Teraz Czytasz
Trendy w budownictwie 2023 – czym będą się charakteryzować?

Trendy w budownictwie 2023 – czym będą się charakteryzować?

Nadchodzący rok będzie dla branży budowlanej czasem wyzwań, ale i możliwości wynikających z dalszego rozwijania innowacyjnych technologii. Znaczna część z nich niesie korzyści nie tylko dla inwestorów i mieszkańców nieruchomości, ale również dla środowiska naturalnego. Oto 5 wybranych trendów w budownictwie 2023.

Inwestycje pod znakiem ekologii

Jak i w poprzednich latach, tak w nadchodzącym 2023 roku, trendy budowlane będą dotyczyć przede wszystkim rozwiązań ekologicznych. Z wartości przyjaznego naturze budownictwa zdaje sobie sprawę coraz więcej firm deweloperskich. Dotyczy to nie tylko inwestycji mieszkalnych, ale również biurowych. Przykładem projektowanych w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju przestrzeni biurowych jest wybudowany kilka lat temu na warszawskiej Woli budynek Vector+. Wykonawca projektu – wiodący na polskim rynku w wielu innowacyjnych rozwiązaniach deweloper Profbud– został za jego realizację nagrodzony prestiżowym certyfikatem BREEAM.

Więcej informacji na temat inwestycji Profbud można uzyskać, odwiedzając stronę internetową firmy: https://www.profbud.info/inwestycje.

Dekarbonizacja

Jedną z podstawowych metod sprawienia, aby budownictwo było bardziej ekologiczne, jest jego dekarbonizacja. Oznacza ona zmniejszenie do minimum emisję węgla na każdym z pięciu etapach cyklu życia budynku: projektowania, budowy, użytkowania, renowacji i rozbiórki. Inwestorzy budowlani coraz częściej wykorzystują zatem przy projektowaniu nieruchomości nowe innowacyjne technologie i materiały pochodzenia biologicznego, które mogą przyczynić się do redukcji śladu węglowego przy ich powstawaniu, a następnie eksploatacji.

Technologie Smart House

W nadchodzącym roku w dalszym ciągu na znaczeniu zyskiwać będzie technologia Smart House. Za sprawą nowoczesnych i w pełni zautomatyzowanych rozwiązań, inteligentne domy to prawdziwa przyszłość mieszkalnictwa. Smart House zakłada automatykę systemów bezpieczeństwa, oświetlenia, ogrzewania, a nawet domowych systemów audio. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się komfortem wynikającym z podniesienia poziomu bezpieczeństwa, oszczędności na energii elektrycznej oraz świadomości życia zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Budownictwo pasywne, zero i plus energetyczne

Kolejny trend, jaki będzie nabierał w kolejnych latach coraz większego znaczenia w branży, to budownictwo pasywne, zeroenergetyczne i plusenergetyczne. Pierwsze z nich oznacza budowanie nieruchomości charakteryzujących się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania wnętrz. Można to osiągnąć dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych i innych pasywnych źródeł ciepła pochodzących od urządzeń elektrycznych, wentylacji, a nawet od samych mieszkańców. Natomiast budynki zero i plusenergetyczne oznaczają odpowiednio zdolność do maksymalnego ograniczenia zużycia prądu lub generowania większej ilości energii, niż same zużywają.

Doskonałym przykładem realizacji tego typu jest designerskie osiedle Gaia Park, które również tworzone jest przez wcześniej wspomnianego dewelopera Profbud.

Prefabrykacja

Budownictwo przyszłości będzie również wykorzystywać przy realizowaniu projektów technologię prefabrykacji. Oznacza ona produkowanie i montowanie poszczególnych elementów budynków na samym placu budowy. Proces ten zapewnia szybszą realizację inwestycji, większą niezależność od warunków pogodowych oraz podniesienie jakości części składowych budynków. Z prefabrykatów konstruować można zarówno całe obiekty, jak i tylko niektóre ich elementy (na przykład stropy czy szyby windowe).

 

Artykuł przygotowany przez profbud.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę