Teraz Czytasz
Strach przed dentystą: czy można z nim skutecznie walczyć?

Strach przed dentystą: czy można z nim skutecznie walczyć?

Strach przed dentystą, zwany również dentofobią, to niestety dość powszechny problem. Powoduje on, że pacjenci unikają wizyt w gabinecie stomatologicznym, nie chodzą na przeglądy i opóźniają podjęcie leczenia – wszystko to prowadzi do pogłębienia problemów z zębami. Na szczęście paniczny lęk przed dentystą można zwalczyć – są na to skuteczne sposoby!

Z tekstu dowiesz się:

 • jak może się objawiać lęk przed dentystą.
 • jak przezwyciężyć strach przed dentystą.

Silny, czasami nawet paniczny strach przed dentystą określa się mianem dentofobii. Powoduje ona, że pacjenci unikają wizyt u dentysty, zaniedbują profilaktykę w postaci przeglądów stomatologicznych czy profesjonalnych zabiegów higieny stomatologicznej, a na leczenie zachowawcze zębów zgłaszają się dopiero wtedy, gdy ból uniemożliwia im normalne funkcjonowanie – choć bywają i takie przypadki, że najpierw próbują leczyć się samodzielnie w domu.

Lęk przed dentystą może mieć różne podłoże. Najczęściej bierze się on z przykrych doświadczeń pacjentów z przeszłości – jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy w stomatologii faktycznie nie funkcjonowały jeszcze bardzo skuteczne metody znieczuleń, leczenie mogło być dla pacjentów bolesne. Zakorzeniony przed tym strach bywa tak silny, że hamuje nawet dorosłe osoby przez pójściem do dentysty. Inne możliwe przyczyny dentofobii to m.in. lęk przed odgłosami wydawanymi przez narzędzia stomatologiczne, wcześniejsze kontakty z pozbawionym empatii lekarzem, a także wstyd spowodowany stanem swoich zębów.

Strach przed dentystą – objawy

Lęk przed dentystą objawiać się może nie tylko podejmowanymi przez pacjenta decyzjami np. o zaniechaniu wizyt kontrolnych. U osób z dentofobią pobyt w gabinecie (jeśli już do niego dojdzie), a czasem nawet sama myśl o leczeniu stomatologicznym może wywoływać takie objawy, jak:

 • ból brzucha,
 • ból głowy,
 • brak apetytu,
 • nudności.

Jak pokonać lęk przed dentystą?

Strach przed dentystą na szczęście można zwalczyć – bardzo dobrym sposobem jest pogłębienie swojej wiedzy o tym, jak skuteczne są stosowane we współczesnej stomatologii znieczulenia. Dzięki nim leczenie zębów nie ma obecnie nic wspólnego z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości. Co ważne, bardzo zmieniły się również techniki podawania znieczuleń, więc pacjenci nie muszą się nawet mierzyć z przykrymi odczuciami związanymi z wykonywaniem iniekcji. Często stosowana we współczesnej stomatologii jest np. sedacja wziewna, czyli znieczulenie przy pomocy gazu rozweselającego. Redukuje on dolegliwości bólowe, rozluźnia pacjenta i sprawia, że nie odczuwa stresu i strachu.

Oczywiście lęk przed dentystą można również zwalczać na inne sposoby. Oto kilka sprawdzonych metod:

 • Znajdź zaufanego stomatologa

Popytaj rodzinę i znajomych, poczytaj opinie w internecie – znajdź dentystę, który ma dobre opinie wśród pacjentów, cechuje się dobrym podejściem do osób z dentofobią, jest empatyczny i wyrozumiały. Dzięki temu wizyta na pewno przebiegnie w miłej atmosferze.

 • Umów się na konsultację wstępną

Gdy już znajdziesz dobrego stomatologa, umów się na wizytę wstępną – taką, podczas której nie będzie jeszcze prowadzone leczenie zachowawcze zębów, ale będzie można poznać lekarza i z nim porozmawiać. Uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania może zupełnie odmienić podejście do leczenia.

 • Sięgnij po akcesoria antystresowe

Jeśli mimo wszystko lęk przed dentystą nie mija, sięgnij po niewielkie akcesoria antystresowe, np. piłeczkę, którą można trzymać w dłoni podczas całego zabiegu – skupienie się na tej czynności powala się odprężyć i zmniejszyć strach.

Warto pamiętać, że prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne profilaktyczne wizyty u dentysty pozwalają szybko wykrywać ubytki i leczyć je we wczesnych stadiach, co sprawia, że terapia jest krótsza, mniej inwazyjna i mniej traumatyczna dla pacjenta.

Źródła:

 1. https://podyplomie.pl/stomatologia/17340,dentofobia-czarny-scenariusz-tylko-w-wyobrazni
 2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/aktualnosci/194571,polak-dentofob
 3. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/aktualnosci/164081,fatalne-skutki-dentofobii
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę