Teraz Czytasz
Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Wszycie wszywki alkoholowej Esperal ma za zadanie powstrzymać alkoholika od picia alkoholu. Dzieje się tak dzięki działaniu Disulfiramu w organizmie.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu jest zmorą naszego społeczeństwa. Jak alarmują naukowcy, z roku na rok spożycie roczne czystego alkoholu wzrasta. Dla przykładu na początku lat 90tych XX wieku było to około 5,9 litra czystego alkoholu na jedną osobę, w roku 2017 liczba ta wzrosła już do 6,5 litra i szacuje się, że liczba ta z każdym rokiem będzie wzrastać.

Polacy niestety są dość wysoko w tych niechlubnych statystykach – raporty podają, że w obecnym roku przeciętny Polak spożywa rocznie aż 11,7 litrów czystego alkoholu, a aż 35% naszych dorosłych rodaków upija się co najmniej raz w miesiącu.

Wszywka alkoholowa – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Zbyt częste picie alkoholu prowadzi do powstania silnego uzależnienia alkoholowego, które jest zmorą dzisiejszych czasów. Leczenie alkoholizmu to długa i kręta droga, która wymaga od uzależnionego wiele samozaparcia i chęci wyzdrowienia. Podstawą do wyjścia z nałogu jest pozostanie w abstynencji, co często bywa bardzo trudne dla osoby uzależnionej, gdyż organizm domaga się kolejnej dawki alkoholu etylowego.

Często pomocne okazuje się wszycie wszywki alkoholowej, które pozwala pozostać w trzeźwości i skutecznie odstrasza alkoholika od sięgnięcia po kolejny kieliszek.

Esperal – lek o zaskakującej historii

Początkowo Disulfiram – czyli substancja aktywna wszywki alkoholowej – wykorzystywany był do zupełnie innych celów, między innymi do wulkanizacji. Po latach odkryto jego właściwości lecznicze przy pasożytach, by wykorzystywać go właśnie do tego oraz do leczenia świerzbu. To, że Disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w naszym organizmie, zostało odkryte przypadkowo około 70 lat temu. Szybko rozpoczęto stosowanie substancji w terapii alkoholowej, byśmy dziś mogli wykorzystywać Esperal (zwyczajowa nazwa Disulfiramu) najczęściej w postaci tabletek wszywanych w organizm osoby uzależnionej. W wielu krajach stosuje się również lek doustnie, w Polsce jednak przyjęte jest wszywanie go.

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak zaszycie w ciele osoby uzależnionej tabletek z substancją czynną Disulfiramem. Tabletki zaszywa się w okolicach łopatki lub na pośladku w mięśniu, dzięki czemu substancja może uwalniać się do krwiobiegu. To właśnie sposób w jaki umieszcza się lek spowodował, że potocznie o zabiegu mówimy, że „ktoś się zaszył”.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszycie wszywki alkoholowej ma za zadanie powstrzymać alkoholika od picia alkoholu. Dzieje się tak dzięki działaniu Disulfiramu w organizmie. Zaburza on bowiem prawidłowe działanie enzymu, który odpowiedzialny jest za przekształcenie alkoholu w aldehyd octowy i bezpieczne wydalenie go z organizmu. W efekcie takiego „upośledzenia” w ciele alkoholika szybko dochodzi do powstania objawów typowych dla zatrucia alkoholowego. Co ciekawe, uzależniony odczuwa nieprzyjemne skutki działania Esperalu już po wypiciu bardzo małej ilości alkoholu i po bardzo krótkim czasie od wypicia go – po kilku, kilkunastu minutach. Typowe objawy, które utrzymują się nawet do 10 godzin to:

 • uderzenia gorąca,
 • zaczerwieniona twarz,
 • duszności i nadmierna potliwość,
 • mdłości i wymioty,
 • bóle głowy,
 • uczucie niepokoju i lęku o własne zdrowie i życie.

Wypicie większej ilości alkoholu podczas zaszycia alkoholowego może doprowadzić do poważniejszych skutków, jakimi są utrata przytomności, poważne zaburzenia rytmu serca, a nawet niewydolność oddechowa. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci.

Wszycie Esperalu jest metodą, którą zaliczamy do metod leczenia awersyjnego. Ma ona na celu wywołanie wstrętu i niechęci uzależnionego do alkoholu, przez co jest on w stanie pozostać w abstynencji, by w przyszłości efektywnie wyjść z nałogu.

Implantacja Esperalu – na co zwrócić uwagę?

Zabieg, jakim jest wszycie wszywki alkoholowej przeprowadzony powinien zostać przez doświadczonego chirurga, na przykład w naszym gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/. Tylko zaszycie pod okiem specjalisty daje pewność, że zabieg nie wywoła niepożądanych skutków ubocznych, a uzależniony nie będzie musiał być hospitalizowany. W naszym gabinecie podczas konsultacji lekarskiej, lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, dobiera odpowiednią dawkę Esperalu (która uzależniona jest od masy ciała pacjenta) oraz informuje pacjenta o wszystkich skutkach spożycia alkoholu po wykonaniu zabiegu.

Jeśli podczas wywiadu lekarz stwierdzi jedno z poniższych przeciwwskazań może odmówić wszycia wszywki:

 • niewydolność krążeniowa,
 • nadwrażliwość na substancję czynną,
 • niewydolność serca, przebyte zawały,
 • zaburzenia psychiczne, psychozy, depresja,
 • stan upojenia alkoholowego w dniu planowanego zabiegu.

W przypadku dłuższego ciągu alkoholowego, przez wszyciem Disulfiramu zaleca się odtrucie alkoholowe, które złagodzi nieprzyjemne skutki zespołu odstawiennego i przywróci chorego do formy.

Jak sprawdzić czy Esperal jeszcze działa?

Niektóre osoby decydujące się na wszycie wszywki alkoholowej Esperal zadają sobie pytanie, kiedy wiadomo na 100%, że lek przestał już działać? To pytanie, na które ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ze względu na indywidualne działanie organizmu każdego z nas.

Przeciętny okres, w którym Disulfiram działa w naszym krwiobiegu to od 8 do 12 miesięcy i tego okresu należy bezwzględnie przestrzegać. W tym czasie substancja czynna skutecznie blokuje działanie wątroby pod kątem usuwania ewentualnego wypitego alkoholu. Nie pozwala na prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego, przez co dochodzi do nieprzyjemnych w skutkach objawów. To właśnie te objawy mają skutecznie zniechęcać alkoholika od ponownego napicia się, a długość działania Disulfiramu najczęściej wystarcza do tego, by podświadomość zmieniła swoje „nawyki” i zaczęła kojarzyć alkohol z czymś nieprzyjemnym. Dzięki temu uzależnionemu łatwiej jest wyjść z nałogu.

Niestety, zdarzają się również przypadki, w których potrzeba sięgnięcia po alkohol jest silniejsza niż chęć wyzdrowienia. Osoba uzależniona czeka jak na zbawienie, by Esperal przestał działać już w jego organizmie, a w skrajnych przypadkach próbuje nawet samodzielnie pozbyć się leku ze swojego ciała, co ma najczęściej opłakane skutki.

Dlaczego osoby uzależnione decydują się na wszycie Esperalu?

By rozpocząć skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu, chory musi zdać sobie sprawę z problemu i wyrazić chęć wyzdrowienia. Leczenie alkoholizmu to wieloetapowy proces, który po części przebiega w ośrodku uzależnień. Warunkiem skutecznego leczenia jest pozostanie trzeźwym, z czym wiele osób ma problemy. Z pomocą przychodzi wszycie wszywki alkoholowej, która skutecznie hamuje stare nawyki chorego. W https://gabinetchirurgiczny.com/ wyróżnić możemy kilka etapów przygotowań do zabiegu, jakim jest wszycie Esperalu.

 1. Konsultacja lekarska, podczas której wykluczane są ewentualne przeciwwskazania. Przeprowadzane są również badania, by ocenić stan zdrowia uzależnionego.
 2. Wyrażenie pisemnej zgody przez pacjenta za wykonanie zabiegu.
 3. Ustalenie ilości tabletek, które zostaną wszyte do organizmu.
 4. Poddanie się zabiegowi na znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadzany jest w sterylnych warunkach przez chirurga.
 5. Po zdecydowaniu się na szwy nierozpuszczalne, po kilku dniach od wykonania zabiegu, udanie się do gabinetu, w celu zdjęcia szwów.
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę