Jeśli spojrzeć na statystyki sprzedaży technologi oświetleniowej, to niewątpliwy prym wiodą w tym przypadku wszelkie rozwiązania związane z technologią LED. Jej popularność oraz możliwości jakie daje zostały docenione w wielu polskich domach, zwłaszcza że zapewniają one całkiem spore oszczędności dla budżetu rodzinny. Wielu z nas zapewne wymieniło w swoim mieszkaniu wszystkie żarówki, kiedy zrozumieli, jak wiele mogą zyskać dzięki oświetleniu LED.
Zalet jest tu oczywiście dużo więcej, jednak są i tacy, którzy nie mogą przekonać się do tej nowinki, gdyż… uważają, że skutki jej działania mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia. Jak to w ogóle możliwe i czy obawy te mają jakiekolwiek uzasadnienie? Więcej na ten temat w kolejnych akapitach.
Światło LED a wzrok
Jednym z pierwszych argumentów, jakie można usłyszeć od przeciwników technologi oświetlenia LED, jest w tym przypadku rzekomy zły wpływ na kondycję naszego wzroku. Na czym miało by to polegać? Emisja niebieskiego światła w przypadku tego typu żarówek i ekranów jest jakoby tak duża, że posiadacze tego typu lamp sukcesywnie i nieświadomie uszkadzają swoją siatkówkę. Zapomina się jednak, że spora zawartość koloru niebieskiego występuje zarówno w świetle sztucznym (zimnym), jak i w świetle dziennym – od rana do godzin popołudniowych, kiedy to rozpoczyna się zachód słońca i jego nasycenie ustępuje cieplejszym i odprężającym barwom. Pierwszy argument możemy zatem włożyć między bajki, gdyż uszkadzać wzrok może jedynie światło niewłaściwie dobrane, o złym natężeniu – zazwyczaj dzieje się to w przypadku źle zoptymalizowanego stanowiska pracy.
Światło LED a jego jakość
Może trudno w to uwierzyć, ale każde światło może być w pewien sposób szkodliwe, jeśli nie będzie dobrej jakości. Tą natomiast określa się na podstawie rozkładu barw w jego widmie, czyli poprzez przepuszczenie wiązki przez pryzmat. Ostre przejście pomiędzy poszczególnymi kolorami może np. bardzo męczyć wzrok, co podczas regularnej pracy przy takich żarówkach faktycznie może pogorszyć ostrość widzenia. Winą za kiepską jakość należy obarczać w tym przypadku samych producentów, którzy chcąc trafić do do szerszego grona odbiorców, zapominają o dobrym przygotowaniu swoich produktów. Oczywiście w Polsce obowiązują normy, których należy się trzymać produkując oświetlenie LED, jednak niejednokrotne inspekcje wykazują wciąż nieprawidłowości na tym polu, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli żarówek.
Oświetlenie LED a cena
Koszty jakie musi ponieść producent, który dostarcza na rynek oświetlenie LED nie należą w żadnym stopniu do niskich. Jeśli zatem obawiamy się o negatywny wpływ na nasze zdrowie owej technologii, to z dystansem powinniśmy podchodzić zwłaszcza do produktów od nieznanych producentów oraz tych niezwykle tanich. W takich przypadkach bardzo łatwo wyobrazić sobie jak wielkie ustępstwa co do jakości poczynił wytwórca, aby dostarczyć na rynek tę „atrakcyjna” ofertę. Można poznać takie pozorne okazje po blasku światła, który w przypadku LED-ów jest (powinno być równomiernie rozproszone). Jeśli natomiast patrząc na żarówkę w tej technologii zostajemy oślepieni, to znaczy że jej układ optyczny, lub ten zastosowany w lampie nie nadaje się do zdrowego użytkowania. Niska cena i męczące wzrok światło to więc newralgiczne punkty doboru – jeśli one nie wzbudzą naszej wątpliwości to nie musimy obawiać się o swoje zdrowie.
Portal LenaLighting.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.