywka alkoholowa jest metodą naprawdę mało kosztowną.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę