Teraz Czytasz
Rodzaje protez zębowych – wady i zalety

Rodzaje protez zębowych – wady i zalety

Ubytki w uzębieniu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Jeżeli problem dotyczy nas samych, warto zastanowić się nad zastosowaniem protezy zębowej. Odpowiedni dobór protezy pozwoli nam lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji i sprawi, że znów się uśmiechniemy.

Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rodzajach protez i ich najlepszym zastosowaniu.

Protezy ruchome

To rodzaj protezy, który możemy zastosować w przypadku zarówno ubytku jednostkowego jak i całkowitego. Jak sama nazwa wskazuje, nie stosujemy jej bez przerwy, a jedynie do użytku dziennego. Nocą, ze względów bezpieczeństwa i higieny, należy usunąć protezę z jamy ustnej.

Termin ważności protezy nie jest nieograniczony. Przyjmuje się, że wymiana protezy ruchomej powinna się odbywać maksymalnie co 5 lat. W trakcie kilku pierwszych miesięcy należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie dochodzi do obluzowania, powodując uszkodzenia mechaniczne w jamie ustnej.

Początki korzystania z protezy ruchomej nie należą do najłatwiejszych ze względu na rygor, jaki należy sobie narzucić podczas użytkowania. W przypadku niewłaściwej eksploatacji możemy doświadczyć problemów z bakteriami, które w połączeniu z uszkodzeniami mechanicznymi mogą doprowadzić do zakażenia jamy ustnej.

Protezy ruchome to szybszy i łatwiej dostępny środek, w stosunku do swoich stałych odpowiedników.

Częściowa proteza ruchoma

Proteza częściowa nadaje się dla osób, które wokół ubytków mają również zdrowe zęby, pełniące funkcję stabilizatora utrzymując w stałym położeniu sztuczne zęby.

W przypadku częściowej protezy ruchomej mamy do wyboru dwa rodzaje materiałów:

 • Proteza akrylowa — Zdecydowanie najtańsza z opcji, refundowana przez NFZ. Jej koszt to około 150 zł lub więcej, w zależności od kształtu i potrzeby zastosowania. Niestety, jest to jeden z najmniej wygodnych wyborów, jakie mamy do dyspozycji. Mówi się, że komfort użytkowania dalece odbiega od naturalnego uczucia własnego uzębienia. Protezy akrylowe nie należą również do najbardziej estetycznych zamienników. Wprawne oko osoby z najbliższego otoczenia może zauważyć różnice.
 • Proteza szkieletowa — Dużo bardziej wytrzymała, zapewniająca nieco większy komfort użytkowania niż jej akrylowy odpowiednik. W znacznym stopniu skraca czas adaptacji do zaledwie kilku tygodni, a uczucie towarzyszące użytkowaniu szkieletowego układu bardziej przypomina naturalne zęby. Proteza nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszt, w zależności od kształtu i konfiguracji zębów, może się wahać od 500, nawet do 5000 zł.
 • Proteza nakładkowa — Oparta na korzeniach zębów, stanowi alternatywę dla osób, które nie chcą taniego, akrylowego zamiennika, a szkieletowy układ nie może być zamontowany ze względu na stan uzębienia. W przypadku protezy nakładkowej montuje się specjalne zaczepy w korzeniu zęba, pozwalające na komfortowe użytkowanie. Jakość idąca za proponowanym rozwiązaniem niesie ze sobą również cenę. Za protezę nakładkową zapłacimy 1500 zł lub więcej.
 • Proteza elastyczna — Charakteryzuje ją brak elementów metalowych mogących przyczynić się do problemów z przyjęciem zęba przez organizm. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością ze względu na lekkość i dużą różnorodność stosowanych materiałów. Największą wadą tej metody jest brak możliwości zamontowania przy całkowitym bezzębiu ze względu na negatywne skutki dla funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Rodzaje protez zębowych z podziałem na stosowane materiały: protezy nylonowe, akronowe, acetanowe.

Całkowita proteza ruchoma

proteza całkowita

Protezy częściowe przeznaczone są dla osób, które posiadają ubytki w swoim uzębieniu. Jeśli jednak mamy do czynienia z bezzębiem, możemy zdecydować się na całkowitą protezę ruchomą.

Całkowita proteza mocowana przy użyciu kremów mocujących, których konsystencja i lepkość mają wpływ na stabilność. Należy zwrócić uwagę, aby proteza była w pełni dopasowana. Ze względu na brak dodatkowego mocowania protezy całkowite narażone są na niekomfortowe obluzowania. Protezy akrylowe całkowitym stanowią bardzo popularną opcję wśród seniorów.

Do ciekawych informacji na temat protezy akrylowej całkowitej należy fakt, że po okresie adaptacji nie ma konieczności wyciągania jej na noc.

Protezy zębowe stałe

Protezy stałe, tak samo jak protezy ruchome stosujemy u pacjentów w przypadku bezzębia. Metoda ta polega na wstawieniu implantów zębowych, mających na celu zastąpienie utraconego korzenia zęba.

Protezy zębowe

Liczne rodzaje protez zębowych stałych pozwalają na całkowitą wygodę użytkowania. Osoba posiadająca koronę osadzoną na implantach nie powinna odczuwać praktycznie żadnego dyskomfortu.

Protezy stałe mają na celu poprawić naszą aparycję, jednak należy pamiętać również o aspekcie zdrowotnym. W przypadku ubytku jednego lub większej ilości zębów pozostałe są bardziej obciążone podczas przeżuwania.

Korony i mosty

Korona protetyczna to uzupełnienie mające na celu odtworzenia korony pojedynczego zęba. Jej celem jest jak najwierniejsza odbudowa zęba, co jest bardzo ważne w przypadku leczenia protetycznego przedniego łuku zębowego. Stosowana w tym celu porcelana ma za zadanie wiernie odwzorować ząb naturalny w jamie ustnej.

Zasadniczymi cechami, według której następuje podział koron protetycznych, są zastosowane materiały oraz ich konstrukcja. Wyróżniamy następujące rodzaje koron zębowych: 

 • korony porcelanowe,
 • korony pełnoceramiczne, 
 • korony akrylowe, 
 • korony na podbudowie z włókna szklanego,
 • korony cyrkonowe, 
 • korony ze stopów metali, 
 • korony na podbudowie metalowej, 
 • korony na podbudowie z tlenku cyrkony.

Różnica pomiędzy koroną a mostem protetycznym wynika z ilości zębów poddanych odbudowie. W przypadku mostów łączymy co najmniej trzy korony protetyczne.

Licówki

Licówki stosujemy przy odbudowie kłów i zębów siecznych (potocznie jedynek, dwójek i trójek). Odbudowie podlega jedynie zewnętrzna część, w celu poprawy wyglądu uzębienia.

Implanty

sztuczny ząb

Na jeden implant składa się kilka elementów:

 • korona zęba — która ma za zadanie wiernie odtworzyć utracony ząb,
 • łącznik — będący połączeniem pomiędzy implantem a koroną,
 • implant — część na stale przykręcona do kości wyrostka zębodołowego.

W zależności od ilości braków zębowych i umiejscowienia implantów możemy wykonać dowolnych rozmiarów odbudowę protetyczną. Protezy stałe wykonane w powyższy sposób pozwalają na niemal idealny efekt kosmetyczny i nie tylko. Implanty gwarantują najbardziej fizjologiczne odtworzenie odczucia podczas żucia, spośród wszystkich dostępnych metod.

Niestety, metoda ta, nie jest dla każdego. Sama kwalifikacja osoby do założenia implantu jest dosyć rygorystyczna. Ocenie podlega budowa kości wyrostka zębodołowego, jak również stan zdrowia jamy ustnej. Nie obejdzie się też bez kilku poważnych zabiegów stomatologicznych.

Ciekawym faktem jest, że również protezy całkowite potrafią być wykonane przy pomocy kilku implantów i mostu ze sztucznych zębów (koron).

całkowita proteza zębowa mocowana na implantach

Rodzaje protez zębowych — którą metodę wybrać?

Protezy zębowe nie są wyborem prostym, a dodatkowo w dużej mierze uzależnionym od stanu naszego uzębienia oraz zdrowia. Aby dobrać odpowiednią metodę uzupełnienia ubytków zębowych, najlepiej skonsultować się wcześniej ze stomatologie.

Kryteriami wyboru powinny być dla nas: estetyka, naturalne odczucia podczas jedzenia oraz stan naszej jamy ustnej. Jeśli nie odstraszy Cię cena zabiegu, stała proteza zębowa będzie dużo wygodniejszym wyjściem.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę