Teraz Czytasz
Tężyczka utajona – jedna z najbardziej bagatelizowanych chorób

Tężyczka utajona – jedna z najbardziej bagatelizowanych chorób

Mrowienie i skurcze mięśni różnych partii ciała to najczęściej występujące objawy tężyczki utajonej. Niestety, chociaż choroba ta występuje coraz powszechniej, wciąż jest bardzo rzadko odpowiednio diagnozowana. Jak zapobiegać jej symptomom i jak leczyć tężyczkę? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Tężyczka w wersji utajonej – przyczyny występowania

Tężyczka utajona powstaje w wyniku niedoborów wapnia w organizmie. Okazuje się, że wpływ na to ma niedobór witaminy D, ale często problem pojawia się także w wyniku operacyjnego usunięcia gruczołu przytarczycowego.

Tężyczka utajona może pojawić się też jako powikłanie chorób trzustki oraz niewydolności nerek – kiedy wraz z moczem wydalane jest zbyt wiele wapnia, magnezu oraz potasu.

Tężyczka i jej objawy

W pierwszej fazie tężyczka utajona wywołuje bolesne skurcze rąk –  najpierw dłoni, potem przedramion i łokci. W zaawansowanej fazie może dochodzić do nagłych skurczów twarzy, klatki piersiowej, a nawet nóg. Zaczyna się od mrowienia, które przechodzi w bolesne, paraliżujące skurcze, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Najbardziej niebezpieczne są pojawiające się nagle skurcze powiek i krtani oraz oskrzeli – te mogą zagrażać życiu. Współistniejące objawy to także niekomfortowe migreny, światłowstręt, drżenie rąk oraz podwójne widzenie. To symptomy, które mogą znacząco obniżyć jakość życia, a z czasem nawet zacząć mu zagrażać – dlaczego należy reagować od razu, starać się o uzyskanie profesjonalnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć tężyczkę?

Tężyczka utajona nie jest prosta w leczeniu, ponieważ jej objawy mogą być mylące i wskazywać na zupełnie inne stany chorobowe. Do pełnej diagnostyki konieczne jest wykonanie serii badań krwi. Pomocna jest też echokardiografia i badanie elektromiograficzne.

Leczenie tężyczki utajonej najczęściej przebiega w warunkach szpitalnych – zazwyczaj polega na regularnym podawaniu pacjentowi soli wapnia albo chlorku wapnia.

Ważne jest również wdrożenie nowych nawyków żywieniowych. Osoby o zwiększonym ryzyku występowania tężyczki utajonej powinny spożywać produkty o wysokim stężeniu wapnia. Tutaj wymienić można wszystkie produkty mleczne, ryby (sardynki, łosoś czy szproty). Dobrym pomysłem jest także wdrożenie w codzienne menu orzechów oraz nasion słonecznika.

Najważniejsza jest profilaktyka, jednak nie zawsze da się uchronić przed występowaniem tężyczki. Należy obserwować własny organizm. Jeśli mrowienie rąk występuje nagminnie albo pojawiają się pierwsze skurcze, od razu trzeba zgłosić się do lekarza, który skieruje na właściwe badania. Tylko te pozwolą dobrać odpowiednie, skuteczne leczenie.

Nigdy nie wolno działać na własną rękę. Stosowanie suplementów diety może być korzystne, jednak nigdy nie wyleczy choroby trwale, a jedynie uciszy ją na pewien czas. Tężyczka to poważna choroba, której nie można bagatelizować i zawsze należy leczyć ją pod ścisłą kontrolą specjalisty. W skrajnych przypadkach nie tylko uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ale może też zagrażać życiu.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę