Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to metoda polegająca na umiejętnym wyszukiwaniu rozwiązań z problematycznych sytuacji. Dużą uwagę skupiamy w tym wszystkim na teraźniejszości oraz przyszłości. Rzadko kiedy terapeuta postanawia wracać do przeszłości. Pacjenci mają skupić się na własnych problemach oraz na wyszukaniu odpowiedniego rozwiązania. Przydaje się to np. w wielu sytuacjach życiowych oraz zawodowych. Poszczególne osoby uświadamiają sobie w czym tkwi kłopot i starają się go wyeliminować. Poza tym pacjent jest w stanie odkryć swoje najmocniejsze strony i możliwości. Dzięki temu rośnie jego samoocena i pewność siebie.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – główne założenia
Atutem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest jej uniwersalność oraz wszechstronność. Metoda ta jest skierowana do różnych grup wiekowych. U kolejnych osób wspomaga się proces wprowadzania zmian. Na samym początku terapeuci nie stosują jednak konkretnych strategii i działań. Wszystko wynika z prowadzonej terapii. Efektem jest znalezienie rozwiązania w trudnym położeniu, ale niekoniecznie musi to być rzeczywiste rozwiązanie konkretnego problemu. Terapeuci nie analizują, a jedynie wspomagają. Pacjenci sami muszą zdecydować, które problemy rozwiązać w pierwszej kolejności oraz co zrobić z pozostałymi.
Co najważniejsze terapeuta wcale nie musi być ekspertem. Może być naszym rozmówcą, rówieśnikiem, bliskim kolegą i pomoże nam zrozumieć w jakiej sytuacji w danym momencie się znajdujemy. Nigdy nie będzie patrzeć z góry i oceniać. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach opiera się w dużej mierze na:
- braku diagnozy,
- nie rozkładaniu problemów na czynniki pierwsze,
- unikaniu wracania do przeszłości,
- szukaniu emocji, umiejętności i odczuć danego pacjenta.
Z pewnością taka terapia może pomóc niejednej osobie wyjść z tzw. dołka psychicznego. Jeśli ktoś szuka wsparcia i nie chce być przy tym oceniany powinien zdecydować się na skorzystanie z tej skutecznej metody.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – kto powinien się na nią udać?
Jak już wiadomo podczas terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach szuka się źródła problemów oraz stara się odnaleźć optymalne rozwiązania. Terapia nie jest przeznaczona dla każdego, ponieważ nie wszyscy jej potrzebują. Kluczowe jest przeanalizowanie swojego stanu psychicznego i zastanowienie się nad dotychczasowym życiem. To wsparcie psychologiczne, które może pomóc nam wyjść na prostą i odnaleźć zaginiony sens życia. Na taką terapię możemy się udać w wielu ośrodkach i instytucjach. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie oraz w najbliższej okolicy.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest przeznaczona przede wszystkim dla tych osób, które:
- nie czują się szczęśliwe i często zastanawiają się nad tym, co jest tego przyczyną,
- doświadczają problemów w zakresie zdrowia psychicznego,
- doznają przemocy lub są jej bezpośrednimi sprawcami,
- nie radzą sobie w relacjach rodzinnych oraz partnerskich,
- mają rozmaite trudności wychowawcze,
- są uzależnione, np. od narkotyków lub alkoholu.
Jak widać terapia pomaga na wielu płaszczyznach, dlatego warto udać się na nią wraz z innymi osobami, które potrzebują takiego wsparcia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że terapia wcale nie musi być krótkoterminowa. Żaden terapeuta nie da nam gwarancji, że znajdziemy rozwiązania na zaistniałe problemy po dwóch czy też pięciu spotkaniach. Niekiedy może trwać to długimi miesiącami. Osoby udające się na terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach muszą mieć pewność tego, że chcą się na nią zapisać i jej podołają. Liczy się w tym wszystkim cierpliwość i zaangażowanie. Oczywiście nieoceniona jest również pomoc bliskich i rodziny.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach a poprawa jakości życia
Nie da się ukryć, że terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest w stanie znacznie poprawić naszą dotychczasową jakość życia. Warto dać sobie pomóc i odnaleźć wsparcie w osobie terapeuty, który nie będzie oceniał naszych poczynać, a pomoże nam znaleźć źródło kłopotów i je wyeliminować. Poza tym pacjenci mogą liczyć na to, iż zaczną rozwijać swoje ukryte zdolności i poznają zupełnie nowe możliwości swojego ciała.
Terapia pomaga zwalczać rozmaite przeszkody oraz trudności, pojawiające się np. na ścieżce zawodowej lub rodzinnej. Człowiek staje się pewny siebie, lepszy oraz bardziej empatyczny. Kluczowe jest też znalezienie odpowiedniego specjalisty w najbliższym otoczeniu, aby nie jeździć na terapię setki kilometrów. W dłuższym okresie czasu może się to okazać demotywujące i pacjenci często przerywają terapię w najmniej spodziewanym momencie. Oczywiście nie wszyscy będą zadowoleni z realizowanej terapii, ponieważ niektórzy oczekują, że ich kondycja psychiczna i ogólna jakość życia poprawią się już po pierwszym spotkaniu. Na wszystko potrzeba czasu i chęci. Ponadto musimy pamiętać o tym, że terapeuta nie będzie nam podsuwać gotowych rozwiązań i nie przeżyje życia za nas. Jest to osoba, która będzie nam w stanie pomóc, ale jednocześnie nie załatwi wszystkiego. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach wystrzega się stawiania diagnozy. Jest ona uważana za całkowicie zbędną i niepotrzebną. Pacjenci czują się wtedy korzystniej i mogą się skupić na swoich problemach.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – jaka jest rola pacjenta?
Jak w każdej terapii, tak i tutaj rola pacjenta jest bardzo ważna. Terapeuci zakładają, że pacjenci posiadają wszelkie niezbędne zasoby do odnalezienia najkorzystniejszego rozwiązania w kryzysowej sytuacji. Nie trzeba ich prowadzić za rękę i wszystkiego im tłumaczyć. Pacjent jest odpowiedzialny za:
- wyznaczanie sobie celów,
- wyznaczanie sobie obszarów pracy,
- ocenianie skuteczności podejmowanych działań.
Oczywiście w dowolnym momencie można odbyć rozmowę z terapeutą, która z pewnością okaże się bardzo pomocna, lecz nie można polegać wyłącznie na specjaliście. W terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach trzeba się maksymalnie zaangażować, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie poprawić swoją jakość życia. Odbije się to pozytywnie na naszej rodzinie oraz partnerach. Pacjent jest ekspertem we własnych sprawach, a terapeuta pełni rolę tzw. „narzędzia”. Pomaga w dojściu do wyznaczonego celu.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – kilka słów podsumowania
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach pomaga wyszukać optymalne rozwiązania z bardzo trudnych sytuacji. Dużą wagę odgrywa w tym wszystkim teraźniejszość oraz przyszłość. Terapeuci niechętnie wracają do przeszłości konkretnych pacjentów i skupiają się na ich najmocniejszych stronach, możliwościach oraz zasobach.
Głównym efektem takiej terapii jest to, iż pacjent jest w stanie wyszukać rozwiązanie na każdy zaistniały problem. Niekoniecznie takie rozwiązanie musi znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jest to zależne od zaistniałej sytuacji. Założeniami terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach są: brak diagnozy, szukanie emocji i odczuć u pacjentów, nie rozkładanie problemów na czynniki pierwsze. Na terapię powinny udać się przede wszystkim te osoby, które mają trudności z: wychowywaniem własnych dzieci, budowaniem relacji rodzinnych i partnerskich, kondycją psychiczną, przemocą, uzależnieniami i odnalezieniem sensu życia.
Terapeuci w trakcie takich terapii są jedynie „narzędziami” i nie pełnią rolę ekspertów. Pomagają pacjentowi dojść do wyznaczonego celu. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach poprawia jakość życia, a pacjent jest skupiony na tym, aby wyznaczać sobie nowe cele, obszary pracy i poznawać nowe możliwości własnego ciała.