Teraz Czytasz
Trening EMS: sprawdź, jak przebiega i jakie daje efekty!

Trening EMS: sprawdź, jak przebiega i jakie daje efekty!

Elektryczna stymulacja mięśni – czyli EMS – to popularna metoda fizjoterapii, stosowana u pacjentów z różnego rodzaju chorobami oraz urazami mięśni. W ostatnich latach wzrosło jednak zainteresowanie wykorzystywaniem EMS jako metody treningowej, pozwalającej m.in. na redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie wytrzymałości mięśni.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest EMS i dlaczego w fizjoterapii stosuje się tę metodę,
  • na czym polega trening EMS,
  • jakie rezultaty dają regularne treningi EMS,
  • czy są przeciwwskazania do wykonywania treningów EMS i czy ten rodzaj aktywności ma jakieś wady.

EMS – czyli elektryczna stymulacja mięśni – jest znaną i cenioną metodą leczenia chorób, urazów oraz stanów przeciążeniowych mięśni. Podczas zabiegu EMS do danego mięśnia mocuje się elektrody oraz urządzenie emitujące impulsy elektryczne. Impulsy te docierają do mięśnia, pobudzają włókna mięśniowe do pracy oraz stymulują funkcjonowanie nerwów. Dzięki temu mięśnie zaczynają się kurczyć (co ważne – są to skurcze właściwie takie same jak naturalne), a przy zastosowaniu odpowiednego natężenia oraz częstotliwości impulsów elektrycznych można uzyskać efekty w postaci pobudzenia komórek budujących mięśnie, poprawy ich siły i wytrzymałości, stymulowania krążenia krwi oraz limfy, a także normalizacji napięcia mięśniowego.

Zabiegi elektrycznej stymulacji mięśni wykonuje się m.in. u pacjentów z zanikami mięśniowymi, zespołami bólowymi mięśni brzucha, nóg oraz rąk, neuropatią obwodową, u kobiet po ciężkich porodach oraz u mężczyzn po operacjach gruczołu krokowego. Ortopeda lub lekarz medycyny sportowej może je zalecić także pacjentom po nagłych, ostrych kontuzjach układu ruchu, takich jak np. uraz kolana – wzmocnienie mięśni otaczających staw kolanowy jest ważnym elementem rehabilitacji m.in. u pacjentów po zerwaniach więzadeł krzyżowych oraz urazach łąkotki.

Trening EMS – na czym polega?

Zabiegi EMS od pewnego czasu wykorzystywane są nie tylko jako metoda leczenia i rehabilitacji, ale również jako jedna z metod treningowych, zarówno u osób uprawiających sport zawodowo, jak i amatorsko. Trening EMS polega na założeniu na ciało specjalnej kamizelki, pasa biodrowego oraz opasek na ramiona i uda – są do nich przymocowane elektrody emitujące impulsy elektryczne. Mając na sobie taki sprzęt, należy wykonywać ćwiczenia wskazane przez trenera.

Trening EMS – efekty

Trening personalny EMS ma wiele korzyści – jego zwolennicy twierdzą, że 20 minut ćwiczeń z zastosowaniem impulsów elektrycznych może zastąpić nawet kilkugodzinne intensywne zajęcia na siłowni. Choć sam przebieg takiego treningu nie jest bardzo skomplikowany – zazwyczaj wykonuje się wówczas proste, podstawowe ćwiczenia – to jednak mięśnie są pobudzane do pracy przez impulsy elektryczne, co pozwala zwielokrotnić efekty wysiłku.

Większości pacjentów zaleca się wykonywanie jednego treningu EMS tygodniowo. Efekty w postaci zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni widoczne są po 4-6 tygodniach.

Trening EMS – przeciwwskazania, wady, skutki uboczne

Mimo wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą trening personalny EMS, należy mieć również świadomość przeciwwskazań do jego wykonywania oraz wad tego typu aktywności:

  • Trening EMS – przeciwwskazania

Ze względu na fakt, że trening EMS zakłada wykorzystywanie impulsów elektrycznych, jest on przeciwwskazany osobom ze wszczepionym rozrusznikiem serca, padaczką, chorobami serca oraz nieuregulowanym nadciśnieniem. Nie wykonuje się go także u kobiet w ciąży oraz w czasie miesiączki.

  • Trening EMS – wady

Elektryczna stymulacja mięśni nie jest treningiem, który można wykonać samodzielnie w domu. Strój do treningu EMS – a dokładniej zakładany na ciało kombinezon – to kosztowny sprzęt, którego cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo trening musi być nadzorowany przez osoby, które potrafią obsługiwać sprzęt do treningu EMS i są wyspecjalizowane w tym zakresie.

  • Trening EMS – skutki uboczne

Jak dotąd nie stwierdzono skutków ubocznych treningów EMS, choć oczywiście trzeba pamiętać o wspomnianych wcześniej przeciwwskazaniach do ich wykonywania.

Trening EMS jest dobrą metodą na poprawę siły i wytrzymałości mięśni, przy czym musi być wykonywany pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty albo trenera personalnego. Wówczas na pewno będzie bezpieczny i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Źródła:

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.2-4.pdf
  • https://fizjo4life.pl/czemu-trening-medyczny-jest-lepszy-od-treningu-ems
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę