Teraz Czytasz
Jakie są najważniejsze zasady projektowania kuchni?

Jakie są najważniejsze zasady projektowania kuchni?

Zawsze przychodzi taki moment, w którym podejmujemy decyzję o zasadniczych zmianach, przykładowo generalnym remoncie. Jeśli właśnie teraz planujemy przeprowadzić remont takiego pomieszczenia jak kuchnia, ale chcemy czegoś znacznie więcej niż tylko odświeżenie ścian, musimy poważnie podejść do tematu i przemyśleć kilka spraw.

Kuchnia jest ważnym miejscem w domu, ważniejszym niż niektórym z nas się wydaje. Faktem jest, że w kuchni spędzamy całkiem sporo czasu w ciągu dnia przygotowując zarówno śniadanie, obiad, kolację. Wiele osób dodatkowo uwielbia przygotować różne ciasta, sałatki, przekąski dla gości, wówczas pobyt w kuchni jeszcze bardziej się wydłuża. Wobec tego musimy stworzyć kuchnię, która będzie nie tylko ładna, ale co najważniejsze, funkcjonalna. Jak tego dokonać?

Wcale nie jest to trudne zadanie. Trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach. Obecnie wyjątkowo modne są tak zwane kuchnie otwarte. Jeśli nie chcemy lub z przyczyn czysto technicznych nie możemy wyburzyć choć części ściany, aby otworzyć kuchnię przykładowo na salon czy jadalnię, na pewno powinniśmy zrezygnować z… drzwi! Prawda jest taka, iż drzwi do kuchni zupełnie nie są potrzebne, ponieważ nie jest to miejsce o charakterze intymnym jak łazienka czy sypialnia. Drzwi w kuchni tylko przeszkadzają i niestety optycznie zmniejszają pomieszczenie, co jest szczególnie niewskazane w przypadku małych kuchni. Im więcej uda się nam poszerzyć przejście w trakcie likwidowania drzwi, tym lepiej, bo bardziej swobodna będzie komunikacja pomiędzy kuchnią a innym pomieszczeniem. Jeśli boimy się zrezygnować z drzwi z powodu tak prozaicznego jak zapachy, nie musimy się tym przejmować, o ile tylko zadbamy o właściwą wentylację. Dokonując zaś poważnego remontu kuchni, na pewno nie pominiemy tej kwestii.

Szalenie istotną sprawą w kuchni jest blat roboczy i ułożenie mebli. Niezależnie jednak od tego, jaki układ mebli wybierzemy, musimy wygospodarować sobie przestrzeń do przygotowywania posiłków na blacie.

Najpopularniejszym sposobem rozmieszczenia blatu jest stworzenie ciągu na kształt liter U bądź też L, ewentualnie II (dwa ciągi blatu naprzeciw siebie). Jeżeli posiadamy dużą kuchnię, można pomyśleć o wyspie kuchennej, która jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Choć ze względów bezpieczeństwa musimy zachować stosowną odległość pomiędzy przykładowo lodówką czy kuchenką a zlewozmywakiem, odległości te nie mogą być zbyt duże. W takiej sytuacji każdego dnia pokonywalibyśmy zbędne kilometry chodząc od jednego urządzania do drugiego, co jest nie tylko niepotrzebną stratą czasu, ale też zwyczajnie jest irytujące. W czasie przygotowywania posiłków wszystkie najważniejsze sprzęty powinniśmy mieć po prostu „po ręką”.

Wobec powyższego, wyjątkowo ważne jest to aby skorzystać z zasady tak zwanego trójkąta roboczego. Ów układ tworzymy ustawiając lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę (tudzież piekarnik) w wierzchołkach trójkąta. W ten sposób wyznaczamy tok działań. Najpierw bowiem wyjmujemy produkty z lodówki, myjemy je (często kroimy dlatego zaraz przy zlewozmywaku powinna być przestrzeń przewidziana właśnie do tego celu), po czym ustawiamy na płycie czy wkładamy do piekarnika.

Jeśli posiadamy bardzo dużą kuchnię, warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na jadalnię, gdzie wstawimy odpowiednich dla nas rozmiarów stół oraz krzesła. Jeśli natomiast kuchnia jest niewielka, warto pomyśleć o dodatkowym blacie czy ladzie i na przykład o stołkach barowych, które są znacznie smuklejsze i wyższe niż tradycyjne krzesła i taborety.

Autor
Artykuł przygotowany przez kuchniezdrewna.pl – meble kuchenne z drewna projektowanie i wykonywanie kompletnych kuchni do domów i mieszkań.
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę