Zżera Cię nieśmiałość? Niszczy ona Twoją karierę i relacje towarzyskie? Nie pozwala normalnie funkcjonować? Sprawia, że czujesz się zagubiony, gorszy, że wycofujesz się z życia w społeczeństwie? Zmień to. Z nieśmiałością można bowiem walczyć i można mimo bycia osobą z natury nieśmiałą pracować w branżach, gdzie, jakby się wydawało, nieśmiały nie ma czego szukać.
Każdy z nas ma różny temperament, ale nieprawdą jest, że ci nieśmiali są skazani na spokojny tryb życia, z dala od trybun i mediów. Nad nieśmiałością można pracować, a skoro tak, to można wypracować sobie system działania, skuteczny system, niemal w każdych warunkach. Jak tego dokonać? Wspomagająco powinny na rzecz osób nieśmiałych pracować już w dzieciństwie rodzice i placówki oświatowe.
Dzięki prostym zasadom (pozwolenie na nieco więcej czasu na odpowiedź, wdrażanie do działań publicznych, ochrona przed negatywną reakcją otoczenia i uczenie umiejętności radzenia sobie z nią, aktywne wspieranie) można sprawić, że dziecko nie zamknie się w sobie, że będzie chętnie nad sobą więcej pracować, a dzięki temu uzyska efekty nawet lepsze od przeciętnych w dziedzinach, do których – teoretycznie – nie jest stworzony.
A co maja zrobić osoby dorosłe, które nie miały nigdy tego wsparcia i dziś ich nieśmiałość jest niemal chorobliwa? Jest sporo sposobów na to, by sobie z tym radzić. Po pierwsze – należy podejmować wyzwania. Być może będzie wymagało to od nas większego wysiłku i większych przygotowań, jednak naprawdę warto.
Zamkniecie się w czterech ścianach może jedynie pogorszyć nasz stan. Po drugie, skoro na przykład wystąpienia publiczne są dla nas wyjątkowo trudne, to powinniśmy szczególnie dobrze się przygotować. Warto dawać wykłady próbne, na przykład wobec rodziny. Warto także nagrywać swoje wypowiedzi.
Gdy ich odsłuchamy jesteśmy w stanie skorygować błędy. Tak dokładne, rzeczowe i staranne przygotowanie, pozwoli nam na pewność, że jesteśmy rzeczywiście dobrze przygotowani, a więc wyeliminuje stres wynikający z obawy, że nie pójdzie nam dobrze, Pomogą także pozytywne wizualizacje. Jeśli obawiamy się jakiegoś wydarzenia, jeśli martwi nas jakieś spotkanie, to wyobraźmy je sobie, przygotujmy sobie odpowiedzi na różne możliwości i warianty, a trudniej nas będzie zaskoczyć i tym samym speszyć.
Możemy też przeprowadzić własną terapię, sposób na wyjście do ludzi i umiejętność radzenia sobie z odzewem. Ciekawym sposobem jest prowadzenie bloga, zróbmy to dla siebie, a możliwe, że spotka nas pozytywny odzew, który nas ośmieli. Nauczymy się dobrze relacjonować własne pomysły lub przeżycia. Nie zrażajmy się zbyt łatwo, wiele osób próbuje swoich sił w pisaniu.
Pozytywny odbiór nauczy nas pewności siebie, a negatywny – pomoże nam radzić sobie z krytyką. Jedno i drugie jest cennym doświadczeniem, z którym warto się zmierzyć. Oczywiście, jeśli nasz problem z nieśmiałością jest na tyle duży, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie wstydźmy się tego. Wizyta u psychologa powinna być traktowana z równym spokojem, co kontrolna wizyta u dentysty.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Nagosc.pl .
Interesujący wpis. Dzięki serdeczne za przydatne info.