Teraz Czytasz
Styl japandi – czym się wyróżnia i jak urządzić w nim mieszkanie?

Styl japandi – czym się wyróżnia i jak urządzić w nim mieszkanie?

Kraj Kwitnącej Wiśni i chłodna Skandynawia – co je łączy? Styl japandi! Jak udowadniają topowi projektanci wnętrz, te z pozoru odległe aranżacyjnie klimaty świetnie się uzupełniają, tworząc nowy trend, który podbija serca miłośników pięknych, przemyślanych przestrzeni. Styl japandi – czym się wyróżnia i jak urządzić mieszkanie, umiejętnie łącząc elementy inspirowane egzotyczną Japonią i mroźną Skandynawią?

Styl japandi – co go wyróżnia?

Nazwa japandi powstała z połączenia dwóch słów: japan scandi, a więc dwóch niezależnych od siebie stylów. Japandi zatem doskonale oddaje ideę nowego trendu w aranżacji wnętrz, w którym skandynawska funkcjonalność łączy się z ciepłym japońskim minimalizmem. Tym, co bez wątpienia łączy oba te style to zamiłowanie do natury, prostoty oraz jasnych, a zarazem stonowanych kolorów.

W stylu japandi królują proste, oszczędne formy, geometryczne linie, akcenty inspirowane naturą, a na etapie aranżowania wnętrz, projektanci kierują się zasadą: „mniej znaczy więcej”. Wnętrza japandi z jednej strony zaskakują ascetyzmem, z drugiej zaś przytulnością. Co więcej, łączą w sobie klimat vintage z nowoczesnością, a także czarują funkcjonalnością i ciepłem, które sprawia, że w takich przestrzeniach chce się przebywać.

 

Styl japandi – wskazówki aranżacyjne

Salon, kuchnia, łazienka czy sypialnia – styl japandi znakomicie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pamiętaj jednak o kilku kluczowych zasadach:

  • jasna, stonowana paleta kolorów – przemyślana, stonowana kolorystyka to cecha charakterystyczna stylu japandi. Inspiracji szukaj w naturze i śmiało stawiaj na zieleń roślin, rozbielone szarości i beże nawiązujące do skał i kamieni, brązy przywodzące na myśl korę drzew, biel oraz przybrudzone pastele z miętą i błękitem na czele;
  • naturalne materiały – kamień, cegła, glina, szkło, metal czy rattan – kuchnia w stylu japandi, łazienka i każde inne wnętrze powinno być urządzone w taki sposób, aby przewodziły w nich naturalne materiały. Unikaj sztucznych, syntetycznych tworzyw również, gdy będziesz poszukiwać eleganckich dodatków, np. dywanów, lamp, wazonów itd. Materiałem, który pięknie dopełnia styl japandi jest głównie drewno – wybieraj gatunki o ciepłym, głębokim zabarwieniu. Im więcej naturalnych sęków i im wyraźniejszy będzie rysunek drewna, tym lepiej. Świetnie sprawdzi się także drewno połączone z czernią – pamiętaj o tym choćby na etapie poszukiwania odpowiednich drzwi wewnętrznych. Idealnym wyborem będą modele np. z kolekcji PORTA LOFT czy drzwi przesuwne, które są niebanalną, a zarazem bardzo funkcjonalną propozycją choćby do salonu lub sypialni;
  • proste formy – proste, wręcz ascetyczne formy to coś, co doskonale dopełnia styl japandi. W takich wnętrzach najlepiej prezentują się meble i dodatki o surowym charakterze, geometryczne linie, meble tapicerowane pokryte naturalnymi tkaninami i pozbawione zbędnych zdobień, zaś stół czy blaty wykonane z pięknego, szlachetnego drewna. Unikaj udziwnień i niepotrzebnych ozdób tym bardziej, że całość ma być funkcjonalna i minimalistyczna.

 

Salon japandi

Przytulny i modny salon japandi? – To jest to! Spokój, harmonia, ład i porządek umiejętnie przeplecione naturalnymi materiałami, przyjemnymi w dotyku tkaninami oraz jasnymi, a zarazem ciepłymi barwami to coś, co świetnie sprawdzi się we wnętrzu przeznaczonym do wypoczynku i spędzania czasu z gośćmi. W takiej przestrzeni postaw na geometrię – wykorzystaj ją w trakcie poszukiwań odpowiedniego obrazu, wazonu, lampy czy prostych, drewnianych mebli w ciepłym kolorze, którym naturalne sęki i pęknięcia dodają uroku. Całość dopełnij dużym, prostokątnym lub kwadratowym dywanem w odcieniu rozbielonej szarości, która będzie pięknie korespondować z pozostałymi elementami aranżacji. Pamiętaj, by ograniczyć liczbę dodatków (nie dotyczy to roślin – te stanowią ważny element stylu japandi) – zamiast tego zainwestuj w dobrej jakości meble, wykonane np. z drewna, bambusa lub rattanu połączonego z naturalnymi tkaninami: lnem, bawełną, wełną itd.

Kuchnia japandi

Marzy Ci się kuchnia w stylu japandi? W takim pomieszczeniu powinny królować: prostota, minimalizm i funkcjonalność. Wszystko powinno ze sobą współgrać i stanowić spójną, harmonijną całość. Zadbaj o proporcje, zredukuj ozdoby do niezbędnego minimum i unikaj przeładowania przestrzeni zbędnymi przedmiotami. Zero udziwnień – postaw wyłącznie na proste formy, sprawdzone, najlepiej naturalne materiały, geometrię oraz przestronność. Choć w kuchni z reguły dużo się dzieje, postaraj się zadbać w niej o porządek i umiar, które ułatwią Ci codzienne przygotowywanie posiłków czy spędzanie czasu z pozostałymi domownikami. Wszystko ma być wygodne i funkcjonalne – kluczowe znaczenie ma ergonomiczne i przemyślane rozplanowanie przestrzeni, co da Ci komfort korzystania z pomieszczenia, zaś zbędne rzeczy usuń z pola widzenia, aby Cię nie rozpraszały. Postaw na biel, szarości, beże i delikatne brązy. Opływowe kształty, gładkie powierzchnie mebli oraz proste, geometryczne kształty dodadzą elegancji. Szczególną uwagę zwróć na detale – od płytek, przez odcienie frontów, lampy, aż po uchwyty szafek. Jeśli potrzebujesz nieznacznie urozmaicić wnętrze dodatkami, zadbaj, aby były wykonane z naturalnych materiałów. W kuchni japandi świetnie sprawdzą się wiklina, bawełna oraz kamień – wszystko to w stonowanych i bezpiecznych kolorach.

Łazienka japandi

Również łazienka dobrze sprawdzi się, jako przestrzeń do zabawy stylem japandi. Niezmiennie także i w tym przypadku królować powinny naturalne materiały (np. kamień), stonowana kolorystyka (szarości, biele, beże), a także proste, geometryczne kształty, które wprowadzą do wnętrza harmonię i porządek. Duże okrągłe lustro optycznie powiększy przestrzeń, szare kafelki stworzą zgrany duet z białą wanną i umywalką, zaś bambusowe i wiklinowe akcenty dodatkowo sprawią, że łazienka japandi będzie przytulnym miejscem do relaksu. Bambusowa mata łazienkowa, mydelniczka, organizery, drewniane półki czy wiklinowe kosze na czyste ręczniki – takie akcenty będą idealnym dopełnieniem całości. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich ilością.

Artykuł sponsorowany

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę